Z regionu do marketu
Marka E. Leclerc jest w Polsce obecna od 1995 roku, a pod jej szyldem działa obecnie 46 sklepów. Większość należy do niezależnych przedsiębiorców, którzy ponieśli koszyt inwestycji w stworzenie i zatowarowanie placówek. Każdy sklep jest oddzielnym podmiotem prawnymi. E. Leclerc w 2016 roku osiągnął obroty na poziomie 2,7 mld zł, a jego partnerzy szukają sposobów, by zwiększać sprzedaż. Jednym z nich może być inicjatywa zgłoszona przez właścicielkę lubelskiego hipermarketu, która zaproponowała silniejszy nacisk na ofertę żywności tradycyjnej i regionalnej. Edyta Tkaczyk, prezes E. Leclerc Lublin, przekonała do swojego pomysłu pozostałych franczyzobiorców, a efektem ich wspólnych działań mają być prowadzone raz na kwartał akcje promocyjne, w ramach których na półkach sklepowych ma pojawiać się więcej regionalnych specjałów.
Przedsiębiorcy są zdania, że w ten sposób będą w stanie trafić w zmieniające się gusta konsumentów. Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia (zleconego przez E. Leclerc), Polacy kupują żywność tradycyjną i regionalną bo smakuje lepiej od innych produktów, ale też dlatego, że chcą wspierać polską gospodarkę. Najchętniej produkty tradycyjne kupują na bazarach i u lokalnych producentów, ale najczęściej robią to w dużych sklepach sieciowych i sklepach osiedlowych.
– Produkty tradycyjne i regionalne wpisują się w nowe tendencje konsumenckie o charakterze globalnym, czyli dbałość o zdrowie, kondycję fizyczną przy poszanowaniu środowiska naturalnego. W nurtach kulinarnych z kolei, na 2017 rok przewiduje się triumfalny powrót do produktów polskiego pochodzenia, co można wiązać z trendem zwanym „powrotem do przeszłości”, a zatem do produktów tradycyjnych i regionalnych – mówi prof. Anna Dąbrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Badanie pokazało, że polscy konsumenci, kupując produkty regionalne i tradycyjne są świadomi tego, co spożywają. 72 proc. z nich planuje zakupy przed pójściem do sklepu. Konsumenci żywności tradycyjnej i regionalnej to najczęściej osoby młode, połowa z nich nie przekroczyła jeszcze 35 lat. W większości są to też osoby z wyższym wykształceniem i zarobkami na poziomie przewyższającym średnią krajową.
– Rola produktów tradycyjnych i regionalnych w dietach konsumentów może odgrywać ogromną rolę: przede wszystkim konsument spożywa w swojej codziennej diecie produkty wysokiej jakości pod względem świeżości, zapachu oraz wartości odżywczej. Najważniejsza jest ich bioprzyswajalność, czyli ile witamin i składników mineralnych de facto zostanie zaabsorbowanych przez organizm. Produkty tradycyjnie oraz regionalne spełniają to kryterium – dodaje Anna Radowicka, specjalistkę ds. żywienia.
Jednocześnie jednak prof. Anna Dąbrowska podkreśla, że produkty regionalne zawsze pozostaną dobrami niszowymi o charakterze luksusowym. Choćby dlatego, że wielu konsumentów w przypadku tych produktów napotyka na takie bariery, jak cena czy dostępność. To sprawia, że w przypadku sklepów działających na dużej powierzchni udział produktów regionalnych w całkowitej sprzedaży jest znikomy.
– Mówimy o zaledwie ok. 1 proc. przychodów – przyznaje Edyta Tkaczyk, właścicielka lubelskiego „Leclerca”.
Jednocześnie jednak przedsiębiorcy mają świadomość, że nie mogą pozwolić sobie na to, by przejść obok wymagań klientów obojętnie. Tym bardziej, że trendy na rynku spożywczym nieustannie się zmieniają i stają się coraz wyraźniejsze. W ostatnich latach takim trendem stało się choćby poszerzanie oferty o produkty świeże. Mowa nie tylko o warzywach i owocach – w niektórych sieciach dostępne jest np. mięso pochodzące z rozbioru prowadzone na miejscu. Produkty regionalne są kolejnym takim zjawiskiem, a być może w przyszłości staną się jeszcze jedną areną walki konceptów handlowych o klienta.
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Chcemy się rozwijać we franczyzie, dzięki temu będziemy mogli sprawniej otwierać sklepy w każdym zakątku Polski – mówi Adam Małojec, country manager w Candy Pop.
W branży spożywczej nie brakuje silnych marek, które rozwijają się przez franczyzę. Przyjdź na Targi Franczyza 24-26 października i poznaj ich licencję na biznes.
22 października 2024 roku o godz. 18:00 odbędzie się bezpłatny webinar pt. "5 kroków do otwarcia własnej Żabki". Spotkanie poprowadzą specjaliści ds. franczyzy Żabki, a gościem specjalnym będzie franczyzobiorca sieci.
W związku z planowanym wejściem na warszawską giełdę Żabka – w ramach oferty publicznej – sprzedaje akcje inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Ile trzeba za nie zapłacić?
Żabka wprowadziła nowy program „Bezpieczny Start” skierowany do osób, które rozważają otwarcie własnej firmy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów