Spar z nowymi otwarciami i zarządem

Sklep Spar w Sosnowcu działa w formacie Express. Znajduje się w środku dużego osiedla mieszkaniowego.
Środa
05.10.2016
Sieć rośnie, ale jej dotychczasowy prezes rezygnuje. Znamy powody tej decyzji.
 

Pod marką Spar działa obecnie ponad 200 sklepów, a ich liczba systematycznie się powiększa. Ostatnio nowe punkty pojawiły w trzech województwach – małopolskim (sklep w miejscowości Zembrzyce), dolnośląskim (Czernina) oraz śląskim (Sosnowiec).

Sklep w Zembrzycach mieści się w nowo wybudowanym obiekcie o powierzchni 270 m2, posiada trzy stanowiska kasowe. Sklep dołączył do kilku już istniejących w miejscowości placówek spożywczych, jednak właścicielka, Danuta Łopata, jest przekonana, że Spar doskonale poradzi sobie na konkurencyjnym rynku.

Punkt w Czerninie posiada powierzchnię 200 m2, a usytuowany jest przy głównej drodze, co zwiększa ruch klientów sklepie, również tych tylko przejeżdżających przez miejscowość. Placówka mieści się w lokalu, w którym wcześniej już znajdował się sklep, została odnowiona i zaadaptowana zgodnie ze standardami sieci. Posiada różnorodną ofertę produktów świeżych, poza tym oferuje szeroki asortyment artykułów chemicznych, nabiałowych, mięsnych czy cukierniczych. Na miejscu wypiekane jest też świeże pieczywo, zawsze chętnie kupowane przez klientów. Właściciel doskonale zna zapotrzebowania konsumentów, gdyż jest to już jego 26. placówka otwarta pod szyldem Spar.

Placówka w Sosnowcu została w mniejszym formacie Spar Express, ulokowane w niej są trzy stanowiska kasowe. Sklep znajduje się w środku dużego osiedla mieszkaniowego w budynku, w którym wcześniej funkcjonował już inny sklep. Jego franczyzobiorca, Grzegorz Szymański, ma wieloletnie doświadczenie w handlu, ale dopiero teraz zdecydował się na przystąpienie do sieci Spar.
– Marka SPAR jest bardzo dobrze rozpoznawalna w branży, a tylko ze sprawdzonym partnerem byłem gotowy na współpracę – mówi Grzegorz Szymański.  

Zarząd w nowej odsłonie

Podczas gdy franczyzobiorcy powiększają liczebność sieci Spar, w jej zarządzie mają miejsce istotne roszady. Kierownictwo spółki opuścił Robert Paździor, zasiadający na fotelu prezesa SPAR od stycznia 2014 roku. Przez blisko trzy lata spędzone w strukturach detalicznych Grupy Kapitałowej Bać Pol ustępujący prezes pomógł SPAR Polska stanąć na nogi pod względem organizacyjnym i biznesowym.
– Przyszedł czas, aby więcej czasu poświecić sprawom osobistym. Dlatego, wobec realizacji deklaracji złożonych w grudniu 2013 roku, w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, uznałem, że jest odpowiedni moment aby złożyć rezygnację z pełnionej funkcji – dodaje Robert Paździor.

Właściciel Grupy Bać Pol, Leszek Bać, rezygnację przyjął, a teraz sam stanie na czele zarządu Spar Polska.
– Muszę myśleć o przyszłości, bo konkurencja nie zasypia gruszek w popiele. Potrzebny jest kolejny skok do przodu – dodaje Leszek Bać.

Plany nowego szefa Spar przewidują dalszą rozbudowę sieci, rozwój marek własnych oraz doskonalenie operacji logistycznych. Założeniem działań na 2017 rok, szczególnie w kontekście nowych placówek oraz logistyki, jest jeszcze ściślejsza współpraca i wsparcie ze strony struktur Bać Pol.
– Ponieważ Spar rośnie, wzrastać będzie skala operacji i inwestycji, dlatego do zarządu dołączy również dyrektor finansowy Andrzej Janowski. Wraz z wieloletnim członkiem zarządu, Andrzejem Figlem, zrobimy wszystko, aby sieć Spar otrzymała bardzo mocny impuls do dynamicznego rozwoju. Jestem pewien, że nowy zarząd pod moim kierownictwem spełni oczekiwania naszych franczyzobiorców w zakresie jakości współpracy i warunków handlowych  – kończy Leszek Bać.    

Spar jest największą na świecie franczyzową siecią sprzedaży detalicznej. Sklepy oznaczone charakterystycznym logo funkcjonują w 42 krajach, na czterech kontynentach. Ponad 12 tys. punktów obsługuje każdego dnia 12 milionów klientów. W Polsce marka jest obecna od 1996 roku, a od 2010 roku należy do jednej z największych grup dystrybucyjnych w kraju Grupy Kapitałowej Bać-Pol.