Czas na konsolidację firm paliwowych
Gazeta Wyborcza zamieściła wywiad z prezesem PKN Orlen, Andrzejem Modrzejewskim na temat konsolidacji firm paliwowych w regionie.
Z MOL-em rozmawiacie o konsolidacji od wielu miesięcy, ale do tej pory rozmowy te nie przynoszą efektu. Może ta konsolidacja w ogóle nie jest potrzebna?
- Konsolidacja to konieczność w naszej części Europy, jeśli do niej nie dojdzie, pozostaniemy samotni w środku Polski. I wtedy nietrudno przewidzieć, że naszymi akcjami zainteresują się zachodni potentaci. Powinniśmy rozmawiać o konsolidacji i starać się ją sfinalizować teraz, dopóki zachodnie koncerny zajęte są restrukturyzacją po fuzjach, jakie się dokonały w ostatnich latach. Gdy uporają się z nimi, skierują swoje zainteresowanie inwestycyjne na nasz region.
Zainteresowanie ze strony zachodnich silnych koncernów byłoby i tak bardziej korzystny, niż gdyby chciały tu wejść firmy rosyjskie. Już kilkakrotnie pojawił się informacji o wykupywaniu akcji PKN Orlen na giełdzie przez jedną z nich.
- Nie ma powodu do takich obaw. W przypadku firmy Lukoil na przykład wiadomo, że preferuje kierunek na południu Europy. Zapowiada ekspansję w Rumunii, Bułgarii i Jugosławii. W tych krajach znacznie łatwiej jest inwestować, bo taniej, a rafinerie są w o wiele gorszym stanie niż w Polsce czy na Węgrzech. Na razie przynajmniej nasz kierunek nie wchodzi w grę, choć oczywiście, jeśli Lukoil będzie miał okazję zaistnieć w Polsce, zrobi to.
Jak wyobraża pan sobie konsolidację z MOL-em i OMV( największą w Austrii firmą paliwową): czy chodzi o luźną wymianę akcji ( OMV już na pakiet akcji MOL ), czy o faktyczne połączenie firm?
- Ważne jest pełne połączenie i utworzenie jednej ponadnarodowej firmy, wówczas wzrośnie wartość akcji każdego z koncernów. Z drugiej strony stanowiłoby to skuteczną zaporę przed niechcianym inwestorem. Sama wymiana akcji nie zwiększy wartości żadnej z firm.
Czy taki scenariusz w ogóle jest realny?
- Wiadomo, że to nie jest prosta transakcja, choćby dlatego, że trzeba będzie przekonać akcjonariuszy. Ciągle są też przeszkody w statutach, na dodatek różnice w prawie każdego z krajów. Dlatego uważam, że pełne połączenie będzie możliwe dopiero po wejściu Polski i Węgier do Unii Europejskiej.
Co na tym zyskują firmy?
- Na pewno istnieje możliwość pełnej współpracy na bazie stacji i rafinerii, a oddzielnie każda z tych firm będzie mogła skuteczniej inwestować poza regionem, a wewnątrz negocjować choćby zakupy ropy, a zarówno MOL, OMV, jak i Orlen kupują w większości rosyjską ropę.
Więcej: Agnieszka Łakoma, Gazeta Wyborcza, 17 kwietnia 2001, s.26
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Ile lat musi rosnąć choinka, żeby nadawała się do sprzedaży? I czy na plantacji choinek praca jest tylko w grudniu?
Z Atelier Herosima franczyzobiorcy mogą otworzyć lokale w kilku różnych formatach. A jakie wsparcie otrzymają od franczyzodawcy?
Kiedy krajowy rynek robi się za mały, franczyza może być kluczem do międzynarodowego sukcesu. Dowiedz się, jak rozwinąć biznes poza granicami Polski.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Warsztaty kulinarne dla dzieci, które łączą zabawę z nauką zdrowych nawyków żywieniowych, to dobry pomysł na biznes, zwłaszcza w czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowy styl życia.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...