Koncerny paliwowe chcą franczyzy

Nie minęły jeszcze dwa miesiące 2015 roku, a już na rynku stacji paliw zabrzmiały liczne deklaracje i plany rozwoju najważniejszych graczy. Jeden z liderów branży, Grupa Lotos, planuje w tym roku otwarcie 30 nowych stacji, przede wszystkim pod ekonomiczną marką Optima.
- 2014 to dla sieci Lotos rok stabilnego rozwoju, głównie w segmencie ekonomicznym i zwiększania udziału w krajowym rynku detalicznym paliw - ocenił Paweł Lisowski, prezes spółki Lotos Paliwa, cytowany przez wnp.pl. - Będziemy konsekwentnie realizować założenia aktualnej strategii grupy kapitałowej Lotos, aby na koniec 2015 osiągnąć 10 proc. udziału na tym rynku, poprzez rozwój sieci stacji paliw, przede wszystkim w formule stacji własnych (CODO – Company Owned Dealer Operated) oraz franczyzowych (DOFO – Dealer Owned Franchise Operated).
Na koniec 2013 roku Lotos miał 439 stacji, rok później – o dwie więcej. Skromny bilans otwarć to efekt tego, że w ubiegłych miesiącach wygasło wiele umów franczyzowych, a nowe nie powiększały rozmiaru sieci, lecz rekompensowały zamknięcia. Najwięcej punktów (18) przybyło pod szyldem Lotos Optima, pod którym obecnie działa 169 stacji. W tym roku ekonomiczny koncept ma urosnąć o kolejne 26 stacji.
W 2014 roku Lotos otworzył też trzy stacje w Miejscach Obsługi Podróżnych przy drogach szybkiego ruchu. Na nadchodzące miesiące zaplanowane są dwa otwarcia. Łącznie na koniec 2014 roku w sieci stacji paliw Lotos działało 441 stacji (w tym 169 stacji w segmencie ekonomicznym oraz 17 autostradowych).
Total podzieli się marką
Szeroko komentowaną zmianą na rynku stacji paliw jest też wejście do Polski koncernu Total.
- Naszym pierwszym celem jest otwarcie 100 stacji w ciągu najbliższych dwóch lat – zapowiedział na styczniowej konferencji Thibaud de Lisle, dyrektor generalny Total Polska.
- Total Polska wchodzi na rynek polski z siecią detaliczną. Dla koncernu Total stacje paliw oraz oleje są najważniejszymi segmentami działalności. Total budując swoje stacje i rozbudowując ich sieć skupia się na dwóch bardzo istotnych filarach, jakimi są: wysoki standard obsługi klienta oraz paliwa premium – mówiła Magdalena Myszczyszyn, dyrektor działu paliw Total Polska.
Na całym świecie francuski koncern ma ponad 15 tys. stacji, z czego 1,2 tys. działa właśnie w mateczniku Totala. Wiele z nich operuje przy granicy z polską, toteż zarząd sieci uznał wschodni kierunek rozwoju za opłacalny i racjonalny. Nad Wisłą Total chce przyciągnąć klientów wysokimi standardami – ma być paliwo z górnej półki, dobra kawa i darmowe wi-fi. Na razie otworzył dwie stacje. Kolejne otwarcia mają opierać się głównie na franczyzie.
Skazani na franczyzę
Najwięksi gracze zapowiadają otwarcia, ale to nie znaczy, że koniunktura na rynku ich rozpieszcza. Podczas gdy kierowcy wciąż cieszą się niższymi cenami paliw, zyski właścicieli stacji się kurczą. Eksperci wskazują jednak, że dla wielu z nich (zwłaszcza tych niezrzeszonych w sieciach) spadki cen mogą okazać się preludium do upadku. W ostatnich kwartałach marże detalistów spadły do poziomu ok. 2 proc., a jeszcze niedawno były nawet trzykrotnie wyższe.
