Branża wykończeniowa - perspektywy rynku
Branża wykończeniowa silnie zależna jest od budowlanki. A ta w ostatnim roku mocno przystopowała. Wiele czynników rynkowych oraz wojna na Ukrainie spowodowało wyhamowanie rozwoju rynku budowlanego. Niestabilna sytuacja na rynku energetycznym, wysokie ceny kredytów, to tylko niektóre czynniki mocnego spowolnienia w tej branży w 2022. Jak przedstawiają się perspektywy na bieżący rok?
Sytuacja nie zmienia się już tak dynamicznie jak w pierwszej połowie 2022. Ceny paliw od kilku miesięcy utrzymują się na stałym poziomie, a inflacja spowolniła. To dobry znak.
W 2022 od stycznia do lipca odnotowano spadek o 3,9 proc. liczby pozwoleń na budowę mieszkań w porównaniu z analogicznym okresem w 2021, jak podaje GUS. W tym samym okresie o 20 proc. spadła też liczba rozpoczętych budów. To może się przełożyć na mniejszą podaż mieszkań w 2023 roku. Pomimo trudnego minionego roku dla branży budowalnej i wykończeniowej, w tym roku sytuacja może dążyć do stabilizacji. W drugiej połowie 2023 roku ma wejść w życie program Pierwsze Mieszkanie, który ma na celu ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania, poprzez „Konto Mieszkaniowe” czyli wsparcie w oszczędzaniu oraz tani kredyt na zakup nieruchomości. To może wpłynąć na zwiększenie liczby sprzedawanych mieszkań, co nie pozostanie bez wpływu na branżę wykończeniową i deweloperską. Szansą dla osób chcących kupić swoje mieszkanie mogłoby też okazać się mniej restrykcyjne podejście w sposobie wyliczania zdolności kredytowej przez KNF, na co liczą potencjalni kredytobiorcy.
Trudny rok 2022 w branży mieszkaniowej i wykończeniowej był sprawdzianem dla wielu biznesów. Okres mniejszego popytu to też dobry czas na przemyślenie strategii swojej firmy, podejmowanych działań marketingowych.
– Ostatni rok był niepewny zarówno dla dostawców i producentów z branży wykończeniowej, jak i sprzedawców. Ci, którzy potrafili się dostosować i mądrze zarządzać swoimi finansami, przetrwali ten czas. Kilka naszych salonów postawiło na inwestycje w rozwój swojego biznesu, modernizując lokal, przebudowując lub zmieniając ofertę. Dobre decyzje inwestycyjne naszych partnerów, przełożyły się na zadowalające wyniki sprzedażowe większości sklepów DDD Dobre Dla Domu – mówi Paweł Soroka, dyrektor działu wsparcia sprzedaży DDD Dobre Dla Domu.
W branży wykończeniowej duża cześć klientów to też osoby remontujące, odnawiające swoje mieszkania czy domy. Dla dostawców materiałów wykończeniowych takich jak np. podłogi czy drzwi, istotny jest aspekt potrzeby remontów. Dlatego wielu producentów szuka innowacyjnych rozwiązań, tworząc nowe trendy w branży wnętrzarskiej, stawiając na ekologię, ergonomię i praktyczne rozwiązania, nie zapominając o estetyce. Czyli to, czego potrzebuje świadomy i wymagający klient.
– Widzimy pozytywne perspektywy na bieżący rok dla branży wykończeniowej, stawiając na rozwój oraz elastyczne podejście do coraz bardziej wymagających klientów. Ostatni rok, mimo wszystko przyniósł nam zadowalające wyniki sprzedaży. To znak, że potrafimy dostosować się do wymagań rynku – mówi Radosław Chabowski, właściciel czterech sklepów franczyzowych, DDD Dobre Dla Domu, z branży wykończeniowej.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

DDD Dobre Dla Domu chce rozwinąć sieć. Minimalna kwota inwestycji to 65 tys. zł.
Nowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, jakie pomysły na biznes są opisane w lutowym wydaniu magazynu.
Na pewno taki, w którym franczyzobiorcy mogą liczyć na solidne wsparcie franczyzodawcy. Przedstawiamy kilkadziesiąt konceptów franczyzowych, w których inwestycję warto rozważyć w 2023 roku.
Który biznes zarobi w nowym roku? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w grudniowym numerze miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".
Czy licencja na biznes musi być droga? Nie. Są koncepty, które nie zrujnują naszego budżetu. I w których możemy liczyć na wsparcie franczyzodawcy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Nowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, jakie pomysły na biznes przeanalizowaliśmy w marcowym wydaniu magazynu.
New York Hot Dog wchodzi w nowe lokalizacje i ma nowe pomysły na kolejny sezon.
Freedom Nieruchomości i Investor Nieruchomości połączyły siły. Co to oznacza dla franczyzobiorców?
Franczyzodawca przygotował program dodatkowego wsparcia dla osób, które do końca marca zdecydują się przystąpić do sieci.
POPULARNE NA FORUM
Ubrania robocze
Zazwyczaj za odzież roboczą odpowiada firma, która zatrudnia pracowników. Pracodawca może jednak poprosić osobę zatrudnioną o pokrycie kosztów zakupu odzieży lub...
Ubrania robocze
Na jakich stanowiskach wymagane jest kupienie pracownikowi odziezy roboczej? Czy jest to obowiązek pracodawcy ?
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?
Trudno powiedzieć, która opcja będzie najlepsza. Teraz wiele opcji, a deweloperzy są najbardziej ukierunkowane na nabywców.
Ekologiczne zyski
Potwierdzam, fotowoltaika to przyszłość, sam z niej korzystam i już po paru miesiącach widzę oszczędności energetyczne.
Biznes na wsi
Agroturystyka to świetny pomysł, ale trzeba mieć warunki.
Ogród
Skąd kupowaliście artykuły do ogrodu? Widziałam, że na Dajar.pl jest interesujący wybór
Skład opałowo-węglowy
Jeżeli chodzi o węgiel najlepiej wybrać sprawdzony skład węgla w którym można kupić węgiel najwyższej jakości a nie węgiel z którym są problemy i my również je...
Jaki sklep meblowy?
Jak chcesz mieć meble na lata, to nie kupuj w Jysk czy innych marketach. Wybieraj tylko sprawdzone marki.