Raczkujący biznes Rubika
Piotr Rubik, kompozytor, właściciel prywatnego przedszkola
Gdy ostatnio rozmawialiśmy, właśnie wycofał się pan z planów otwarcia szkoły muzycznej. Uznał pan, że prowadzenie jej na takim poziomie, jaki by pana satysfakcjonował, biznesowo byłoby nieopłacalne.
Przez ten rok intensywnie myślałem, jaki biznes mógłbym prowadzić, który nie odbiegałby od mojej pierwotnej idei szkoły muzycznej. Długo nic sensownego nie przychodziło mi do głowy.
W rezultacie zamiast szkoły muzycznej otworzył pan przedszkole o tym profilu. Z biznesplanu wyszło, że to pewniejsza inwestycja?
Żeby nauczyć kogoś dobrze grać na instrumencie, trzeba zapewnić mu przede wszystkim zajęcia indywidualne. Dlatego sama prywatna szkoła muzyczna biznesowo nie miała sensu. Żeby jej prowadzenie się opłacało, czesne musiałoby być bardzo wysokie. Trudno byłoby znaleźć chętnych. Tym bardziej że konkurencją są przecież państwowe szkoły muzyczne dotowane przez państwo. W związku z tym musieliśmy pomyśleć o czymś innym, co będzie się mogło w głównej mierze opierać na zajęciach grupowych. Wraz ze wspólnikiem postanowiliśmy otworzyć przedszkole muzyczne i wychować sobie grono małych wirtuozów, którzy pójdą później do szkoły muzycznej. A jednocześnie popołudniami i w weekendy zaproponowaliśmy wszystkim chętnym, dzieciom, młodzieży i dorosłym, indywidualne zajęcia wokalne, instrumentalne, a nawet grupowe zajęcia chóralne. Dzięki temu mając przedszkole jako główną bazę, możemy rozwijać również szkołę muzyczną.
Rozumiem, że lokalizacja przedszkola nie była przypadkowa. Wokół biurowce, w których pracują lepiej sytuowane osoby. Takie, które stać na prywatne, wypasione przedszkole.
Zaskoczę panią. To był przypadek. Po prostu akurat tu był dobry lokal do wynajęcia, taki, który nadawał się na przedszkole. Nie musieliśmy nawet robić jakiegoś szczególnie dużego remontu, bo i tak spełniał wyśrubowane normy ujęte w ministerialnym rozporządzeniu. Choć rzeczywiście sąsiedztwo biurowców, modnego centrum handlowego to dodatkowe atuty lokalu. Szczególnie że popołudniami i w weekendy prowadzimy zajęcia dodatkowe z gry na instrumentach, śpiewu czy chóru. Rodzice zamiast siedzieć na korytarzu i czekać na dziecko, mogą pójść na szybkie zakupy czy kawę do Galerii Mokotów.
Rozmawiała Anna Smolińska
Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku "Własny Biznes FRANCHISING" nr 11/2014
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.
– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.
– Prowadzę rozmowy o możliwości wydawania audiobooków. Przeliczam, czy pomysł nie tylko się zwróci, ale współpraca będzie finansowo korzystna – mówi Laura Breszka, aktorka, lektorka, bizneswoman.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...