Marcin Latos, prezes zarządu Extrakantor.pl: / "Problemy omijają naszą branżę szerokim łukiem".
Wtorek
19.04.2022
Kantory mają teraz swoje żniwa. Kto może prowadzić handel walutą i jak otworzyć kantor we franczyzie?
 

Kolejki w kantorach ostatnio nikogo nie zaskakują. Ruch generują i uchodźcy z Ukrainy, którzy wymieniają hrywny i Polacy, którzy w obliczu trudnej sytuacji politycznej chcą inwestować w walutę.

– Dodatkowo zbliżają się wakacje, a to zawsze dobry czas dla kantorów – dodaje Marcin Latos, prezes zarządu Extrakantor.pl. – Dlatego problemy omijają naszą branżę szerokim łukiem.

Rygorystyczne procedury

Extrakantor.pl to jedyna sieć franczyzowa w tej branży. Ma obecnie 22 placówki, wkrótce otwiera pięć kolejnych.

– Zauważyliśmy nowy trend, polegający na tym, że np. właściciele punktów przyjmujących opłaty chcą poszerzać zakres usług i dodają do nich właśnie kantor – mówi Marin Latos. – Mamy franczyzobiorcę, który właśnie m cztery punkty opłat i w każdym uruchamia kantor.

Podstawowym wymaganiem wobec kandydatów na franczyzobiorców jest niekaralność. Powinni też angażować się osobiście w pracę kantoru. - Przynajmniej na początku właściciel powinien popracować przy okienku kasjera, poznać tę pracę od podszewki, wdrożyć się w procedury, rozliczenia – uważa Marcin Latos.

Franczyzodawca nie ukrywa, że to wymagający biznes – trzeba prowadzić szeroką dokumentację, rygorystycznie podchodzić do procedur, znać przepisy, m.in. ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Ale wszystkiego da się nauczyć. Wszelkie wymagania i przepisy regulujące handel walutą franczyzobiorcy poznają na szkoleniach, organizowanych przez centralę.

– Prowadzą je najlepsi trenerzy z całej Polski – podkreśla Marcin Latos.

Wydatki na kantor

Jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci Extrakantor.pl wynosi 5 tys. zł Pokrywa m.in. koszt szkoleń, pełnej dokumentacji potrzebnej do prowadzenia kantoru. Jest też nieco droższa wersja, która w pakiecie zawiera dodatkowo zewnętrzny szyld do oznakowania kantoru.

Minimalna kwota, jaka należy przeznaczyć na zakup waluty to 100 tys. zł.

– Jednak rekomendujemy, aby na początek przeznaczyć na to przynajmniej 200 tys. zł. To optymalna kwota na start – uważa Marcin Latos.

Dodatkowe wydatki to wyposażenie lokalu w system alarmowy, monitoring, sejfy. Franczyzodawca szacuje, że wystarczy na to 15-20 tys. zł. Miesięczna opłata na rzecz franczyzodawcy wynosi 4 proc. od dochodu przed opodatkowaniem.

Placówki Extakantoru mają w ofercie ponad 35 walut. Dodatkowo marka jest też bezpośrednim partnerem Western Union.

 

WIZYTÓWKA EXTRAKANTOR.PL

Sieć kantorów franczyzowych.

  • 22 placówki
  • opłata wstępna 5 tys.
  • miesięczna opłata 4 proc. od dochodu przed opodatkowaniem

Patrzeć na szczegóły / Franczyzobiorcy Extrakantor.pl przechodzą szkolenia, na których m.in. uczą się, jak rozpoznawać fałszywe banknoty.