W sklepie powstanie też stoisko Freshcafe, które oferować będzie kupującym, m.in. świeżo parzoną kawę oraz drobne przekąski.
Środa
25.03.2009
Żabka Polska tworzy nową sieć sklepów Freshmarket.
 

Freshmarkety to sklepy delikatesowe, ale utrzymane w konwencji convenience (blisko klienta). Placówki nowej sieci będą zlokalizowane w centrach miasta oraz w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Każdy z nich będzie posiadał wydzielony sektor ze świeżymi produktami. W ofercie Freshmarketów znajdzie się również wybór sałatek i dań gotowych. W sklepie powstanie też stoisko Freshcafe, które oferować będzie kupującym, m.in. świeżo parzoną kawę oraz drobne przekąski. Łączna powierzchnia sali sprzedaży będzie się wahać od 250 do 400 m2.

Pierwsza placówka ruszy 28 marca w Lesznie, kolejne inwestycje są już w trakcie realizacji, m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, Łodzi, Raciborzu, Świdnicy i Bytomiu. Do końca roku powstanie około 15 obiektów handlowych. Na rok 2010 planowane jest otwarcie kolejnych 50 Freshmarketów.

- Z naszych danych wynika, że potencjał rynkowy pozwoli na otwarcie w Polsce około tysiąca sklepów o podobnej konwencji – mówi Jacek Roszyk, prezes zarządu Żabka Polska. - Rynek sprzedaży detalicznej w Polsce jest w fazie rozwoju i ciągłej ewolucji. Freshmarket to nie tylko nowa sieć sprzedaży, ale także nowy format na rynku – dodaje.

Freshmarkety będą prowadzone przez ajentów sieci. Firma zapewnia know-how, lokalizację i wyposażenie delikatesów oraz działania marketingowe i logistykę. Do Żabki należy również sprzedawany towar. Do zadań ajenta należy prowadzenie sklepu i zatrudnienie personelu (25 osób w każdej placówce).

Na rozbudowę sieci Żabka Polska zamierza przeznaczyć około 40 mln zł.

Nowe Żabki w Polsce i Czechach

Jednocześnie zarząd spółki Żabka Polska zamierza umacniać pozycję sieci Żabka, której wielkość przekroczyła już 2 tys. sklepów. W 2009 roku liczba sklepów Żabka zwiększy się o następne 200 punktów.

Wypracowane przez lata know-how przeniesione zostało na rynek czeski. W Pradze powstało już 30 Żabek. W 2009 roku w Czechach zostanie otwartych kolejnych 70 sklepów.

- Żabka Polska jest naszą kluczową inwestycją w Polsce. Od momentu, kiedy staliśmy się jej właścicielem EBITDA wzrosła prawie o 100 proc. z 43 do 89 mln zł, a zysk wzrósł o 200 proc. z 15 do 53 mln zł – mówi Jozef Janov, partner zarządzający Penta Investments w Polsce.

W 2008 roku Żabka Polska osiągnęła ponad 1,833 mld zł przychodów netto, a zysk netto wyniósł 53 mln zł.

(awh)