Optymalny salon powinien mieć 400 m2 powierzchni ekspozycyjnej, plus mały magazyn. Licencjodawca zawsze bada potencjał danej lokalizacji.
Środa
21.06.2017
Polak remontuje łazienkę zazwyczaj 3-4 razy w życiu. Czy w takim razie sklep z artykułami łazienkowymi to dobry pomysł na biznes?
 

Rodzinna firma Jeta działa na rynku od 1990 roku. Zajmuje się sprzedażą artykułów związanych z wyposażeniem i remontem łazienek. Ma 13 salonów własnych, cztery franczyzowe, a oprócz tego 60 sklepów partnerskich. W lipcu otwiera kolejną placówkę w Kłodzku, a w planach do końca roku jest jeszcze jedno otwarcie.
Nie mamy sprecyzowanych długofalowych planów co do nowych salonów franczyzowych. To bardziej rynek kształtuje zapotrzebowanie – mówi Maciej Świątek, prezes zarządu Jeta. – Na pewno duże miasta to też duży potencjał rynku. Możliwości takiego nowego salonu i tym samym rentowność jest niewspółmierna, w porównaniu z mniejszymi miastami. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy zainteresowani małymi miejscowościami, choć rzeczywiście preferujemy miasta powyżej 50 tys. mieszkańców. Z uwagi na zobowiązania umowne z obecnymi franczyzobiorcami nie otwieramy naszych kolejnych salonów łazienkowych w miastach, gdzie takie już działają.

Optymalny salon powinien mieć 400 m2 powierzchni ekspozycyjnej, plus mały magazyn. Licencjodawca zawsze bada potencjał danej lokalizacji. On też zajmuje się aranżacją i przygotowaniem ekspozycji w nowym salonie. Według wyliczeń firmy, wydatki na przygotowanie salonu ponoszone przez partnera to ok. 25 tys. zł, plus ewentualne koszty zakupu urządzeń magazynowych czy środka transportu. Kolejne 60 tys. zł należy przeznaczyć na kupno towaru. Opłata za przystąpienie do sieci wynosi 35 tys. zł. Franczyzodawca zapewnia, że te pieniądze także przeznacza na wydatki związane z otwarciem salonu. Miesięczna opłata marketingowa to 1,2 tys. zł.
Mamy przykład, kiedy salon stał się rentowny już po trzech miesiącach od otwarcia. Jednak optymalny czas, to okres do 1 roku. Z naszego własnego doświadczenia wynika, że szczególnie w okresie początkowym duże koszty pochłania reklama, bez której trudno się dziś obejść – wyjaśnia Maciej Świątek.
Według licencjodawcy pomiędzy 2 a 3 rokiem powinien zacząć zwracać się kapitał zaangażowany w otwarcie punktu.
Branża prężnie się rozwija i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to w najbliższych 2-3 latach powinniśmy obserwować stabilny i ciągły wzrost zainteresowania remontem łazienki – uważa Maciej Świątek. – Pamiętajmy, że Polak średnio wykonuje remont raz na 15 lat, czyli przeciętnie w ciągu całego naszego życia łazienkę zmieniamy 3-4 razy. W dalszym ciągu też gonimy Zachód i czeka nas ciągły wzrost inwestycji, co pewnie będzie miało przełożenie na ilość remontowanych łazienek hotelowych, hosteli, agroturystyk, czy innego rodzaju miejsc wypoczynku.


POPULARNE NA FORUM

Porady na temat budowy i wykończenia domu.

Sporo ciekawych wpisów,a więc rad można znaleźć na tym blogu https://www.mgprojekt.com.pl/blog prowadzonym prze pracownię architektoniczną MG Projekt Sam od nich...

3 wypowiedzi
ostatnia 26.03.2020
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Ostatnio byłam w Lubiczu Apartamenty by rozejrzeć się za fajnymi nieruchomościami i przyznam, że jestem bardzo zadowolona z wizyty. Fajna lokalizacja, dobre ceny i fachowe...

153 wypowiedzi
ostatnia 23.03.2020
Biznes na wsi

Agroturystyka to świetny pomysł, ale trzeba mieć warunki.

5 wypowiedzi
ostatnia 05.03.2020
Ogród

Skąd kupowaliście artykuły do ogrodu? Widziałam, że na Dajar.pl jest interesujący wybór

3 wypowiedzi
ostatnia 06.11.2019
Skład opałowo-węglowy

Jeżeli chodzi o węgiel najlepiej wybrać sprawdzony skład węgla w którym można kupić węgiel najwyższej jakości a nie węgiel z którym są problemy i my również je...

8 wypowiedzi
ostatnia 17.10.2019
Jaki sklep meblowy?

Jak chcesz mieć meble na lata, to nie kupuj w Jysk czy innych marketach. Wybieraj tylko sprawdzone marki.

90 wypowiedzi
ostatnia 29.07.2019
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Nie ma jednego idealnego wzoru na to gdzie zainwestować w mieszkanie. Zasada 1) okazja cenowa, czyli inwestycja ma stope zwrotu co najmniej 10% 2) lokalizacja względem...

153 wypowiedzi
ostatnia 28.06.2019
Styllodecor - opinie o współpracy

Witam czy ktoś podjał już wspólprace z tą firma?

9 wypowiedzi
ostatnia 28.02.2019