Franchising na świecie - Europa
Francja
We Francji prawo mające bezpośrednie zastosowanie do umów franchisingowych, nazwane Loi Doubin od nazwiska parlamentarzysty, który zaproponował jego wprowadzenie, dotyczy nie tylko franchisingu, ale również innych zagadnień, m.in. licencjonowania znaków towarowych. W zakresie franchisingu unormowanie to obejmuje głównie kwestie związane z obowiązkowym ujawnieniem przez franchisodawcę informacji na etapie przedumownym. Ich szczegółową listę zawiera rozporządzenie wydane 6 kwietnia 1991r. Zgodnie z tą regulacją, dokumenty zawierające wymagane prawem informacje na temat franchisodawcy muszą zostać dostarczone franchisobiorcy co najmniej 20 dni przed podpisaniem umowy franchisingowej lub dokonaniem stosownych płatności. Przepisy prawne stanowią również, jakie informacje muszą zostać ujawnione przez franchisodawcę oraz przewidują sankcje cywilne a nawet karne w przypadku ich nieprzekazania. Oprócz danych tradycyjnie umieszczanych w „disclosure” francuski ustawodawca nakazał franchisodawcy również aby ten podał adresy oddziałów banku (maksymalnie może ich być pięć), z których korzysta, opis rynku w ujęciu generalnym i lokalnym wraz z perspektywami rozwoju a także zakreślić terytoria przysługujące franchisobiorcom z danego rejonu oraz ich listę wraz z adresami.
Hiszpania
W prawie hiszpańskim odpowiednie regulacje obowiązują od 1998 roku. Regulują one dwa aspekty: wymóg ujawnienia istotnych danych przed zawarciem umowy oraz obowiązek rejestracji umów franchisingowych. Przepisy przewidują szczegółowo minimum informacji, jakie muszą na etapie przed-umownym zostać przekazane potencjalnemu franchisobiorcy. Podobnie jak we Francji, dokumenty zawierające te dane powinny zostać przedstawione franchisobiorcy na co najmniej 20 dni przed podpisaniem umowy lub dokonaniem płatności. Rejestracja wymagana jest w celu dostarczenia władzom centralnym oraz lokalnym ujednoliconych danych statystycznych.
Albania
W Albanii umowa franchisingowa została uregulowana w kodeksie cywilnym. Na gruncie obowiązujących tam regulacji nie ma formalnych wymogów ujawnienia przez franchisodawcę jakichkolwiek informacji przed zawarciem umowy. Przepisy stanowią jednakże, że na etapie negocjacji przedumownych strony powinny wymienić pomiędzy sobą dane w kwestiach istotnych dla umowy franchisingowej, gdyż łączy je relacja wzajemnego zaufania (tzw. stosunek fiducjarny) i w razie naruszenia tego stosunku drugiej stronie przysługiwać może odpowiednie odszkodowanie. Każda ze stron jest obowiązana zachować w tajemnicy otrzymane informacje. Prawo albańskie zawiera również regulacje dotyczące samej formy umowy (wymów zawarcia jej na piśmie) oraz niektórych postanowień umowy franchisingowej i uprawnień każdej ze stron do odszkodowania w przypadku nienależytego wykonywania umowy przez drugą stronę. Stanowi ono m.in., że umowa musi określać obowiązki każdej ze stron, czas trwania umowy, pełny opis systemu franchisingowego oraz inne istotne warunki franchisingu. Umowa może być rozwiązywana za 12 miesięcznym wypowiedzeniem chyba że zwarto ją na okres krótszy niż 10 lat. Ustawa albańska dopuszcza przedłużanie umowy na kolejne okresy. Poza tym prawnie uregulowane zostały również niektóre kwestie dotyczące stosunków franchisodawcy i franchisobiorcy po wygaśnięciu umowy franchisingowej, jak np. możliwość rocznego ograniczenia swobody działalności konkurencyjnej ex-franchisobiorcy, który będzie wtedy uprawniony jednak do żądania odpowiedniej rekompensaty ze strony swojego ex-franchisodawcy.
Rumunia
W prawie rumuńskim znajdujemy zarówno postanowienia dotyczące obowiązku przekazania przez franchisodawcę potencjalnemu franchisobiorcy informacji przed zawarciem umowy franchisingowej, jak i przepisy o treści umowy franchisingu. Reguluje ono również stosunki pomiędzy stronami po zawarciu umowy oraz stanowi, że po wygaśnięciu umowy stosunki te powinny być one oparte na zasadach uczciwej konkurencji.
Zgodnie z przepisami rumuńskimi umowa franchisingowa musi m.in. szczegółowo definiować prawa i obowiązki franchisodawcy i franchisobiorcy, zawierać klauzule o zakazie konkurencji w celu ochrony know-how oraz precyzyjnie określać w postanowieniach o rozwiązaniu umowy, w jakich sytuacjach dopuszczalne jest jej rozwiązanie bez wypowiedzenia. Poza tym wymagane jest, aby okres, na który umowa franchisingowa zostaje zawarta był wystarczająco długi, aby umożliwić franchisobiorcy zwrot z inwestycji dokonanych w związku z realizacją umowy.
Rosja
Prawo rosyjskie reguluje kwestie związane z franchisingiem w jednym z rozdziałów Kodeksu cywilnego. Nie ma wymogu przekazania franchisodawcy istotnych danych przed zawarciem umowy, wymagana jest jednakże rejestracja umowy. Rosyjskie regulacje zawierają również liczne dość kuriozalne postanowienia dotyczące stosunków umownych między stronami oraz w stosunku do osób trzecich. Dla przykładu: franchisobiorcy przyznane zostało prawo do przedłużenia umowy franchisingowej po upływie okresu jej obowiązywania, na takich samych warunkach jak zawarte w pierwotnej umowie; to franchisodawca ponosi odpowiedzialność w razie roszczeń związanych ze zła jakością usług (ze względu na fakt niedopilnowania ich odpowiedniego poziomu); w razie śmierci franchisodawcy jego prawa i obowiązki przechodzą na spadkobiercę, pod warunkiem, że w ciągu 6 miesięcy zarejestruje się ona jako przedsiębiorca.
Włochy
Ustawa dotycząca franchisingu została przyjęta przez Senat 25 marca 2003. Do tej pory nie została ona jednak jeszcze uchwalona ze względu na bardzo dużą liczbę poprawek zgłoszonych w Izbie Deputowanych. Prawo, które zostanie uchwalone będzie prawdopodobnie przewidywało obowiązek ujawnienia istotnych danych przed zawarciem umowy oraz regulowało inne kwestie.
KM&ŁS
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
„Rynek mówi sprawdzam. Polacy wciąż ufają franczyzie” – to główne tezy raportu o rynku franczyzy przygotowanego przez Polską Organizację Franczyzodawców i portal Franchising.pl.
Franczyza to obecnie jeden z najważniejszych i najstabilniejszych sektorów polskiej gospodarki.
Polacy kupują coraz więcej licencji na biznes. Liczba placówek franczyzowych w 2017 roku wzrosła o ponad 4,3 tys.
Poszukiwacze pomysłów na biznes mogą wybierać już spośród blisko 1,2 tys. konceptów franczyzowych.
Według raportu „Rynek franczyzy 2016” firmy doradczej PROFIT system i portalu Franchising.pl na polskim rynku działa 1 114 systemów franczyzowych, w ramach których funkcjonuje 68,4 tys. sklepów i punktów usługowych.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...