Nauczyciel stawia na biznes
Grzegorz Kranc przez 20 lat uczył informatyki w szkole średniej.
– Chyba wszyscy znają problemy, z jakimi brykają się dzisiaj szkoły i nauczyciele. Chociażby te finansowe. Wynagrodzenia nauczycieli, bez nadgodzin i dodatków, są bliskie najniższej krajowej pensji – mówi Grzegorz Kranc. – Niestety, m.in. dlatego wielu nauczycieli odchodzi z zawodu lub planuje zrobić to w niedługim czasie. Ja przez jakieś 2-3 lata nosiłem się z takim zamiarem. A że lubię pracować z dziećmi, to szukałem jakiejś pokrewnej alternatywy, ale z dużo większym bezpieczeństwem finansowym.
Własna szkoła programowania
Niejako naturalnym wyborem dla Grzegorza Kranca była szkoła programowania. Zdecydował się na franczyzę Gigantów Programowania.
– Koncept ma już uznaną markę, ustandaryzowane procedury, sprawdzoną metodykę nauczania – uzasadnia swój wybór. – To obecnie największa szkoła programowania w Polsce.
Rozmowy z franczyzodawcą zaczął w kwietniu 2021 roku. Jak mówi, poznawał koncept od środka. Zeszłoroczne wakacje poświęcił na przygotowania naboru kursantów i startu oddziału, który ostatecznie ruszył we wrześniu 202 roku we Włocławku. Jako nauczyciel informatyki, mając doświadczenie pedagogiczne i przygotowanie merytoryczne franczyzobiorca mógł sam prowadzić zajęcia.
– Pozwala to na ograniczenie kosztów działalności, co na początku prowadzenia biznesu ma istotne znaczenie – nie ukrywa Grzegorz Kranc. – W tym czasie jeszcze pracowałem też nadal w szkole. Był to więc bardzo intensywny okres.
Z pracy w szkole jednak wkrótce zrezygnował, bo od kolejnego semestru, czyli lutego tego roku, otworzył drugi oddział Gigantów Programowania, tym razem w Grudziądzu. - W tej sytuacji już nie było wyjścia, musiałem zatrudnić trenerów - uśmiecha się.
Gdy Grzegorz Kranc uruchamiał swój pierwszy oddział, jeszcze musiał liczyć się z obostrzeniami pandemicznymi.
– Drugi semestr, kiedy właściwie ograniczeń już nie było, był znacznie lepszy. I to dla obu oddziałów. Pomimo tego, że Grudziądz startował w połowie roku szkolnego, kiedy uczniowie mają już z raczej dawno poukładany grafik zajęć dodatkowych – mówi franczyzobiorca Gigantów Programowania. I dodaje: – Na pewno każdy na starcie ma obawy, czy mu się uda. Ale w życiu zawsze jest jakieś ryzyko. Etat też nie daje nam pewności zatrudnienia. A szalejąca inflacja raczej powinna mobilizować do poszukiwania źródeł lepszego dochodu. Zwłaszcza, że w budżetówce nie ma podwyżek pensji i de facto zarabia się mniej, parząc na realną siłę nabywczą pieniądza.
Szansa dla przedsiębiorczych
Giganci Programowania przez siedem lat obecności na rynku zbudowali sieć, liczącą 116 placówek w 91 miastach. Od września przybędzie minimum 13 nowych oddziałów. Kwota inwestycji, z która muszą liczyć się franczyzobiorcy zaczyna się od 35 tys zł netto (w tym mieści się opłata licencyjna, zakup sprzętu, wyposażenie sali, wydatki marketingowe). Bieżące miesięczne opłaty franczyzowe wynoszą 10 proc. od przychodu w pierwszym roku działalności i 12 proc. w kolejnych latach.
– Żyjemy obecnie na pewno w ciekawych i trochę niepewnych czasach – przyznaje Radosław Kulesza, współtwórca Gigantów Programowania. – Musimy jednak pamiętać, że każda zmiana rodzi jednocześnie nowe szanse. Rolą przedsiębiorcy jest umieć tą zmianą zarządzać, wypatrywać szans i te szanse wykorzystywać. Tak stało się chociażby w branży edukacyjnej wraz z nadejściem pandemii, kiedy to nastąpił dynamiczny rozwój gałęzi edukacji online. Trzeba pamiętać, że własna działalność nie jest dla każdego. Natomiast każdy, kto gen przedsiębiorczości posiada, na pewno poradzi sobie prowadząc biznes także w obecnych czasach.
WIZYTÓWKA GIGANTÓW PROGRAMOWANIA
Sieć szkół programowania.
- 116 oddziałów
- inwestycja od 35 tys. zł netto
- miesięczne opłaty franczyzowe - 10 proc. od przychodu w pierwszym roku działalności i 12 proc. w kolejnych latach
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Żłobek
Hej! Chciałabym otworzyć żłobek- macie doświadczenia z jakąś franczyzą? Może jest tutaj jakis właściciel, który zechciałby ze mną porozmawiać nt. opłacalności...
Praca licencjacja - franczyza McDonald's
Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...
Akademia Bystrzaka
Podłączam się do pytania.
Akademia Bystrzaka
Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?
Wirtualna Asystentka?
Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...
Wirtualna Asystentka?
Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...
Czy warto zainwestować w szkołę językową?
Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...
Z korepetytora na dyrektora
Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...