Partner jak królik doświadczalny
Ponad 10 lat doświadczenia rynkowego, członkostwo w Polskiej Izbie Turystyki, certyfikaty Krajowego Rejestru Długów i Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor, a w bazie blisko 100 tys. miejsc noclegowych i hoteli w Polsce i na świecie. Tym wszystkim, a także liczbą 180 tys. obsłużonych klientów, może pochwalić się grupa TraveliGo.pl. I choć biznes się kręci, to zarząd ma apetyt na więcej. Chce wyjść do klienta tworząc sieć stacjonarnych biur podróży.
Jednym z powodów takiej decyzji jest tzw. efekt ROPO (Research Online Purchase Offline – Badaj online, kupuj offline). Zjawisko to spędza sen z powiek wielu właścicielom internetowych portali pośrednictwa turystycznego. Klienci chętnie bowiem badają ofertę rynkową w internecie, ale gdy przychodzi do zakupu, zdecydowanie wolą wybrać się do placówki i „fizycznie” podpisać umowę. W ten sposób pośrednicy posiadający wyłącznie portal internetowy tracą klientów na rzecz posiadaczy stacjonarnych biur.
TraveliGo.pl chce odpowiedzieć na ten trend i zbudować konwencjonalną sieć sprzedaży. Jak podaje magazyn Wiadomości Turystyczne, portal chce otworzyć w 2015 roku pierwsze dziesięć placówek, wszystkie mają być franczyzowe. Właściciele TraveliGo.pl podobno długo pracowali nad konceptem sieciowym i mają w szczegółach opracowany schemat wspierania partnerów – od bogatej oferty tour operatorów, przez bonusy za realizację planu sprzedaży, po rozbudowany system CRM do zarządzania klientami.
- Nasz koncept franczyzowy mamy przygotowany już praktycznie od dwóch lat. Powstał on we współpracy ze doradcami i architektem, który przygotował projekt biur. Czekaliśmy z uruchomieniem stacjonarnej sieci sprzedaży, bo chcieliśmy zaobserwować, jak franczyzowy koncept sprawdzi się u konkurencji. Dziś już mamy pewność, że to właściwa droga rozwoju - mówi Bartosz Roch Nowik, prezes Traveligo.pl,
Problem w tym, że nie tylko nie mają żadnego doświadczenia w udzielaniu franczyzy, ale również przedtem sami nie prowadzili stacjonarnych biur. Franczyzobiorcy, którzy przystąpią do sieci, wystąpią więc w roli królików doświadczalnych. Choć franczyzodawca twierdzi, że wie, jak wyszkolić partnerów.
- Mimo, że wcześniej nie prowadziliśmy tradycyjnych punktów sprzedaży, to jednak klienci cały czas mogli skorzystać z pomocy konsultantów, którzy w razie potrzeby przyjeżdżali do domów, by udzielić dodatkowych informacji czy podpisać umowę. Mamy więc doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej. Ponadto nasi franczyzobiorcy będą mogli skorzystać z usług naszych trenerów, którzy szkolili konsultantów. Otrzymają także podręcznik operacyjny oraz dostęp do naszej bazy wiedzy. Według mnie doświadczenie i renoma, jaką zdobyliśmy na rynku wystarczą, by zachęcić potencjalnych franczyzobiorców do współpracy - uważa Nowik.
TraveliGo.pl ma jednak podwójnie utrudnione zadanie. Wchodzi bowiem na silnie konkurencyjny rynek. We franczyzie rozwijają się liczne sieci biur podróży, a wiele z nich obejmuje już po kilkadziesiąt punktów (by wymienić choćby MyTravel czy Wakacje.pl – w obu sieciach jest ich ponad 70). TraveliGo.pl czeka zatem trudna walka – nie tylko o klientów, ale i o franczyzobiorców.
Grzegorz Morawski
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Franczyzodawca Travelplanet.pl zapewnia, że najlepsze salony sieci generują sprzedaż na poziomie 10 mln zł rocznie.
Paulina Młynarska mieszka na stałe w Grecji, prowadzi autorskie warsztaty „Miejsce Mocy”, na których łączy jogę ze zwiedzaniem. W tym roku rusza z nowym projektem – Villą Tatrą na Krecie, która już niedługo przywita pierwszych turystów.
Do sieci Wakacje.pl mogą przystąpić zarówno właściciele nowo otwieranych salonów, jak i agenci działający już pod innym szyldem.
Sytuację branży nieco poprawiły wakacje, ale mimo to nadal panuje w niej duża niepewność. Właściciele hoteli obawiają się ponownego zamknięcia.
Chętnych na glamping, czyli luksusowy kemping, nie brakuje. Wciąż niewiele osób decyduje się jednak otworzyć taką działalność.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Wakacje.pl czy się opłaca
Zastanawiam się nad franczyzą z wakacji.pl Byłby to drugi punkt tej sieci w moim mieście (200 tys. mieszkańców), lokal zwykły (nie w galerii handlowej) ale przy kilku...
Własny ośrodek wypoczynkowy nad morzem :)
ej Forumowicze! Od paru lat z mężem zastanawialiśmy się nad zakupem bądź wybudowaniem własnego ośrodka wypoczynkowego nad morzem, nic wielkie taki mini pensjonat 20-30...
Czy warto zainwestować w pensjonat, apartamenty?
Pewnie, że tak. Własny apartament to bardzo fajna sprawa, gdyż o każdej porze roku pojechać sobie możemy do niego i odpocząć od codziennych obowiązków. Z drugiej...
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?
Wynająłem samochód na kilka dni za 360 zł przez internet. Na drugi dzień pojechałem po odbiór na drugi koniec miasta i dowiedziałem się, że rezerwacja została...
Kajaki, tratwy, namioty - podróżowanie
Możecie pochwalić się miejscami do których udajecie się na wypoczynek ?
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?
Witam, jestem kolejnym klientem oszukanym przez Global. Mechanizm juz opisany wczesniej przez innych na forum. Chetnie przystapie do pozwu zbiorowego lub zawiadomienia o...
Pensjonat - warto czy nie?
Największą rolę odgrywa miejsce. Jak jest miejsce turystyczne to zawsze ma sens.
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?
Firma Global Rent a Car to najwieksze oszustwo z jakim sie spotkalam w moim 34 letnium zycziu. Wypozyczam z mezem samochody pare razy jesli nie wiecej w roku w roznych krajach...