Muszkieterowie ponad dyskontami
Janusz Bartkowiak, wiceprzewodniczący zarządu Grupy Muszkieterów
Grupa Muszkieterów obniżyła ostatnio kwotę inwestycji. Jaki był powód tej decyzji?
Chcemy umożliwić większej liczbie osób prowadzenie własnego biznesu pod szyldem Intermarché lub Bricomarché. Dotychczas kwota niezbędna do przystąpienia do sieci wynosiła 500 tys. zł, teraz wymagamy 400 tys. zł. Za te pieniądze oferujemy supermarket o wielomilinowych obrotach oraz działalność w stabilnej strukturze handlowej, która jednocześnie zapewnia osobisty rozwój. Kontynuujemy poszukiwania partnerów na wschodzie Polski. Pozyskujemy wciąż nowych kandydatów. Kilku z nich rozpocznie działalność jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego. Zainteresowanie współpracą z nami jest spore. W ubiegłym roku podczas Targów Franczy odbyliśmy ok. 50 rozmów z potencjalnymi franczyzobiorcami. Liczymy, że w tym roku będzie podobnie. Mamy nadzieję, że tak samo jak rok temu, tym razem również pozyskamy nowych partnerów.
Co otrzymuje franczyzobiorca za 400 tys. zł?
Wkład inwestycyjny nie jest opłatą licencyjną na rzecz centrali, tylko wkładem do własnej spółki, która będzie zarządzać supermarketem. Po dwóch latach współpracy franczyzobiorca otrzymuje prawo wykupienia udziałów w międzynarodowej spółce Grupy Muszkieterów. Współdecyduje tym samym o przyszłości marek Intermarché i Bricomarché oraz może otworzyć kolejny supermarket. Obecnie mamy 173 placówek Intermarché i 85 Bricomarché.
Czy rosnąca popularność dyskontów i sklepów internetowych na rynku FMCG ma wpływ na rozwój i funkcjonowanie supermarketów spożywczych Intermarché?
Obserwujemy rynek i widzimy, że sklepy z tańszą ofertą w szybkim tempie opanowują rynek. Nie obawiamy się jednak konkurencji. Rosnące co roku obroty Grupy Muszkieterów potwierdzają jej mocną pozycję na rynku. Od początku roku otworzyliśmy 6 supermarketów spożywczych Intermarché i 7 Bricomarché z branży „dom i ogród”. Na tym jednak nie kończymy. Chcemy by do końca 2012 roku liczba supermarketów Intermarché zwiększyła się jeszcze o osiem kolejnych placówek. Naszą mocną pozycję potwierdzają rosnące obroty, które co roku zwiększają się średnio o 20,6 proc. Jesteśmy w czołówce sieci, które generują największe obroty. Stale staramy się poszerzać asortyment z różnej półki by trafić w potrzeby wszystkich klientów. W sprzedaży są także produkty własne wyróżnione certyfikatem Selection, który gwarantuje najwyższą jakość. Oprócz standardowej oferty mamy całą gamę produktów delikatesowych produkowanych w naszych zakładach we Francji. Konkurujemy więc zarówno z dyskontami jak i delikatesami.
rozmawiała (mk)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Co zrobić, by dorobić się majątku, prowadząc własną firmę? Ciężka praca, odwaga, elastyczność, wyczucie rynku – może to truizmy, ale to też najlepsza droga do biznesowego sukcesu.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów