Deregulacja przysporzy franczyzodawcom kandydatów, ale może zepsuć rynek poprzez napływ niekompetentnych pośredników.
Niedziela
28.04.2013
Ustawa deregulacyjna ułatwi dostęp do zawodu pośrednika w nieruchomościach. Co na to franczyzodawcy z branży?
 

Sejm przyjął projekt tzw. I ustawy deregulacyjnej, ułatwiającej dostęp do 50 zawodów. Wśród nich jest m.in. pośrednik i zarządca nieruchomości. Do tej pory osoby, które chciały prowadzić własne biuro nieruchomości we franczyzie musiały zatrudnić osobę posiadającą stosowną licencję. Teraz dostęp do zawodu ma zostać otwarty. Co czeka branżę, gdy ograniczenia znikną?

- Z punktu widzenia sieci franczyzowych to dobra informacja, bo prawdopodobnie zaobserwują większą liczbę kandydatów zainteresowanych otwarciem biura na licencji – mówi Tomasz Barski, właściciel sieci Aspect Nieruchomości. – Dla branży pośrednictwa w nieruchomościach konsekwencje będą jednak niewygodne. Po pierwsze – zaostrzy się konkurencja. Po drugie – istnieje spore ryzyko pogorszenia jakości usług. Może się okazać, że zawód pośrednika ograniczy się w zasadzie do przekazywania adresów pomiędzy kupującymi i sprzedającymi.

Podobne stanowisko zajmuje franczyzodawca Północ Nieruchomości. Jego zdaniem deregulacja zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami spowoduje wzrost zainteresowania współpracą z sieciami franczyzowymi. Wszystko za sprawą braku wiedzy i doświadczenia w branży.

- Braki te mogą spowodować istotne obniżenie jakości świadczonych usług oraz niedostateczne zabezpieczenie transakcji klientów biura – przyznaje Wojciech Porębski, analityk Północ Nieruchomości. - Lekiem na powyższe problemy może się okazać, przynajmniej w pewnym stopniu, franczyza. Przedsiębiorca, który nie posiada wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie działać na rynku w charakterze pośrednika nieruchomości, otrzyma od franczyzodawcy wsparcie w postaci szkoleń, procedur, dokumentów oraz rozwiązań organizacyjnych, które pomogą mu stosunkowo szybko nadrobić wszelkie zaległości.

(gum)


Grzegorz Morawski
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Marka bogatsza o siedem biur

Ten biznes REMAX to uważam że warto wejść - to jest przyszłość - nieruchomość i ziemia to najlepsza inwestycja długoterminowa - proszę pamiętać ziemi nie przybywa

3 wypowiedzi
ostatnia 09.01.2020
Marka bogatsza o siedem biur

Ja bodajże w 2008 roku rozmawiałem z pewną miła Panią na temat otwarcia biura REMAX w Pile woj Wielkopolskie - spotkaliśmy się w MacDonald PIŁA W czasie rozmowy miła...

3 wypowiedzi
ostatnia 09.01.2020
Nieruchomości KNC - czy na na nieruchomościach można zarobić takie pieniądze jakie obiecują?

Prowadzę działalność gospodarczą nie przerwanie od ponad 20 lat i na każdym biznesie można zarobić kwestia kosztów poniesionych czy finansowanie z kredytów i w jakim...

18 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2019
Franczyza Re/Max

Jestem zainteresowany podjęciem współpracy z REMAX mój adres to blechpol@wp.pl tel 660 419 800

20 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2019
Nieruchomości KNC - czy na na nieruchomościach można zarobić takie pieniądze jakie obiecują?

Słyszałem, że w nieruchomości zawsze warto inwestować. Czy może mi ktoś doradzić, czy zakup mieszkania na kredyt, a później wynajem się opłaca się ?

18 wypowiedzi
ostatnia 16.05.2019
Wiosna należy do pośredników

Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Alpha Male..

3 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Deweloper w małym mieście

Czy ja wiem? Tyle się słyszy o oszustwach takich dużych inwestorów...

1 wypowiedzi
ostatnia 08.02.2018
Młoda mama rozwija biznes

Brawo! Oby jak najwięcej takich inicjatyw ;)

3 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2017