Big kłopot z dżinsami
Szwajcarska firma Big Star, która jest jednym z największych producentów odzieży dżinsowej w Europie, znalazła się na krawędzi bankructwa. Obchodząca w tym roku swoje 30-lecie spółka ostatni raz przyniosła zyski w 2001r. Wówczas zarobiła 5,3 mln franków szwajcarskich (ok. 16,1 mln zł). Rok później przyniosła już 2,6 mln franków strat, a w ubiegłym roku deficyt siegnął niemal 20 mln franków szwajcarskich. Ubiegłoroczne wyniki spółki pokazują, że Big Star stracił oddech - jego przychody spadły o ponad 28 proc. i wyniosły 89,9 mln franków. Dyrektor finansowy tej firmy Martin Tschumi tłumaczy kłopoty przede wszystkim załamaniem się koniunktury na dwóch podstawowych rynkach Big Stara - we Francji i w Niemczech. Według niego firmie uda się przetrwać, jeśli będzie potrafiła szybko porozumieć się z wierzycielami w sprawie moratorium na spłatę długów. Tego jednak nie wystarczy - firma musi jeszcze zdobyć 20 mln franków na finansowanie bieżącej produkcji.
Big jak McDonald´s
Dżinsy z gwiazdą w logo pojawiły się w Polsce w 1989r. - na samym początku przemian. Najpierw pochodziły wyłącznie z importu. Dziś Big Star ma 284 sklepy (w tym 15 własnych), co czyni z niego największą sieć sklepów dżinsowych w kraju. Dla porównania - amerykański McDonald´s ma w Polsce 206 restauracji. Istniejący od 1994r. kaliski Big Star Ltd. jest wyłącznym przedstawicielem szwajcarskiego Big Star Holdingu na takie kraje jak: Czechy, Słowacja, Białoruś oraz Litwa. Przedstawiciele polskiej firmy podkreślają, że borykający się z problemami finansowymi Szwajcarzy są pasywnym udziałowcem, który nie uczestniczy w bieżącym zarządzaniu firmą, ale partycypuje w zyskach i pobiera opłaty licencyjne za używanie marki. Ta ostatnia jest jednym z najcenniejszych aktywów szwajcarskiej firmy i Polacy są pewni, że w najgorszym przypadku po prostu zmieni właściciela. - W Polsce nie opłaca się nic zmieniać, bo spółka jest rentowna, marka ma silną pozycję na rynku i znakomitą dystrybucję - mówi Jakub Kwiatkowski, rzecznik polskiego Big Stara.
Po prostu szczęśliwy
Big Star jest marką masową i jedną z najtańszych (najtańsze spodnie kosztują 165 zł, a najdroższe - 199 zł). To sprzyja jej popoularności przede wszystkim wśród młodzieży w wieku 15-19 lat oraz 20-24 lata. O popularności Big Stara może świadczyć to, że dorobił się co najmniej kilku naśladowców - Big Stone, Little Big czy Red Star.
Według Jakuba Kwiatkowskiego, rzecznika firmy, do Big Stara należy około 30 proc. rynku dżinsów w Polsce. Jednak nie ma ogólnie dostępnych badań na temat wielkości tego rynku, a zarówno Big Star, jak i jego konkurenci - Levi´s czy Americanos - nie chciały podać "Gazecie Wyborczej" swoich szacunków.
Więcej: "Gazeta Wyborcza", 21 czerwca 2004r.PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...