Franczyza pociąga za sobą liczne zagrożenia
Franczyza jest formą prowadzenia działalności gospodarczej, która wymaga od obu stron dużej ostrożności w postępowaniu. Niezmiernie ważna, zarówno dla biorców jak i dawców licencji, jest poprawnie sformułowana umowa.
Franczyza jest określana przez specjalistów jako jedna z najbezpieczniejszych form prowadzenia działalności. Tymczasem nie należy zapominać, że sama recepta na sukces nie wystarczy. Do jego osiągnięcia niezbędne są: gruntowne przygotowanie, konsekwencja działania oraz duże nakłady rzetelnej pracy.
Niebezpieczny falstart
Franczyza jest określana jako najprostsza i najtańsza forma ekspansji firmy. Niestety, dosyć często zdarza się, że właściciele firm nie doceniają złożoności systemu franczyzowego, przeceniając jednocześnie swoje możliwości jako twórcy sieci.
- Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na przekazanie swojej koncepcji biorcy licencji, powinien się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest założenie własnej jednostki pilotażowej, najlepiej w miejscu odbiegającym swoją specyfiką od lokalizacji siedziby firmy. Prowadząc swoje, przynajmniej dwa przedstawicielstwa, ma on możliwość poznania specyfiki koordynowania sieci. Na podstawie tych doświadczeń powinno się opracować zasady, które będą w danej sieci przestrzegane. Dopiero na tej podstawie można stworzyć pakiet franczyzowy - twierdzi Michał Wiśniewski konsultant z firmy doradztwa we franczyzie PROFIT System, dyrektor portalu o franczyzie.
- Nad koncepcją franczyzową naszej firmy pracujemy już drugi rok. W tej chwili mamy 5 jednostek własnych. Na nich uczymy się, jak poprowadzić sieć oraz gdzie tkwią newralgiczne punkty tego rodzaju działalności - opowiada Bogna Miklasiewicz, dyrektor ds. marketingu sieci pizzerii Tivoli z Poznania.
O niekorzystnych skutkach pośpiechu w tworzeniu sieci franczyzowej przekonała się firma Blikle, która jako pierwsza w Polsce zastosowała system franczyzy.
- Podjęcie decyzji o stworzeniu sieci franczyzowej nastąpiło u nas bardzo spontanicznie. Pewnego dnia zgłosiło się do nas małżeństwo z Łodzi z zapytaniem, czy istnieje możliwość otworzenia naszego przedstawicielstwa w tym mieście. Pomysł wydał nam się ciekawy, co zmobilizowało nas do wyboru formy tego typu współpracy. Zdecydowaliśmy się na franczyzę. Przygotowania odbyły się w tempie ekspresowym i już wkrótce mieliśmy pierwszych biorców licencji. Z czasem zaczęły się jednak pojawiać coraz liczniejsze problemy. W efekcie musieliśmy rozwiązać umowy z częścią franczyzobiorców, np. z Gliwic - wspomina Elżbieta Borstein, opiekun franczyzy w firmie Blikle.
Ostrożności nigdy za dużo
Franczyza, ze względu na specyfikę swojej struktury, jest narażona na wiele niebezpieczeństw. Franczyzodawca, sprzedając licencję swoim biorcom, powierza im całą tajemnicę swojego sukcesu.
- Moment przekazania franczyzobiorcy podręcznika operacyjnego, zawierającego szczegóły działalności firmy, wiąże się zawsze z dużym ryzykiem. Bardzo istotną rzeczą jest tu zaufanie do biorcy oraz odpowiednie sformułowanie punktów umowy mających na celu ochronę wartości niematerialnych - radzi Michał Wiśniewski.
Również osoby chcące przystąpić do sieci w charakterze franczyzobiorcy powinny zachować dużą ostrożność. W uniknięciu późniejszych problemów pomocne okażą się informacje na temat historii i dotychczasowych doświadczeń firmy, przewidywanych dochodów z działalności, wysokości opłat czy też okresu obowiązywania umowy. Ważne są również opinie jej obecnych franczyzobiorców.
- Do podjęcia tak poważnej decyzji, jak zakupienie licencji franczyzowej, należy się odpowiednio przygotować, zdobyć jak najwięcej informacji o firmie. Bardzo ważna jest także dokładna analiza proponowanej umowy franczyzowej - twierdzi Michał Wiśniewski.
Niestety, nie wszystkie firmy udzielają odpowiedzi na wszystkie, ważne dla biorcy, pytania.
- Interesowałem się przystąpieniem go Grupy Muszkieterów (Intermarche i Bricomarche). Przed podpisaniem umowy chciałem się skonsultować z prawnikiem. Wydawało mi się to zrozumiałe, wziąwszy pod uwagę, że inwestycja wynosiła kilkaset złotych w gotówce plus kredyt wysokości kilku milionów złotych. Niestety, okazało się, że uzyskanie kopii umowy jest rzeczą niemożliwą - skarży się Igor Piotrowski.
- W naszej firmie, aż do dnia otwarcia jednostki, nie udostępniamy przyszłym partnerom żadnych dokumentów. Wynika to z ostrożności. Zanim podpiszemy umowę, wielokrotnie spotykamy się z kandydatami. Podczas tych spotkań są omawiane m.in. warunki umowy. Jeżeli przyszli biorcy licencji odczuwają taką potrzebę, mogą przepisać interesujące ich punkty - informuje Joanna Sawczyk z działu prawnego ITM Polska.
Zdaniem specjalistów, firmy stosujące takie praktyki nie są godne zaufania.
- Nie każdy musi być specjalistą z zakresu prawa. Moim zdaniem, nierozważnym krokiem byłoby podpisanie umowy bez konsultacji z doświadczonym prawnikiem - sądzi Michał Wiśniewski.
Efekt domina
Bez różnicy, po której stronie układu franczyzowego znajduje się przedsiębiorca, zawsze powinno się mieć świadomość bardzo silnych zależności łączących sieć z pozoru niezależnych jednostek. We franczyzie każdy odpowiada za wszystkich. Niewłaściwie prowadzony punkt franczyzowy wpływa na pogorszenie opinii o całej sieci. Również błędne zarządzanie siecią przez franczyzodawcę może w konsekwencji doprowadzić do upadku całej sieci, czyli wielu indywidualnych tragedii. Dosyć znanym przykładem efektu popełnionych przez sieć franczyzową błędów jest firma Body Shop. Właściciele popełnili tam błąd przy wyborze regionalnego przedstawiciela koordynującego rozwój sieci w Szwajcarii. W efekcie firma straciła na tym terenie dobrą opinię, zaprzepaszczając w ten sposób swoje szanse na tym rynku.
Więcej: Monika Niewinowska, Puls Biznesu, 22 maja 2001
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Co zrobić, by dorobić się majątku, prowadząc własną firmę? Ciężka praca, odwaga, elastyczność, wyczucie rynku – może to truizmy, ale to też najlepsza droga do biznesowego sukcesu.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...