Udział kantorów internetowych w rynku wymiany walut wzrósł do 20 proc., ale kantory tradycyjne wciąż cieszą się dużą popularnością.
Sobota
29.07.2017
Czy w erze rosnącej popularności kantorów internetowych stacjonarny punkt wymiany walut to dobry pomysł na biznes?
 

Jeśli chodzi o rynek kantorów, to Polska pozostaje fenomenem na skalę Europejską. Jesteśmy krajem, w którym działa wyjątkowo dużo kantorów stacjonarnych, a ich popularność nie tylko nie spada (jak to ma miejsce na Zachodzie ze względu na działalność kantorów internetowych), ale wręcz przybiera na sile. Nad Wisłą waluty w tradycyjnym stylu możemy wymienić w 5 tys. placówek, ale kantory sieciowe należą raczej do rzadkości. Jednym z niewielu konceptów, który próbuje budować franczyzową markę na tym rynku, jest Extrakantor.pl. Sieć właśnie powiększyła się o punkt w Opolu.
- Placówka mieści się przy ul. Reymonta 16. Po trwającym od jakiegoś czasu remoncie możemy powiedzieć, że punkt wymiany walut prezentuje się profesjonalnie i został dostosowany do wszelkich obowiązujących standardów w branży kantorowej. Atutem nowego oddziału Extrakantor.pl jest niewątpliwie jego położenie w centrum Opola. W pobliżu zlokalizowanych jest wiele instytucji finansowych i banków oraz biuro podróży - mówi Marcin Latos, franczyzodawca Extrakantor.pl.

Kantor będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 oraz w sobotę od godz.: 8.00 do 14.00. Właścicielem punktu jest franczyzobiorca. Obecnie w sieci Extrakantor działa 7 placówek własnych i 7 franczyzowych. Ponadto 2 nowe są w trakcie uruchamiania.

Otwarcie własnego biznesu w sieci ExtraKantor.pl wymaga inwestycji na poziomie 10-20 tys. zł. Kwota obejmuje dostosowanie lokalu do standardów sieci, zakup zabezpieczenia, sprzętu oraz systemu informatycznego. Oprócz tego trzeba dysponować ok. 50 tys. zł – to kapitał niezbędny do zakupu i sprzedaży walut. Jak twierdzi franczyzodawca, samodzielny punkt wymiany dewiz może osiągać miesięczne zyski brutto sięgające 10 tys. zł. Zachęca jednak, by o swojej franczyzie myśleć w kontekście poszerzenia oferty obecnego biznesu. Np. w Łodzi franczyzowy kantor jego marki jest częścią sklepu ze sprzętem AGD/RTV.

W ramach strategii łączenia biznesów, franczyzodawca uruchomił koncept sklepów z biżuterią pod szyldem MyGold.pl. Dzięki niemu któremu właściciele kantorów będą mogli rozbudować swoją ofertę.

W 2016 roku udział kantorów internetowych w rynku wymiany walut wzrósł do 20 proc., natomiast lwia część transakcji w dalszym ciągu zawierana jest w klasyczny sposób – przy okienku, za którym siedzi kasjer. Jak twierdzi Marcin Latos, taki status quo w najbliższych latach raczej będzie się utrzymywał.
– Po pierwsze, nie wydaje się, byśmy w najbliższym czasie mieli przyjąć wspólnotową walutę. Euro jest wręcz dalej, niż było jeszcze kilka lat temu. Po drugie, znaczna emigracja zarobkowa napędza transfery walut do Polski, a odbiorcy tych pieniędzy są klientami kantorów – mówi Marcin Latos.


POPULARNE NA FORUM

Bank dla rodziny, biznes dla franczyzobiorcy

Jakie są wymagania wobec lokalu przy franczyzie Nest Banku (powierzchnia, ilość stanowisk etc)?

8 wypowiedzi
ostatnia 15.12.2018
Obawy odnośnie zmian

Pod koniec stycznia tego roku weszła w życie dyrektywa unijna PSD2. Dotyczyła ona zmian na rynku finansowym. Czy mieliście lub nadal macie jakieś obawy odnośnie tych...

1 wypowiedzi
ostatnia 26.11.2018
Pośrednictwo leasingowe - z którą firmą nawiązać współpracę

Witajcie, ponieważ wiele lat zajmowałem się leasingiem maszyn i pojazdów dla firm leasingowych chciałbym otworzyć własne pośrednictwo w tej branży. Wiem, że jest...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.11.2018
W co inwestować

Może zainwestuj we własny biznes, np. kilka oddziałów franczyzowych w różnych miastach. Zatrudniasz pracowników, firma zapewnia szkolenia, system i know-how, a Ty...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.11.2018
założenie Franczyzy banku

Franczyza Banku wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi. Tańszą opcją jest franczyza instytucji finansowej np. KredytOK, Fines, QS itp. Warto też zastanowić się,...

6 wypowiedzi
ostatnia 13.11.2018
Zyski z leasingu

Uważam, ze słuszna decyzja. U mnie też bardziej opłaciło się skorzystać z leasingu przy zakupie maszyn do gospodarstwa. Ciężko samemu odnaleźć się wśród...

1 wypowiedzi
ostatnia 24.10.2018
Fakturowa rewolucja

Z powodzeniem korzystam z chmury faktur od kilku miesięcy. Bardzo proste w obsłudze, intuicyjne narzędzie, faktycznie ułatwia wystawianie i przesyłanie faktur.

3 wypowiedzi
ostatnia 19.10.2018
Bank dla rodziny, biznes dla franczyzobiorcy

Szanowny Panie, Nest Bank nie dyskryminuje przedsiębiorców, którzy nie posiadają doświadczenia finansowego. System partnerski Nest Banku adresowany jest do osób, które...

8 wypowiedzi
ostatnia 05.10.2018