Nowe prawo upadłościowe cz. VI ost.
Międzynarodowe postępowanie upadłościowe
Przepisy z zakresu międzynarodowego postępowania upadłościowego mają zastosowanie w stosunku do postępowania prowadzonego wobec instytucji kredytowych i zakładów ubezpieczeń oraz ich oddziałów mających siedzibę w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z nowymi przepisami wierzyciel zamieszkały za granicą lub mający za granicą siedzibę, korzysta w postępowaniu upadłościowym z praw, które przysługują wierzycielowi krajowemu, przy czym wierzyciel ten musi ustanowić pełnomocnika do doręczeń w Polsce. Do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich należą sprawy upadłościowe, jeżeli w Polsce znajduje się główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika. W sprawach upadłościowych nie stosuje się przepisów dotyczących umów o jurysdykcję.
Uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego przez sąd wymaga złożenia odpowiedniego wniosku przez zarządcę zagranicznego wraz z odpisem orzeczenia oraz zaświadczeniem sądu o prowadzonym postępowaniu. Zagraniczne postępowanie upadłościowe podlega uznaniu, jeżeli dotyczy sprawy, która nie należy do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich oraz uznanie nie jest sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego.
Po uznaniu zagranicznego postępowania zarządca zagraniczny sporządza spis inwentarza i oszacowanie masy upadłości obejmującej majątek upadłego znajdujący się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Po uznaniu zagranicznego postępowania zarządca zagraniczny jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz do udziału w postępowaniu upadłościowym, tak jak wierzyciel krajowy.
Uznanie zagranicznego postępowania nie stanowi przeszkody do wszczęcia postępowania upadłościowego przez sąd polski, przy czym postępowanie powinno dotyczyć wyłącznie majątku położonego na terenie Polski. Jest to tzw. wtórne postępowanie upadłościowe.
Postępowanie naprawcze
Postępowanie naprawcze jest nowością w polskim porządku prawnym. Ma ono zastosowanie do przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością, tj. przedsiębiorców, którzy wywiązują się ze swych zobowiązań, jednak ocena ich sytuacji ekonomicznej wskazuje, że w niedługim czasie staną się niewypłacalni.
Przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością może złożyć w sądzie oświadczenie o wszczęciu postępowania naprawczego wraz z planem naprawczym. W ciągu 14 dni od złożenia wniosku, sąd może zakazać wszczęcia postępowania naprawczego, jeżeli przedłożone oświadczenia lub dane są nieprawdziwe. Oświadczenie o wszczęciu postępowania naprawczego przedsiębiorca ogłasza w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu lokalnym i w jednym o zasięgu ogólnopolskim. Data ogłoszenia oświadczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest dniem wszczęcia postępowania naprawczego.
Następnie przedsiębiorca zawiera z nadzorcą sądowym umowę zlecenia o wykonywanie czynności nadzorcy. Z dniem wszczęcia postępowania naprawczego:
- a) zawiesza się spłatę zobowiązań;
- b) zawiesza się naliczanie odsetek należnych od przedsiębiorcy;
- c) nie mogą być wszczynane przeciwko przedsiębiorcy egzekucje i postępowania zabezpieczające, a wszczęte podlegają zawieszeniu.
Wszczęcie postępowania naprawczego nie ma wpływu na wszczynanie przeciwko przedsiębiorcy postępowań sądowych, w tym postępowań o ogłoszenie upadłości na wniosek wierzyciela. Sąd odracza rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości złożonego przez wierzyciela do czasu zakończenia postępowania naprawczego.
Plan naprawczy
Plan naprawczy powinien zapewniać przedsiębiorcy możliwość konkurowania na rynku, powinien określać restrukturyzację zobowiązań, które mogą być objęte układami w postępowaniu upadłościowym. Restrukturyzacja następuje w drodze układu zawartego na zgromadzeniu wierzycieli. W zgromadzeniu wierzycieli mają prawo uczestniczyć wierzyciele, którzy zostali powiadomieni o jego terminie przez przedsiębiorcę.
Sąd zatwierdza bądź odmawia zatwierdzenia układu po przeprowadzeniu rozprawy. W przypadku odmowy zatwierdzenia układu odsetki od zobowiązań przedsiębiorcy należne za okres postępowania naprawczego przysługują w podwójnej wysokości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...