Głównymi klientami Abc na kołach są osoby starsze. W mobilnych sklepach mogą zaopatrzyć się w produkty spożywcze, chemię gospodarczą, karmę dla zwierząt.
Piątek
16.02.2018
Właściciel mobilnych sklepów spożywczych rozwija sieć agencyjną. Na czym polega specyfika tego biznesu?
 

Sieć Abc na kołach funkcjonuje od 2015 roku. Od samego początku w systemie agencyjnym. Przez kilka lat pomysłodawcy skupili wokół siebie kilkadziesiąt agentów w trzech różnych województwach: lubelskim, mazowieckim oraz świętokrzyskim. Każdy z nich prowadzi mobilny sklep, czyli sprzedają towary wprost z samochodu: – Agenci sami proponują nam region, po którym chcą jeździć. Są odpowiedzialni za handel w 10-15 miasteczkach – mówi Jan Sosnowski z działu marketingu firmy Abc na kołach. Agenci dzielą obszar na którym prowadzą sprzedaż na połowę i wyznacząją dwie trasy. Co drugi dzień odwiedzają inne miejscowości ze swojego rejonu, zgodnie z umową agencyjną muszą spędzić w trasie minimum 6 godzin dziennie. Większość z nich rozpoczyna pracę o 7 rano. Głównymi klientami Abc na kołach są osoby starsze. W mobilnych sklepach mogą zaopatrzyć się w produkty spożywcze, chemię gospodarczą, karmę dla zwierząt. Większość zamówionych towarów pochodzi z najbliższej hurtowni Eurocash. To jednak nie jedyne źródło dostaw. – Chcemy wyróżnić się na tle innych sklepów świeżym asortymentem, zwłaszcza od regionalnych producentów. Codziennie kupujemy pieczywo od miejscowych piekarni i wędliny od lokalnych dostawców – podkreśla Jan Sosnowski.

Twórcy sieci przekazują pałeczkę w wyborze lokalnych produktów swoim agentom. To właśnie oni wsłuchują się w potrzeby mieszkańców. Na podstawie preferencji klientów w danej miejscowości zgłaszają zapotrzebowanie na poszczególne towary. Centrala Abc na kołach dostarcza agentom nie tylko produkty na sprzedaż. Każdy z nich dostaje m.in.: nowoczesny samochód wyposażony w lodówki chłodzące, półki oraz służbowego laptopa. Agent nie ma żadnych wydatków inwestycyjnych związanych z przystąpieniem do sieci, ale za to wygenerowany utarg ze sprzedaży w całości nie należy do niego. W zależności od warunków umowy otrzymuje na rękę do kilkunastu procent wygenerowanych obrotów netto.

Należy założyć własną działalność gospodarczą, aby dołączyć do sieci Abc na kołach. Ważna jest również smykałka do biznesu. – Szukamy osób ambitnych, które będą zaangażowane i gotowe do rozkręcenia własnego biznesu – przyznaje Jan Sosnowski. Ci, którzy chcą, mogą łączyć działalność dla Abc na kołach z innym zajęciem. Twórcy sieci nie mają również nic przeciwko zatrudnianiu dodatkowego pracownika do prowadzenia sklepu obwoźnego.