Sklep z wyposażeniem łazienek we franczyzie

Łazienki w sieci / Sieć Jeta liczy 18 salonów, z czego pięć działa we franczyzie.
Czwartek
15.06.2023
Jeta otworzyła w tym roku dwa nowe salony łazienkowe. Ile trzeba zainwestować w taki biznes i na jakie wsparcie można liczyć od franczyzodawcy?
 

Na początku tego roku Jeta uruchomiła nowy salon własny w Wejherowie. A w kwietniu powstał franczyzowy sklep marki w Białymstoku. Teraz cała sieć liczy 18 salonów, z czego pięć działa we franczyzie. A jeden w Niemczech.

– Myślimy o kolejnych otwarciach za granicą. Nie chcemy jednak uruchamiać tam salonów własnych, chętnie nawiążemy za to współpracę z partnerami, którzy chcą dołączyć do naszej sieci – mówi Maciej Świątek, prezes zarządu Jeta.

Biznes ze wsparciem

Jeta chce otwierać salony w miastach liczących od 40 tys. mieszkańców. Optymalna wielkość lokalu to 250-400 m2. Powinien mieć kształt prostokąta i wysokość mniej więcej 4 m.

– Dokonujemy wspólnej oceny potencjału rynku lokalnego, szans i zagrożeń konkurencyjnych, aby na ich podstawie przygotować biznesplan dla proponowanej przez franczyzobiorcę lokalizacji – podkreśla Maciej Świątek. – Franczyzobiorca ma za zadanie tylko przystosować lokal do podstawowych standardów – odmalować w środku i na zewnątrz, zamontować oświetlenie, ewentualnie przeprowadzić dodatkowe prace remontowe. Centrala przygotowuje biznesplan, wizualizację salonu oraz zajmuje się jego urządzeniem, budową ekspozycji. Budowa sklepu zajmuje około dwa miesiące.

– Opracowujemy harmonogram otwarcia sklepu, a także przeprowadzamy franczyzobiorcę przez wszystkie etapy, począwszy od rekrutacji i szkoleń personelu, poprzez przygotowanie kampanii marketingowej na otwarcie, aż po dobór asortymentu pierwszego zatowarowania, ułożenie regałów i montaż elementów wizualizacji, a także konfigurację systemu informatycznego – wylicza Maciej Świątek.

Według franczyzodawcy, jeśli chodzi o wysokość inwestycji to przy dwustumetrowym salonie wynosi ona ok. 180 tys. zł, razem z niewielkim początkowym zatowarowaniem. Opłata wstępna to 35 tys. zł netto.

W sieci raźniej

W ofercie salonów Jeta są m.in. płytki takich marek jak Paradyż czy Tubądzin, ceramika sanitarna, armatura, akcesoria łazienkowe. Klienci mogą obejrzeć gotowe ekspozycje, ale też skorzystać z usług projektantów. 

– We wszystkich salonach mamy projektantów, zatrudnionych na etatach – podkreśla Maciej Świątek. – Dzięki temu klienci szybko otrzymują projekt swojej łazienki.

Do sieci Jeta mogą dołączyć też już działające salony, które chciałyby przejść pod znany szyld.

– Pojedyncze, niezrzeszone salony mają problem z utrzymaniem się na rynku – uważa Maciej Świątek. – Dlatego chętnie dołączają do sieci, chcą być częścią grupy zakupowej. Dzięki temu uzyskują większą marżę i rentowność.


WIZYTÓWKA JETA

Sieć salonów z wyposażeniem łazienek.

  • 18 salonów
  • opłata wstępna 35 tys. netto
  • inwestycja od 180 tys.

Adekwatnie do potrzeb / Klienci salonów Jeta mogą obejrzeć gotowe ekspozycje, ale też skorzystać z usług projektantów.