Nowe prawo upadłościowe cz. II
Postępowanie o ogłoszenie upadłości
Uczestnikiem postępowania jest każdy, kto złożył wniosek o ogłoszenie upadłości oraz dłużnik. Postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości powinno zostać wydane w terminie dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku. Wniosek dłużnika, który nie odpowiada wymogom określonym w ustawie lub nie został należycie opłacony zwraca się bez wzywania o uzupełnienie lub opłacenie wniosku.
Postępowanie zabezpieczające
Postępowanie zabezpieczające jest przeprowadzane z urzędu. Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika sąd niezwłocznie dokonuje zabezpieczenia majątku. Zabezpieczenie majątku następuje przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. W ramach zabezpieczenia sąd może zawiesić postępowania egzekucyjne prowadzone przeciwko dłużnikowi. Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości złożył wierzyciel, sąd może uzależnić dokonanie zabezpieczenia od uprawdopodobnienia przez niego, że istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości.
Wstępne zgromadzenie wierzycieli
Jeżeli istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości sąd zwołuje wstępne zgromadzenie wierzycieli. W sytuacji, gdy celem postępowania jest przeprowadzenie likwidacji majątku upadłego zwoływanie zgromadzenia jest oczywiście bezzasadne. Sąd nie zwołuje wstępnego zgromadzenia wierzycieli, jeżeli powodowałoby to nadmierne koszty, jak również, gdy suma spornych wierzytelności przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności. Zgromadzeniu przewodniczy sędzia. Uczestnikami wstępnego zgromadzenia wierzycieli mogą być: dłużnik, tymczasowy nadzorca sądowy albo zarządca przymusowy oraz wierzyciele, których wierzytelności stwierdzone są tytułami egzekucyjnymi.
Ogłoszenie upadłości
Po uwzględnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Postanowienie to jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania. Data wydania postanowienia jest datą upadłości. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości jest ogłaszane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w dzienniku o zasięgu lokalnym.
Skutki ogłoszenia upadłości co do osoby upadłego
Jeżeli ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego, wówczas upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać wszystkie dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń. Upadły jest zobowiązany do składania wszelkich potrzebnych wyjaśnień. Jeżeli upadły ukrywa się sędzia-komisarz może zastosować środki przymusu.
Skutki ogłoszenia upadłości co do majątku upadłego
Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości. Do masy upadłości nie wchodzi:
- mienie, które jest wyłączone od egzekucji wg przepisów kodeksu postępowania cywilnego (np. przedmioty urządzenia domowego, zapasy żywności, narzędzia niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej);
- wynagrodzenie za pracę upadłego w części nie podlegającej zajęciu;
- mienie wyłączone uchwałą zgromadzenia wierzycieli;
- nieściągalne wierzytelności oraz niezbywalne ruchomości wyłączone przez sędziego-komisarza.
Czynności upadłego dotyczące mienia wchodzącego w skład masy upadłości
Jeżeli ogłoszona upadłość obejmuje likwidację majątku, upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym do masy upadłości. W sytuacji, gdy ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu, zarząd mieniem wchodzącym w skład masy upadłości sprawuje zarządca. Sąd może również ustanowić zarząd sprawowany przez upadłego tzw. zarząd własny, sprawowany pod nadzorem nadzorcy sądowego.
Po ogłoszeniu upadłości nie można obciążać składników masy upadłości prawem zastawu, zastawu rejestrowego i zastawu skarbowego, ani dokonywać wpisu w księdze wieczystej.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...