Indywidualnie podchodzimy do kwestii wyboru partnerów, z którymi chcemy podjąć współpracę. Opieramy się głównie na rzetelności przedsiębiorcy. Nie określamy minimalnej wielkości biura i nie weryfikujemy wysokości sprzedaży. Nastawiamy się głównie na małe i średnie podmioty.
Rafał Chlebowski, dyrektor rozwoju sieci sprzedaży HB Partners
Poniedziałek
09.03.2015
Home Broker chce nawiązać współpracę z niezależnymi agentami nieruchomości. Zachęca bogatą bazą nieruchomości i z góry ustalonymi prowizjami.
 

Według danych z raportu firmy doradczej REAS na rynku pierwotnym nieruchomości w 2014 roku w sześciu największych miastach Polski: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Trójmieście, Poznaniu i Wrocławiu, oddano do użytku 47,5 tysiąca nowych mieszkań. To o blisko 100 proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 43 tys. z nich znalazło nabywców. Czy rynek pierwotny nieruchomości będzie rósł w kolejnych? Przekonana jest o tym firma Home Broker, która tworzy sieć pośredników nieruchomości w ramach projektu Home Broker Partners. Zainteresowanych szuka wśród niezależnych pośredników. Firma bez konieczności rozwijania własnych struktur pozyska partnerów, którzy otrzymają dodatkowe narzędzia pomocne w prowadzeniu biznesu. Zamiast inwestować w rozwój własnych placówek, chcą umożliwić małym biurom łatwy dostęp w obsłudze system z kompletnymi i aktywizowanymi danymi dotyczącymi wolnych mieszkań w danej okolicy.
- Wystarczy komputer z dostępem do internetu i przeglądarka. Pośrednik nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z dostępem do naszej bazy nieruchomości - mówi Rafał Chlebowski, dyrektor rozwoju sieci sprzedaży HB Partners.

Taki model współpracy sprawdził się już w przypadku sieci partnerskiej Open Finance, właściciela Home Broker. Open Finance pozyskało do współpracy pośredników finansowych w ramach sieci Open Partners. Home Broker zachęca niezależnych pośredników hasłami autonomii i obietnicą zarobków wyższych, niż w przypadku samodzielnie prowadzonej działalności.
- Dotychczas pośrednik nie mający zbudowanej i aktualizowanej na bieżąco bazy nieruchomości z rynku pierwotnego, poświęcał co najmniej kilka godzin na znalezienie na przykład dwupokojowego mieszkania na warszawskim Mokotowie za 400 tys. zł. Najpierw musiał w ogóle znaleźć inwestycję spełniającą oczekiwania klienta. Następnie negocjować prowizję z biurem sprzedaży, co nie było takie łatwe, bo przeważnie kończyło się słowną obietnicą „zapłacimy”. Wiążąc się z nami pośrednik ma gwarancję otrzymania wynagrodzenia w na podstawie zapisów umowy. Z góry zna stawki prowizyjne i wie na co może liczyć - zapewnia Rafał Chlebowski.

Partner HB może liczyć na pomoc ze strony ponad 50 koordynatorów wspierających sprzedaż. Firma nie określa minimalnej wielkości biura i nie weryfikuje jego wysokości sprzedaży. Oferuje za to dostęp do e-bazy nieruchomości zawierającej ponad 10 tys. nieruchomości w całej Polsce. Planów Home Broker dotyczących rozwoju sieci partnerskiej nie odstrasza nawet fakt, że większość firm deweloperskich ma swoje działy sprzedaży.
- Konkurencja z biurami sprzedaży nie będzie występować. Pośrednicy pracują z klientami, którzy w zdecydowanej większości nie brali pod uwagę zakupu mieszkań na rynku pierwotnym, więc dla dewelopera jest to dodatkowe źródło pozyskania klientów. Tworzymy nowy kanał dystrybucji
- komentuje dyrektor sieci rozwoju sprzedaży HB Partners.

Dodatkowo podmiot współpracujący z HB może na własnych zasadach pracować na nieruchomościach z rynku wtórnego nie zmieniając własnego szyldu. Home Broker do współpracy zaprasza zarówno jednoosobowe podmioty jak i ogólnopolskie sieci. W pierwszym miesiącu funkcjonowania HB Partners podpisano ponad 400 listów intencyjnych, z czego połowa została przekształcona w umowy. Docelowo firma zakłada współpracę z ponad tysiącem firm i 3 tys. pośredników z całej Polski, głównie w największych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź i Szczecin.


Milena Trojanowska
Milena Trojanowska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Wiosna należy do pośredników

Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Alpha Male..

3 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Deweloper w małym mieście

Czy ja wiem? Tyle się słyszy o oszustwach takich dużych inwestorów...

1 wypowiedzi
ostatnia 08.02.2018
Młoda mama rozwija biznes

Brawo! Oby jak najwięcej takich inicjatyw ;)

3 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2017
Biuro pośrednictwa nieruchomości + kredyty. Co dołożyć?

Moim zdaniem nie ma sensu, żebyś 10 różnych usług wpisywał. Nigdy w pełni nie dasz rady być doskonałym we wszystkich. Lepiej być ekspertem w 2-3 dziedzinach niż w 10...

10 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2017
Młoda mama rozwija biznes

Chcieć, znaczy móc! Początki są zawsze trudne, ale jak się przeze nie przejdzie to później jest już z górki :)

3 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2017
Zarabiamy na nieruchomościach

A co sie bardziej oplaca , kupic u developera mieszkanie , urzadzic pod klucz I sprzedac? Czy moze stare mieszkanie ,w starym budownictwie ? Czy lepiej wynajac , niz sprzedac? 

6 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2017
Zarabiamy na nieruchomościach

Na nieruchomościach można zarabiać w różnoraki sposób - wynajmowanie to zaledwie jedna z możliwości. Mi udało się wykręcić niezły biznes kupująć nieruchomości...

6 wypowiedzi
ostatnia 26.09.2017
Zarabiamy na nieruchomościach

Warto określić grupę docelową. Studentów wciąż przybywa, dlatego myślę, że mieszkania położone blisko uczelni są najlepszą opcją. 2,3-pokojowe mieszkanie, pokoje...

6 wypowiedzi
ostatnia 04.09.2017