Branża nie boi się deregulacji zawodu pośrednika
Krzysztof Pelowski, dyrektor ds. rozwoju sieci Północ Nieruchomości
Planowane zmiany nie zostały przyjęte z entuzjazmem przez pośredników nieruchomości. W branży przeważają głosy, że dopuszczenie do zawodu osób bez odpowiednich kwalifikacji będzie skutkowało obniżeniem jakości świadczonych usług, co w rezultacie odbije się negatywnie na bezpieczeństwie transakcji klientów korzystających z usług biur nieruchomości. Pojawiają się jednak również opinie, że rynek sam zweryfikuje profesjonalizm działających na nim podmiotów, a najsłabsze biura w końcu nie wytrzymają konkurencji i zakończą działalność.
Co zmiany oznaczają dla klientów?
– Z pewnością pojawienie się na rynku osób zachęconych zniesieniem ograniczeń dostępu do zawodu, które nie dysponują odpowiednim doświadczeniem i wiedzą, spowoduje pewne zamieszanie. Jestem jednak przekonany, że sami klienci biur nieruchomości, wybierając tylko sprawdzonych i profesjonalnych pośredników, przyczynią się do uporządkowania tego rynku – mówi Krzysztof Pelowski, dyrektor ds. rozwoju sieci Północ Nieruchomości. – Co istotne, polski rynek nieruchomości wzoruje się na modelach zachodnich, a tam standardem jest wyłączność, która oznacza, że tylko jedno biuro promuje daną nieruchomość współpracując z innymi biurami. Dlatego też ważnym jest, żeby na samym początku wybrać dobrego pośrednika, który dołoży wszelkich starań, aby sprzedać naszą nieruchomość – dodaje.
Dla przeciętnego klienta biura nieruchomości deregulacja na pierwszy rzut oka nie oznacza większych zmian. Należy jednak pamiętać, że wraz z likwidacją licencji zawodowych zniknie odpowiedzialność zawodowa pośredników. Obecnie, w razie niezadowolenia z usług pośrednika możemy złożyć skargę do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej, która w przypadku poważniejszego naruszenia przepisów przez pośrednika ma prawo odebrać mu uprawnienia zawodowe. Jeżeli licencje zostaną zlikwidowane, oszukanym klientom pozostanie dochodzenie swoich praw w sądzie na drodze cywilnej.
Wątpliwe jest też, aby nastąpiły znaczące obniżki wynagrodzeń pośredników. Miesięczne utrzymanie niewielkiego samodzielnego biura nieruchomości kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, z czego większą część tej kwoty pochłaniają wydatki na reklamę. Niewielkie biuro obsługujące średnio w miesiącu 2-3 transakcje musi utrzymać wysokości stawek, aby wyjść na swoje.
Zyskają sieci franczyzowe
Większa konkurencja powinna, przynajmniej teoretycznie, niekorzystnie wpłynąć na wysokość przychodów działających agencji nieruchomości, w tym również dużych biur sieciowych. Tam, gdzie inni widzą zagrożenie, Północ Nieruchomości dostrzega szansę na dalszy intensywny rozwój.
– Likwidacja licencji pośrednika najbardziej uderzy w małe, jednoosobowe biura nieruchomości, które będą musiały bezpośrednio konkurować z nowymi podmiotami wchodzącymi na rynek. Duże sieci, takie jak Północ Nieruchomości, które mają już ugruntowaną pozycję w branży nie powinny istotnie odczuć negatywnych skutków deregulacji. Ratunkiem dla małych biur, które nie będą mogły sprostać rosnącej konkurencji, może być nawiązanie współpracy z silnym partnerem. Mając na uwadze trudną sytuację niewielkich agencji nieruchomości, szczególnie zapraszamy ich właścicieli do współpracy z naszą siecią na zasadach franczyzy. Każdy nowy partner, przyłączając się do sieci otrzyma m.in. możliwość korzystania z intensywnych działań reklamowych realizowanych przez sieć oraz będzie mógł liczyć na ciągłe wsparcie w zakresie księgowości i marketingu oraz w razie potrzeby na pomoc prawną. Te korzyści wpływają na obniżenie stałych kosztów prowadzenia biura i na wzrost liczby otrzymywanych zleceń – wyjaśnia Pelowski.
