Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Zakładając własną działalność masz do wyboru dwie drogi: możesz otworzyć firmę pod własną marką albo przystąpić do sieci franczyzowej. Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, musisz zarejestrować firmę.

Załóż firmę przez internet

Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić?

Ze wspólnikiem czy bez: wybieramy formę prawną dla firmy

Każdy przedsiębiorca musi zdecydować w jakiej formie prawnej chce prowadzić swoją firmę. Może wybierać spośród ośmiu różnych form działalności.

Kiedy koncesja na działalność?

Zanim zdecydujemy się na otwarcie działalności, warto sprawdzić czy jej prowadzenie nie wymaga uzyskania koncesji lub zezwolenia.

Na założenie firmy każdy moment jest dobry

Budowanie wartości kapitału poprzez rozwój własnej firmy wydaje się skuteczniejsze od inwestycji w akcje i wszystkie możliwe lokaty. Trzeba mieć tylko pomysł. Tylko czy aż?

Rodzinny biznes: kłopoty na bank?

Firma rodzinna może skończyć się tak jak władza Edypa i jego matki Jokasty – grecka tragedią.

Prawne ABC biznesu w internecie

Zakładamy biznes w internecie. Może to być sklep, portal informacyjny lub strona doradcza z płatną treścią. Warto wiedzieć, jak przepisy prawne dotyczące handlu elektronicznego i ochrony danych osobowych wpłyną na nasz biznes.

Biznesmen z przypadku

O szczęściu w biznesie i roli przypadku w sukcesie firmy opowiada Jacek Santorski, psycholog biznesu, partner Values Grupa Firm Doradczych.

Jaką firmę założyć: własną, agencyjną czy franczyzową?

Wybór jest tylko na pozór prosty: możesz otworzyć własną firmę albo kupić sprawdzony pomysł na biznes, aby rozpocząć działalność w jednej z sieci franczyzowych lub agencyjnych. No właśnie, którą z tych form biznesowych wybrać?

Zabezpiecz swoją markę

Każdy przedsiębiorca powinien zarejestrować logo firmy oraz oznaczenia produkowanych przez siebie towarów i świadczonych usług. Chętnych do podrabiania nie brakuje.

Pilnuj swoich znaków

Znak towarowy zarejestrowany w Urzędzie Patentowym uzyskuje ochronę prawną. Dzięki temu osoba uprawniona do znaku może wpływać na decyzje Urzędu Patentowego co do udzielania prawa ochronnego na znaki towarowe innych przedsiębiorców.

Pogrzeb firmy

Z biznesem jest jak z pudełkiem czekoladek – nigdy nie wiadomo, na jaki smak się trafi. Dlatego właściciele nawet najlepiej prosperujących firm powinni liczyć się z tym, że być może i oni będą musieli zakończyć działalność i rozwiązać firmę. Niekoniecznie z przyczyn ekonomicznych.

Firma w zawieszeniu

Zawieszenie wykonywania działalności może zdjąć z nas koszty ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Zarówno przy zawieszeniu jaki i wznowieniu działalności trzeba spełnić kilka formalności.

Formalności ZUS

Podpowiadamy, jak zarejestrować firmę w ZUS oraz kiedy, w jakiej wysokości i na jakich formularzach opłacać składki.

Załóż biznes i zarabiaj!

Kilka minut pracy w necie i jest! Własna firma! To nie jest takie trudne. Załóżmy wspólnie biznes krok po kroku.

„Mam pomysł na biznes, ale te formalności… Jak najszybciej założyć firmę?” To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców obawiając się urzędów, formularzy i kolejek. Niepotrzebnie. Przeczytaj a dowiesz się jak zarejestrować firmę przez internet, jaką wybrać formę prawną i rodzaj opodatkowania. Sprawdź, czy swoją firmę będziesz rejestrował w CEiDG czy w KRS oraz jak wybrać kody PKD do profilu twojego biznesu. Czy wiesz, że nie musisz już osobno ubiegać się o numer NIP i REGON dla swojej firmy?

Jeśli nie wiesz, czy chcesz działać samodzielnie czy ze wspólnikiem, pod marką własną czy franczyzową, przeczytaj nasz artykuł. W ABC własnej firmy możesz również sprawdzić czy twoja działalność będzie wymagać koncesji lub zezwolenia, dowiesz się również, gdzie możesz je uzyskać. Nasz poradnik krok po kroku przeprowadzi cię przez rejestrację znaku towarowego i pomoże zabezpieczyć twoją markę. Dowiedz się również, jakie warunki musisz spełnić, żeby prowadzić firmę w internecie. Dzięki tej wiedzy wystartujesz bezpiecznie, a twoja firma ma szansę szybciej przynosić zyski.

Własna firma krok po kroku:

  • Wybór formy prawnej
  • Wybór właściwej formy opodatkowania
  • Wybór kodów PKD
  • Rejestracja firmy
  • Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym
  • Założenie rachunku firmowego