Renegocjacja będzie możliwa
Renegocjacja będzie możliwa / Jeżeli w ciągu trzech miesięcy sytuacja finansowa firmy nie ulegnie poprawie, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy z ZUS.
Sobota
21.03.2020
Ponosisz straty z powodu pandemii? Na dzień dzisiejszy jedyna konkretna obietnica zawarta w rządowym programie to odroczenie płatności składek ZUS. Przeczytaj jak się ubiegać o odroczenie, procedura łatwa nie jest.
 

KROK 1

Złóż odpowiedni wniosek – inny dla osób prowadzących pełną księgowość i pozostałych.

We wniosku musisz wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową twojej firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności. Jeżeli prowadzisz pełną księgowość, do wniosku musisz dołączyć sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek zysków i strat, sprawozdanie o przepływach pieniężnych) za 2018 lub 2019 rok.

Wniosek można również złożyć online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS wg instrukcji. Możesz go podpisać za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego (PZ ePUAP) lub podpisu osobistego (e-dowodu).

KROK 2

Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy twój wniosek, otrzymasz umowę wraz z dokumentami dotyczącymi pomocy publicznej na wskazany adres e-mail lub pocztą (jeżeli nie wskażesz adresu mailowego). Przeczytaj i podpisz dokumenty, a następnie przekaż ZUS. Możesz je złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS lub przesłać pocztą. Rekomendowanym rozwiązaniem w obecnych warunkach jest przesłanie skanu podpisanych dokumentów na adres email twojego oddziału ZUS. Na tej podstawie ZUS udzieli ci ulgi. Uwaga! Przesłanie skanu nie zwalnia cię z obowiązku dostarczenia ZUS oryginałów dokumentów w ciągu 14 od zakończenia stanu epidemicznego. Niedopełnienie tej formalności spowoduje nieważność umowy. Wówczas ZUS naliczy ci odsetki wynikające z umowy.

Jeżeli w ciągu trzech miesięcy twoja sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie, będziesz mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.

Dlaczego to jest takie skomplikowane?

Każdy kto otworzy wymieniony powyżej wniosek przeżyje szok. Nie ma najmniejszej szansy, aby wypełnić  wniosek bez wsparcia księgowego. Przedsiębiorcy muszą podać we wniosku m.in. przychód, koszty, wysokość zaliczek na podatek dochodowy, nakłady na środki trwałe, zobowiązania firmowe za lata 2017, 2018 i 2019. Oprócz tego ZUS żąda także danych niezwiązanych  z prowadzoną działalnością np. o prywatnym majątku i prywatnych zobowiązaniach.

Cała procedura została przygotowana jakbyśmy nadal żyli w spokojnych czasach. Tymczasem kilkaset tysięcy małych firm zostało zmuszonych do zamknięcia swoich sklepów, restauracji czy punktów usługowych. Nie mają żadnej sprzedaży, a muszą rozliczyć się z pracownikami, dostawcami, urzędami skarbowymi, ZUSem, właścicielem lokalu i bankiem.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska wyjaśniła, że winne są przepisy unijne dotyczące udzielenia i obliczenia wartości pomocy publicznej (de minimis). Dodała jednak, że w ZUS trwają już prace nad maksymalnym uproszczeniem formularzy.
– Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez ZUS. Z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony do 1 strony poinformowała prezes ZUS.

Właścielom zamkniętych biznesów radzimy złożyć opisany powyżej wniosek, a mamy nadzięję, że szybko rząd uprości procedury pomocowe oraz pomyśli o pomocy w pozostałych obszarach.

Przeczytaj też wspólny apel Polskiej Organizacji Franczyzodawców i Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców w sprawie rządowego wsparcia dla małych firm.

Z ostatniej chwili

W sobotę prezydent Andrzej Duda poinformował, że wszyscy samozatrudnieni oraz mikroprzedsiębiorcy (zatrudniający do 9 osób), zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia składek ZUS przez trzy miesiące pod warunkiem, że ich przychody w marcu spadną o ponad 50 proc. w stosunku do lutego.


doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest program do pełnej księgowości to zdecydowanie był świetny zakup.

31 wypowiedzi
ostatnia 20.05.2020
Prośba o pomoc w wypełnianiu ankiety do pracy licencjackiej

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

126 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Drodzy, wielka prośba do osób, które prowadzą swoją działalność. Możecie wypełnić poniższą ankietę? Zajmie Wam to maks 1 min. Przygotowuje narzędzie, które ma...

126 wypowiedzi
ostatnia 23.03.2020
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, jestem studentką III roku finansów menedżerskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i prowadzę badania do pracy licencjackiej na temat źródła finansowania...

208 wypowiedzi
ostatnia 18.02.2020
Franczyza

Jakie sieci handlowe nie blokują decyzji podejmowanych przez partnera? Chciałbym wejść na rynek, bo mam już pewne doświadczenie, ale właśnie boję się mocnego...

1 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020
Społeczność Franchising.pl

Strata 37000 PLN. Jestem na drodze sądowej z firmą blinkee.city / Blinkee. W lutym 2019 podpisana i wysłana umowa. Pieniądze wysłane. Do dnia 13.12.2019 brak skuterów,...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2019
Biznes na dodatek

Z tymi kwotami 6.000~12.000pln to raczej byłbym bardzo ostrożny ;-) Ale faktycznie taka opcja jest ciekawa, główne problemy InPostu to niestety... Technika! Terminale do...

2 wypowiedzi
ostatnia 29.11.2019