Pracownik cenny, gdy zaangażowany

Anna Smolińska, dyrektor ds. wydawniczych PROFIT system
Poniedziałek
03.10.2011
Dobry produkt bądź usługa to połowa sukcesu firmy – druga połowa to pracownik, a o tego coraz trudniej. Dlatego żeby utrzymać w firmie oddanego i skutecznego pracownika trzeba o niego dbać.
 

Ostatnio byłam na przyjęciu u znajomych, którzy prowadzą agencję reklamową. Wśród zaproszonych gości było kilku przedsiębiorców: począwszy od szefowej salonu pielęgnującego urodę, poprzez prezesa firmy logistycznej, na właścicielu małego sklepu spożywczego kończąc. Wszyscy zgadzali się w jednym: dobry pracownik to skarb.

Okazało się, że praktycznie wszystkie hasła reklamowe wymyślone przez copywritera Dawida z agencji reklamowej podobają się klientom, pań korzystających z usług salonu urody chce być obsługiwanych przez fryzjerkę Agnieszkę, Zbyszek, kierownik magazynu, zdobywa więcej klientów dla firmy niż handlowcy, a gdy w sklepie spożywczym sprzedaje Pani Irena, to obrót jest większy o 20 proc. Biznesmenów łączyło jeszcze jedno: strach przed utratą dobrego pracownika, bo o nowego, równie wartościowego jest trudno.

Coraz częściej pracę zmieniają osoby, które tego nie planowały. Sumiennie wykonują codzienne obowiązki, aż nagle odbierają maila bądź telefon od headhuntera. Otrzymują propozycję pracy, wyższe stanowisko, większą pensję. I mimo że są zadowolone z obecnego zajęcia, to oferta jest na tyle kusząca, że ją przyjmują. Czy można coś zrobić, aby dzień w którym np. pani Agnieszka czy Irena składa wymówienie, pozostał tylko w sennych koszmarach ich szefów? Ludzie zmieniali i wciąż będą zmieniać pracę. Nie da się wyeliminować tego zjawiska, można jedynie starać się je ograniczyć. Sposobów jest kilka.

Przede wszystkim pracownik musi wiedzieć, że rezultaty firmy są powiązane z jego osiągnięciami. Biada szefowi, który o tym nie pamięta. Mój przyjaciel pracuje w firmie handlującej meblami. Kilka tygodni temu sfinalizował zlecenie na ponad 300 tys. zł. Szefowie byli zachwyceni, z tym że zapomnieli nawet powiedzieć dziękuję. A o ekstra premii zapewne nawet nie pomyśleli. Nie mają co liczyć, że następnym razem mój przyjaciel będzie tak bardzo angażował się w realizację zleceń. Jego koleżance, która sprzedawała trzy razy więcej mebli niż pozostali handlowcy obniżono prowizję. Obecnie pracuje już dla innej firmy.

Szefowie muszą pamiętać, żeby na bieżąco informować pracowników o planach firmy i typować wśród nich odpowiedzialnych za osiągnięcie konkretnych celów, zwiększać zakres ich obowiązków i powierzać im coraz ważniejsze sprawy. Pracownicy powinni wiedzieć, jakie stanowiska mogą objąć w przyszłości, po jak zbudowanej ścieżce kariery będą się poruszać. Niezmiernie istotne są też właściwe relacje z przełożonymi i współpracownikami. Jeśli są dobre, to pracownicy o wiele rzadziej myślą o zmianie pracy. W nowej może przecież nie być już tak miło.

Pracownicy przywiązują coraz większą wagę do wyposażenia w narzędzia pracy. Wiadomo, że telefon komórkowy czy laptopa można kupić sobie samemu, ale o wiele przyjemniej jest, gdy otrzymuje się je od firmy. Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej zapewniają też swoim pracownikom dostęp do prywatnej służby zdrowia, ubezpieczają ich na życie, a nawet dofinansowują posiłki serwowane w firmowych stołówkach. Polacy zaczynają również zwracać uwagę na miejsce, w którym pracują. Sprawdzają, ile czasu zajmuje im dojazd, czy biuro jest komfortowe.

O tym wszystkim musi pamiętać szef, który chce przyciągnąć do firmy nowego wartościowego pracownika i sprawić, żeby obecny nie przeszedł do konkurencji. A także o tym, że headhunterzy pracują zarówno dla niego, jak i... przeciwko niemu.

Anna Smolińska


POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023