Załóż firmę przez internet
Od 1 lipca 2011 roku rejestr przedsiębiorców będących osobami fizycznymi jest prowadzony w systemie teleinformatycznym. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, o której mowa, pozwala m.in. na założenie firmy przez internet. Rejestrując firmę online warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Pierwszy krok do rejestracji firmy w internecie to wejście na stronę biznes.gov.pl, tu założysz firmę online, korzystając z elektronicznego kreatora wniosku. Wystarczy, że zaznaczysz opcje, które cię dotyczą lub wpiszesz dane, o które zapyta kreator, a system sam przygotuje wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców oraz zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego.
Pamiętaj! Mając konto na Biznes.gov.pl możesz online zmienić dane we wpisie do CEIDG, zawiesić, wznowić oraz zakończyć działalność gospodarczą. Rejestracja biznesu wymaga złożenia wniosku w CEIDG. Wniosek można wypełnić i złożyć przy użyciu kreatora online, ale również wypełnić go w internecie, a złożyć w tradycyjny sposób – w urzędzie gminy. Warto pamiętać, że rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest wolna od opłat. Wszelkie informacje zachęcające do dokonania wpłaty związanej z rejestracją działalności gospodarczej osoby fizycznej w Polsce są nielegalne.
Podstawą do złożenia wniosku w CEIDG jest identyfikacja tożsamości osoby, której wniosek dotyczy oraz podpisanie wniosku. Przy składaniu wniosku w urzędzie gminy nasza tożsamość zostanie sprawdzona na podstawie dokumentu tożsamości.
Jeśli wniosek o wpis do CEIDG będzie niepoprawny to gdy został złożony on-line - system CEIDG poinformuje niezwłocznie o niepoprawności wniosku na podany adres email, a gdy został złożony w urzędzie gminy – organ gminy wzywa do skorygowania lub uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni roboczych.
Wniosek można też złożyć bez wychodzenia z domu, za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Należy wtedy zalogować się do systemu przez stronę biznes.gov.pl. Przed pierwszym logowaniem trzeba założyć konto przechowujące podstawowe dane użytkownika, co przyspiesza proces obsługi.
Aby zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna można wybrać jeden z trybów postępowania:
- zalogowanie się przez stronę biznes.gov.pl do CEIDG, wypełnienie wniosku on-line i złożenie (podpisanie) go elektronicznie. Co ważne, przy pierwszym logowaniu należy założyć konto i aktywować je po otrzymaniu potwierdzenia mailowego,
- pobranie i złożenie wniosku papierowego w gminie. Gmina przekształca go na wniosek elektroniczny,
- przesłanie wniosku listem poleconym do wybranej gminy. Podpis musi być notarialnie potwierdzony.
Przedsiębiorca może rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w dniu złożenia wniosku o wpis, chyba że we wniosku wskaże późniejszy dzień. Wpis jest dokonywany nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG poprawnego wniosku. Zaświadczeniem o wpisie w CEIDG jest wydruk ze strony internetowej rejestru.
Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w CEIDG jest numer identyfikacji podatkowej (NIP). Jeśli wnioskodawca nie posiadaj jeszcze numeru NIP, wystarczy zaznaczyć taką opcję i wówczas numer zostanie nadany w ciągu jednego dnia roboczego. Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG składa się oświadczenie o braku orzeczonych – wobec osoby, której wpis dotyczy – zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Jeśli przy składaniu wniosku podczas rejestracji firmy nie zostało złożone zgłoszenie do składek, to w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca musi dokonać w jednostce ZUS zgłoszenia do odpowiednich ubezpieczeń. Jeżeli prowadzenie działalności jest jedynym tytułem do ubezpieczeń przedsiębiorcy, składa on formularz ZUS ZUA (jeśli chce przez pierwsze 6 miesięcy korzystać z ulgi na strat musi złożyć ZZA z odpowiednim kodem). Natomiast jeśli osoba posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, powinna ona samodzielnie ustalić rodzaj swoich ubezpieczeń do których dokonuje zgłoszenia. W razie wątpliwości pomocy w tym zakresie udzielają jednostki ZUS. Ponadto w przypadku obowiązku rozliczania składek za inne osoby, należy dokonać ich zgłoszenia do odpowiednich ubezpieczeń w terminie 7 dni od daty powstania tego obowiązku.
Gdy przedsiębiorca staje się płatnikiem podatku VAT to najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy, składa druk zgłoszeniowy VAT-R. Zgłoszenie możesz złożyć osobiście, wysłać pocztą lub złożyć elektronicznie na portalu Biznes.gov jako załącznik do wniosku o wpis lub zmianę wpisu w CEIDG bądź przez Portal Podatkowy. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje przedsiębiorcę jako "podatnika VAT czynnego". Od 1 stycznia 2015 r. rejestracja przedsiębiorcy dla celów VAT jest bezpłatna (obowiązek uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego został zniesiony). Przedsiębiorca, który wystąpi z wnioskiem o wydanie potwierdzenia rejestracji, jest zobowiązany wnieść opłatę skarbową w wysokości 170 zł. Osoby posiadające podpis elektroniczny mogą złożyć VAT-R za pośrednictwem CEIDG. Jeśli mamy już nadany NIP to druk VAT-R można złożyć wraz z wnioskiem w CEIDG przy rejestracji działalności.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Z biznesem jest jak z pudełkiem czekoladek – nigdy nie wiadomo, na jaki smak się trafi. Dlatego właściciele nawet najlepiej prosperujących firm powinni liczyć się z tym, że być może i oni będą musieli zakończyć działalność i rozwiązać firmę. Niekoniecznie z przyczyn ekonomicznych.
Każdy przedsiębiorca musi zdecydować w jakiej formie prawnej chce prowadzić swoją firmę. Może wybierać spośród ośmiu różnych form działalności.
Zakładając własną działalność masz do wyboru dwie drogi: możesz otworzyć firmę pod własną marką albo przystąpić do sieci franczyzowej. Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, musisz zarejestrować firmę.
Podpowiadamy, jak zarejestrować firmę w ZUS oraz kiedy, w jakiej wysokości i na jakich formularzach opłacać składki.
Zawieszenie wykonywania działalności może zdjąć z nas koszty ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Zarówno przy zawieszeniu jaki i wznowieniu działalności trzeba spełnić kilka formalności.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Nowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, jakie pomysły na biznes przeanalizowaliśmy w marcowym wydaniu magazynu.
Lawenda to zioło, które można wykorzystać na wiele sposobów. Mnogość zastosowań sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę.
Własna pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Warto jednak zajmować się produkcją pieczarek w większej liczbie pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Pizzeria La Patata otworzyła niedawno kolejny lokal w Warszawie. Oferuje pizzę na bazie sprowadzanych z Włoch produktów i chętnie podzieli się swoją licencją na biznes z franczyzobiorcami.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
POPULARNE NA FORUM
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy
Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.
Chciałbym otworzyć punkt z nawozami
Witam, posiadam plac oraz sprzęt potrzebny do dystrybucji nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa. Obecnie zajmujemy się sprzedażą wyrobów węglowych, a Nasza siedziba...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...
Nowe sądy tylko dla franczyzy?
No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...
Społeczność Franchising.pl
MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad
a POF ma jakieś zasady?
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin
Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...