Słodki interes

Na pączkarnię wystarczy już lokal wielkości nawet 15 m2, ale optymalna powierzchnia to 50-80 m2. Powinien znajdować się w bardzo ruchliwym miejscu i mieć dużą witrynę, przez którą widać, co dzieje się w środku.
Stara Pączkarnia udowadnia, że wystarczy jeden – ale bardzo dobry – produkt, by rozkręcić dochodowy biznes.
 

Polacy kochają pączki – najbardziej te tradycyjne, z nadzieniem, pachnące świeżością. Właśnie to oferują im punkty z szyldem Stara Pączkarnia, w których pączki wyrabia się i smaży na miejscu i sprzedaje klientom jeszcze ciepłe. Sieć, która dziś liczy obecnie 10 punktów, powstała dwa lata temu. We wrześniu 2015 roku zaczęła sprzedawać licencję na biznes franczyzobiorcom. W tej chwili Starą Pączkarnię można znaleźć m.in. w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie czy Poznaniu.
- Wymagamy, by franczyzobiorca był nie tylko inwestorem, ale sam fizycznie zajmował się wyrobem i wypiekiem pączków. Albo stworzył spółkę z osobą, która się tym będzie zajmować – podkreśla Łukasz Jarema, prezes spółki Stara Pączkarnia. - Nie trzeba jednak być cukiernikiem. Każdego możemy nauczyć wszystkiego od podstaw. Oczywiście partner musi również być biznesmenem. I pamiętać o tym, że franczyza to własna firma, własna inwestycja i własne ryzyko.

Franczyzobiorca przechodzi gruntowne kilkudniowe szkolenie: poznaje technologię produkcji, uczy się wyrabiać ciasto i smażyć pączki, jest szkolony ze sprzedaży, zarządzania punktem, kontrolowania jakości produktów itd. Całość kończy się egzaminem. Szkolenie przechodzą także pracownicy punktu (oni również muszą zdać końcowy egzamin). Wszystko odbywa się w jedynym własnym lokalu sieci w Szczecinie.
Na kilka dni przed otwarciem ekipa nowego punktu, wspierana przez przedstawicieli centrali, zaczyna już pracę na miejscu, uruchamiając testową produkcję.
- Przez pierwszy miesiąc działalności nasz instruktor regularnie odwiedza lokal, by wspierać załogę i franczyzobiorcę. Potem kontrole odbywają się raz w miesiącu – mówi Łukasz Jarema.

Na pączkarnię wystarczy już lokal wielkości nawet 15 m2, ale optymalna powierzchnia to 50-80 m2. Powinien znajdować się w bardzo ruchliwym miejscu i mieć dużą witrynę, przez którą widać, co dzieje się w środku. Sprzedaż odbywa się z okienka. Koszt inwestycji to ok. 100 tys. zł.
- Zależy to jednak od wielkości lokalu, od tego, czy jest już przystosowany do potrzeb gastronomii. Koszty inwestycji mogą się wahać zarówno w górę, jak i w dół – zastrzega Łukasz Jarema.

Opłata licencyjna wynosi 10 tys. zł i jest płatna w dwóch ratach. Najpierw podpisuje się umowę przedwstępną i wtedy franczyzobiorca płaci 3 tys. zł, a franczyzodawca w zamian przygotowuje dla niego koncepcję lokalu, analizę jego dochodowości. Przy podpisaniu ostatecznej umowy franczyzowej partner wpłaca drugą ratę, czyli 7 tys. zł. Miesięcznie licencjodawca pobiera opłatę w wysokości 7 proc. od obrotu danego punktu. Z czego 5 proc. to opłata franczyzowa, a 2 proc. marketingowa. Ta pierwsza – po przekroczeniu pewnego progu obrotów – może zostać obniżona do 4 proc.
- Natomiast jeżeli partner sam inwestuje w marketing swojego punktu, z opłaty marketingowej możemy zwrócić mu poniesione wydatki – dodaje Łukasz Jarema.

Jak zapewnia licencjodawca – w dobrych lokalizacjach pączkarnie od razu stają się rentowne.
- Trzeba jednak nieustannie dbać o jakość – podkreśla franczyzodawca. - Musimy pamiętać, że sprzedajemy tylko jeden produkt. Jedna zepsuta partia powoduje, że tracimy wszystko.

Stara Pączkarnia właśnie podpisała umowę z Polską Grupą Dystrybucyjną, dystrybutorem wysokiej jakości produktów piekarsko – cukierniczych, zrzeszającym kilka polskich hurtowni (Merkur, Holpol, Kobo i Sebmag).
- Współpraca z nami zapewnia Starej Pączkarni najwyższej jakości surówce do produkcji pączków, ogólnopolską sieć dystrybucyjną zapewniającą obsługę wszystkich punktów oraz wykwalifikowaną kadrę technologów współpracujących z nimi – podkreśla Paweł Mazulewicz z Polskiej Grupy Dystrybucyjnej. - Biznesowy związek naszych firm pozwala uzyskać dostęp do najnowszych rozwiązań z dziedziny cukiernictwa oraz profesjonalne zaplecze technologiczne. Skala naszej działalności pozwala realnie myśleć o szybkiej ogólnopolskiej ekspansji punktów Starej Pączkarni.


Dowiedz się więcej
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji. Informacje zawarte w formularzu zostaną przekazane bezpośrednio do Stara Pączkarnia.
Dowiedz się więcej
Dane kandydata
Dane kandydata
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje
If you see this, leave this form field blank