Pracownik cenny, gdy zaangażowany
Ostatnio byłam na przyjęciu u znajomych, którzy prowadzą agencję reklamową. Wśród zaproszonych gości było kilku przedsiębiorców: począwszy od szefowej salonu pielęgnującego urodę, poprzez prezesa firmy logistycznej, na właścicielu małego sklepu spożywczego kończąc. Wszyscy zgadzali się w jednym: dobry pracownik to skarb.
Okazało się, że praktycznie wszystkie hasła reklamowe wymyślone przez copywritera Dawida z agencji reklamowej podobają się klientom, pań korzystających z usług salonu urody chce być obsługiwanych przez fryzjerkę Agnieszkę, Zbyszek, kierownik magazynu, zdobywa więcej klientów dla firmy niż handlowcy, a gdy w sklepie spożywczym sprzedaje Pani Irena, to obrót jest większy o 20 proc. Biznesmenów łączyło jeszcze jedno: strach przed utratą dobrego pracownika, bo o nowego, równie wartościowego jest trudno.
Coraz częściej pracę zmieniają osoby, które tego nie planowały. Sumiennie wykonują codzienne obowiązki, aż nagle odbierają maila bądź telefon od headhuntera. Otrzymują propozycję pracy, wyższe stanowisko, większą pensję. I mimo że są zadowolone z obecnego zajęcia, to oferta jest na tyle kusząca, że ją przyjmują. Czy można coś zrobić, aby dzień w którym np. pani Agnieszka czy Irena składa wymówienie, pozostał tylko w sennych koszmarach ich szefów? Ludzie zmieniali i wciąż będą zmieniać pracę. Nie da się wyeliminować tego zjawiska, można jedynie starać się je ograniczyć. Sposobów jest kilka.
Przede wszystkim pracownik musi wiedzieć, że rezultaty firmy są powiązane z jego osiągnięciami. Biada szefowi, który o tym nie pamięta. Mój przyjaciel pracuje w firmie handlującej meblami. Kilka tygodni temu sfinalizował zlecenie na ponad 300 tys. zł. Szefowie byli zachwyceni, z tym że zapomnieli nawet powiedzieć dziękuję. A o ekstra premii zapewne nawet nie pomyśleli. Nie mają co liczyć, że następnym razem mój przyjaciel będzie tak bardzo angażował się w realizację zleceń. Jego koleżance, która sprzedawała trzy razy więcej mebli niż pozostali handlowcy obniżono prowizję. Obecnie pracuje już dla innej firmy.
Szefowie muszą pamiętać, żeby na bieżąco informować pracowników o planach firmy i typować wśród nich odpowiedzialnych za osiągnięcie konkretnych celów, zwiększać zakres ich obowiązków i powierzać im coraz ważniejsze sprawy. Pracownicy powinni wiedzieć, jakie stanowiska mogą objąć w przyszłości, po jak zbudowanej ścieżce kariery będą się poruszać. Niezmiernie istotne są też właściwe relacje z przełożonymi i współpracownikami. Jeśli są dobre, to pracownicy o wiele rzadziej myślą o zmianie pracy. W nowej może przecież nie być już tak miło.
Pracownicy przywiązują coraz większą wagę do wyposażenia w narzędzia pracy. Wiadomo, że telefon komórkowy czy laptopa można kupić sobie samemu, ale o wiele przyjemniej jest, gdy otrzymuje się je od firmy. Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej zapewniają też swoim pracownikom dostęp do prywatnej służby zdrowia, ubezpieczają ich na życie, a nawet dofinansowują posiłki serwowane w firmowych stołówkach. Polacy zaczynają również zwracać uwagę na miejsce, w którym pracują. Sprawdzają, ile czasu zajmuje im dojazd, czy biuro jest komfortowe.
O tym wszystkim musi pamiętać szef, który chce przyciągnąć do firmy nowego wartościowego pracownika i sprawić, żeby obecny nie przeszedł do konkurencji. A także o tym, że headhunterzy pracują zarówno dla niego, jak i... przeciwko niemu.
Anna Smolińska
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zdefiniowaliśmy naszą franczyzę na nowo. Teraz czas na intensywny rozwój – mówi Krystian Kasia z Banku Millennium
Rozumiemy franczyzę i doceniamy jej potencjał, dlatego chcemy i możemy się rozwijać – mówi Tomasz Pawłowski z Departamentu Bankowości Detalicznej – Franczyza i Sprzedaż Ratalna w Banku Millennium
Peter Drucker powiedział: „pierwsza noc, którą prześpisz spokojnie, bo twój biznes zaczął się rozwijać, powinna być tą, w której pomyślisz o sukcesji”.
Nikt nie umie wysadzić w powietrze biznesu tak jak pracownik. Rzecz w tym, że żadna firma nigdy nie osiągnęła sukcesu bez rzetelnych pracowników.
Zarządzanie zespołem nie jest łatwą sprawą. Może w tym jednak pomóc przestrzeganie kilku zasad.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...