Oferta franczyzowa Północ Nieruchomości skierowana jest również do tych, którzy dopiero myślą o założeniu swojego biznesu. Co ważne, osoby, które chcą spróbować swoich sił w branży nieruchomości, a nie posiadają licencji pośrednika, nie muszą czekać na wejście w życie przepisów deregulacyjnych. Aby prowadzić biuro pod logo Północ Nieruchomości wystarczy jedynie zatrudnić licencjonowanego pośrednika.
– Oczywiście wymagamy od naszych franczyzobiorców, aby orientowali się w zasadach prawidłowego funkcjonowania biura pośrednictwa. Z tego względu bardzo duży nacisk kładziemy na jakość oraz częstotliwość szkoleń i kursów, które organizujemy dla naszych partnerów. Są one przeznaczone zarówno dla właścicieli placówek franczyzowych, jak i dla zatrudnianych przez nich pracowników. Dzięki ciągłemu podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, pracownicy biur działających pod naszym szyldem działają bardziej profesjonalne i są w stanie zapewnić klientom wysoką jakość usług – mówi Pelowski.
Szkoleń nigdy dość
– Warto wiedzieć, że obecnie, licencjonowani pośrednicy podlegają obowiązkowemu doskonaleniu zawodowemu. Corocznie muszą uczestniczyć w co najmniej 24 godzinach szkoleń, kursów lub seminariów. Sądzę, że deregulacja zawodu pośrednika spowoduje, że przepaść w jakości świadczonych usług pomiędzy profesjonalnymi pomiotami, a amatorskimi biurami jeszcze się pogłębi. Dzięki temu, że od samego początku wprowadziliśmy szkolenia, nie tylko dla pośredników z licencją, ale również dla agentów i asystentów biura, klienci docenią jakość świadczonych usług – dodaje Pelowski.
Północ Nieruchomości liczy obecnie 39 placówek franczyzowych oraz 3 placówki własne. W całej sieci działa ponad 180 pośredników i agentów. Plany właściciela sieci, którym jest spółka giełdowa Północ Nieruchomości SA, przewidują osiągnięcie liczby 70 biur działających w firmowych żółto-niebieskich barwach na koniec roku 2013.
Wojciech Porębski, Północ Nieruchomości SA
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To, że poszedłeś pracować na etat, nie oznacza, że całe życie tak musi być. Kup listopadowy numer "Własny Biznes FRANCHISING", odważ się i zmień swoje życie zawodowe.
Listopadowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży!
– Od kiedy nie trzeba mieć licencji, żeby zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, coraz więcej osób się tym zajmuje – mówi Joanna Kozak z Północ Nieruchomości.
Myślisz o otwarciu własnej firmy, ale brakuje ci pomysłu na biznes? Kup i przeczytaj najnowszy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" i wybierz biznes dla siebie.
Tomasz Wiśniewski działa pod szyldem Północ Nieruchomości, ale swój biznes firmuje także własnym nazwiskiem.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Franczyzobiorczyni Tax Safe z Krakowa dba o work-life balance, ale klientów cały czas jej przybywa. Jak sobie radzi?
La Mancha szuka partnerów szczególnie w Białymstoku i Szczecinie. Dlaczego to dobry moment na nawiązanie współpracy?
POPULARNE NA FORUM
Greathouse gwarancją wsparcia biznesowego i sukcesu
Jeśli ktoś chce porozmawiać o założeniu biura pod naszym brandem to zapraszam na spotkanie lub kontakt mailowy/tel mail: mariusz@greathouse.pl tel: 690 550 273 Na forum...
WGN selekcjonuje partnerów
Nieruchomości zawsze były w obrocie, pośrednictwo to dobry fach na przyszłość.
Od agenta do właściciela
Z WGN współpracuje od lat, wiele nieruchomości powierzyłem w ręce agentów. Polecam każdemu.
WGN idzie na rekord
Gratulacje! To zaskakujący wynik. WGN jest znaną marką i przyciąga klientów.
Od agenta do właściciela
Odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku! WGN ma znakomitych i profesjonalnych partnerów
WGN idzie na rekord
Bardzo ciekawy artykuł. Warto przyjrzeć się Grupie WGN jako pomysł na biznes.
Od agenta do właściciela
Brawo Panie Tomaszu! Widać, że nieruchomości to Pana pasja. Ciekawa franczyza, może sama zainteresuje się tematem.
Nowa franczyza w nieruchomościach
Dobrze rozumiem, że oprócz agencji nieruchomości mogę zarabiać dodatkowo na poleceniach usług, jak kredyt i ubezpieczenie tak? Pozdrawiam, Krzysztof