Mamy nadzieję, że przykład cukierni z Rzeszowa pokaże innym przedsiębiorcom, że takie działania przynoszą zysk nie tylko tym, którzy z nich korzystają, ale również darczyńcy – mówi Arkadiusz Słodkowski z Polskiej Organizacji Franczyzodawców.
Piątek
01.08.2014
Przedsiębiorcy ze stolicy Podkarpacia wygrali konkurs organizowany przez Makro.
 

Konkurs „Przedsiębiorca Aktywny Lokalnie” został zorganizowany przez Makro, aby promować społeczną odpowiedzialność biznesu wśród małych i średnich firm. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu przedsiębiorców z całego kraju zatrudniających nie więcej niż 50 osób. Jego uczestnicy prezentowali przed jury działalność, którą przyczyniają się do zmiany na lepsze swojego otoczenia. Wśród realizowanych działań znalazły się m.in. projekty kulturalne, ekologiczne, edukacyjne oraz działalność charytatywna. Komisja, w skład której wchodzili m.in. przedstawiciele Polskiej Organizacji Franczyzodawców, Konfederacji Lewiatan oraz Makro Cash & Carry, wybrała zwycięzcę spośród 16 laureatów szczebla wojewódzkiego. Tryumfatorem została rzeszowska cukiernia Orłowski & Rak, która działa od 1977 roku.

- Obradując nad wyborem zwycięzcy konkursu zastanawialiśmy się, czym tak naprawdę jest nowocześnie pojmowana społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR). Doszliśmy do wniosku, że nowoczesny CSR to nie tylko działalność charytatywna, ale również cały wachlarz działań na rzecz najbliższego otoczenia firmy, zachęcanie do zawodu, czy profesjonalne szkolenia – mówi Arkadiusz Słodkowski, członek zarządu Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Cukiernia Orłowski & Rak to rodzinna firma, którą założyło dwóch przyjaciół – Julian Orłowski, odpowiedzialny za techniczną stronę produkcji i wypieku słodyczy, oraz Kazimierz Rak, artysta cukiernik, który dba o estetykę przygotowywanych słodkości.

Cukiernicy i ich produkty brały udział w wielu imprezach promujących region, a nawet cały kraj np. podczas przedświątecznych spotkań organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Szkół Hotelarsko-Turystycznych, w których uczestniczą uczniowie i studenci z Estonii, Węgier, Austrii, Albanii czy Włoch. Bardzo ważnym obszarem działalności cukierni jest promocja zawodu cukiernika wśród rzeszowskiej młodzieży. Na praktyki do zakładu przychodzą uczniowie z rzeszowskich domów dziecka oraz ze szkoły zawodowej dla niepełnosprawnej młodzieży. Cukiernia ma pod swoją opieką dom dziecka, współpracuje również z Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

– Zdecydowaliśmy o wygranej Cukierni Orłowski & Rak, bo chcieliśmy pokazać, że działania na rzecz lokalnej społeczności nie muszą być wyłącznie domeną wielkich firm, a małe, rodzinne przedsiębiorstwa też mogą bardzo dużo zrobić dla swojego najbliższego otoczenia. Mamy nadzieję, że przykład cukierni z Rzeszowa pokaże innym przedsiębiorcom, że takie działania przynoszą zysk nie tylko tym, którzy z nich korzystają, ale również darczyńcy – dodaje Arkadiusz Słodkowski.

(mak)