Dojrzała sieć / Auchan rozwija swój system franczyzowy w Polsce od 2019 roku. Pierwszym otwartą lokalizacją był sklep w Dobroszycach. Obecnie sieć liczy 102 sklepy własne: 70 hipermarketów, 27 supermarketów, 5 sklepów Moje Auchan oraz 16 sklepów franczyzowych.
Poniedziałek
26.09.2022
Auchan planuje otworzyć 183 sklepy franczyzowe do 2027 roku. Kto może zostać franczyzobiorcą marki?
 

Pandemia COVID-19 miał duży wpływ na branżę spożywczą. Wielu konsumentów w wyniku powyższych zdarzeń zmodyfikowało swoje nawyki zakupowe. COVID-19 sprawił, iż zaobserwowano wzrost trendu wśród klientów do zaopatrywania się w zakupy w formie online. – Dla klientów, którzy nie wybrali zdalnej formy nabywania zakupów ważna była obecność kas bezobsługowych w sklepach stacjonarnych, dzięki którym mogli szybko i bezkontaktowo z innymi osobami zrobić zakupy – mówi David Lovera, dyrektor ds. franczyzy w Auchan Retail Polska. Franczyzodawca Auchan twierdzi, że pandemia spowolniła rozwój sieci franczyzowej. Przedsiębiorcy wstrzymywali się z podejmowaniem ważnych, długofalowych decyzji, odkładali sprawy związane z inwestycjami na spokojniejsze czasy. Mimo to Auchan w trakcie pandemii uruchomił cztery sklepy franczyzowe. Obecnie obserwowany jest powrót zainteresowanych przedsiębiorców branżą franczyzy.

– Spodziewamy się, że w najbliższych latach rynek w Polsce będzie przeżywać spory boom w obszarze franczyzy. Dlatego planujemy do 2027 roku otworzyć 183 sklepy franczyzowe – stwierdza David Lovera.

Początki franczyzy

Auchan rozwija swój system franczyzowy w Polsce od 2019 roku. Pierwszym otwartą lokalizacją był sklep w Dobroszycach. Obecnie sieć liczy 102 sklepy własne: 70 hipermarketów, 27 supermarketów, 5 sklepów Moje Auchan oraz 16  sklepów franczyzowych. Kto może zostać franczyzobiorcą marki i otworzyć sklep Auchan? Firma chce nawiązać współpracę z kandydatami posiadającymi doświadczenie w handlu spożywczym,

– Dobrze jeśli potencjalny franczyzobiorca posiada lokal użytkowy lokal użytkowy na sklep i  wyposażenie. Ważne, żeby przedsiębiorca posiadał wystarczające zabezpieczenie finansowe na planowaną inwestycję. My każdy przypadek dokładnie analizujemy i staramy się wspólnie z franczyzobiorcą wypracować najkorzystniejszą formę współpracy – mówi David Lovera.

Jeśli franczyzobiorca nie posiada lokalu na sklep, centrala Auchan pomaga w jego znalezieniu, a także w stworzeniu jego wizualizacji. Nowy sklep Auchan nie może znajdować się w zbyt bliskiej odległości od innej placówki marki – firma gwarantuje swoim franczyzobiorcom strefę wyłączności terytorialnej.

– Jesteśmy otwarci na każdą lokalizację i odpowiadamy na każde zgłoszenie potencjalnego franczyzobiorcy. Umawiamy się na spotkanie i na miejscu określamy potencjał istniejącego już sklepu lub takiego, który dopiero ma  powstać. Tworzymy też tzw. biznesplan, a następnie podejmujemy ostateczną decyzję o nawiązaniu współpracy. Pod względem geograficznym – potencjalnie jesteśmy otwarci na cały kraj. Przyglądamy się zarówno pojedynczym sklepom czy mikrosieciom rodzinnym, jak i sieciom regionalnym. To dla nas naturalny kierunek, ponieważ nasza strategia zakłada silną integrację lokalną – mówi David Lovera.

Korzyści ze współpracy

Franczyzobiorca korzysta z know-how, znajomości rynku oraz oferty produktowej Auchan. Ma również zapewniony udział w programie szkoleń. Umowa franczyzowa jest zawierana na 10 lat z możliwością jej przedłużenia

– Nasz model franczyzy pozostawia partnerom duży margines swobody, samodzielności w kształtowaniu oferty dopasowanej do potrzeb miejscowych klientów – mówi David Lovera.

Z przedstawicielami sieci Auchan będzie można porozmawiać na Targach Franczyza, które odbędą się 20-22 października w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki – stoisko nr 1.14.

 

WIZYTÓWKA AUCHAN

Sieć sklepów spożywczo-przemysłowych.

  • sklepy własne: 102
  • sklepy franczyzowe: 16

Wyłączność terytorialna / Jeśli franczyzobiorca nie posiada lokalu na sklep, centrala Auchan pomaga w jego znalezieniu, a także w stworzeniu jego wizualizacji. Nowy sklep Auchan nie może znajdować się w zbyt bliskiej odległości od innej placówki marki.