- Nic nie wskazuje na to, że marże na stacjach w najbliższym czasie będą mogły pójść w górę - prognozuje Zdzisław Piksiński z Polskiej Izby Paliw Płynnych w serwisie Money.pl. - Trudno powiedzieć, ilu właścicieli będzie musiało zrezygnować z tego biznesu. Sytuacja na pewno wymusi dalsze przetasowania na rynku. Już w ubiegłym roku obserwowaliśmy prawdziwą rzeź jeżeli chodzi małe stacyjki, spowodowane zmianami przepisów środowiskowych dotyczących zabezpieczenia zbiorników. Drobni właściciele nie byli w stanie spełnić wymogów. Teraz minimalne marże mogą pociągnąć kolejne stacje.
Wiele wskazuje na to, że na rynku stacji paliw będziemy obserwować zjawisko konsolidacji podobne do tego, jakie ma miejsce w branży spożywczej. Małe stacje, tak jak samodzielne sklepy spożywcze, będą w dużej części zmuszone przez sytuację ekonomiczną do nawiązywania współpracy z silniejszymi partnerami. W wielu przypadkach to może okazać się jedynym sposobem na przetrwanie.
Grzegorz Morawski
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Elomoto.eco buduje sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To dobry pomysł dla tych, którzy szukają pasywnego dochodu.
– Na handlu używanymi samochodami nadal można zarobić – przekonuje Dawid Błachucki, franczyzodawca marki Handlarzyki.pl.
Zanim Michał Peksa został franczyzobiorcą LucArt, sam robił w sklepach tej sieci zakupy. Jak ocenia markę patrząc na nią z drugiej strony lady?
Franczyzodawca Handlarzyki.pl zapewnia, że minimalna marża na sprzedaży używanego auta to 2-3 tys. zł, a czasem nawet dwa razy więcej.
Franczyzodawca Blinkee.city zapewnia, że inwestycja w jego biznes zwraca się przeważnie w jeden sezon.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

O tym, dlaczego Xtreme Fitness Gyms stawia na wolnostojące kluby, opowiada Filip Puchalski, Commercial Director marki.
Iwona Korneluk 15 lat temu otworzyła swój pierwszy sklep pod szyldem Moodo. Jak jej się współpracuje z marką?
Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
Homla chce powiększyć swoją sieć. Szuka franczyzobiorców zainteresowanych otwarciem sklepu marki w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
POPULARNE NA FORUM
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
jeśli myślisz o wejściu w biznes z franczyzą Orlenu, to pewnie warto zacząć od jakiegoś researchu. Spróbuj skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami Orlenu,...
Ankieta dla posiadaczy stacji franczyzowej PKN Orlen SA
Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc i wypełnienie ankiety dotyczącej opłacalności franczyzy stacji paliw PKN Orlen SA. Z góry dziękuję za poświęcony czas...
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
Czy jest ktoś właścicielem franczyzy Orlenu i byłby w stanie mniej więcej podać jakich zysków można się spodziewać? Albo może ktoś posiada takie informacje?
Pieniądze z moto-sklepu
Rzeczywiście jest to forma biznesu która może zaciekawić wiele osób, a szczególnie warto połączyć ją np. jak ktoś ma z warsztatem samochodowym gdzie klienci na pewno...
Pieniądze z moto-sklepu
Zgadzam się, że dobrze działający biznes w branży motoryzacyjnej to LucArt który moim zdaniem jest świetną alternatywą dla osób które się tym interesują. Dają...
Pieniądze z moto-sklepu
Warto pójść w stronę franczyzy. W branży motoryzacyjnej najkorzystniejsza jest franczyza z Lucart Automotive. Wiem z doświadczenia :)
Pieniądze z moto-sklepu
To prawda wygląda bardzo obiecująco też sobie sprawdzę jak ta sieć się rozwija i jak klienci też są zadowoleni to będę miał trudne przemyślenia czy nie pójść...
Pieniądze z moto-sklepu
Chyba będę musiał sam się co do nich przekonać i sprawdzić jak to dokładnie wszystko działa i co najważniejsze czy ceny są rzeczywiście tak konkurencyjne względem...