Monitory w każdej pizzerii / Wszystkie nowo otwierane lokale Grubego Benka wyposażone są w prezentery led. Te już funkcjonujące sukcesywnie wprowadzają to rozwiązanie w miejsce klasycznych menuboardów.
Wtorek
24.07.2018
Pizzerie Gruby Benek inwestują w nowoczesne technologie. Czy dzięki temu franczyzobiorcy zarobią więcej?
 

Cyfrowe monitory, służące do wyświetlania oferty, aktualnych promocji czy nowości to rozwiązane wprowadzane przez wiele lokali. Zdecydowała się na nie także sieć Gruby Benek, która liczy obecnie 40 pizzerii. W ponad połowie z nich znalazły się już 48-calowe monitory, przystosowane do wielogodzinnego wyświetlania treści.
– System pozwala dostosować wyświetlane treści w zależności od pór dnia i dni tygodnia, pod konkretne grupy klientów, co pozwala optymalizować sprzedaż dań i napojów – mówi Mateusz Szewczyk, prezes sieci Gruby Benek. – Z naszych obserwacji wynika, że wprowadzenie systemu znacząco wspiera bądź nawet zastępuje obsługę lokalu w sugestywnej sprzedaży, w szczególności w oferowaniu promocji i nowości. To nasza odpowiedź na zmieniającą się sytuację na rynku pracy, czyli dużą rotację pracowników i ich mniejsze zaangażowanie w aktywną sprzedaż.

Wszystkie nowo otwierane lokale Grubego Benka wyposażone są w prezentery led. Te już funkcjonujące sukcesywnie wprowadzają to rozwiązanie w miejsce klasycznych menuboardów. Oczywiście zakup i montaż monitorów to dodatkowy wydatek – w zależności od liczby zamontowanych wyświetlaczy koszt waha się od 2 do 8 tys. zł. Jednak franczyzodawca zapewnia, że taka inwestycja się opłaca.
– Szacujemy, że system podnosi sprzedaż w lokalu o nawet 20 proc. – twierdzi Mateusz Szewczyk. – To, co na pewno stanowi naszą przewagę konkurencyjną, to fakt, że nie potrzebujemy zewnętrznego serwisowania i obsługi dla tego systemu, bo jest on dziełem naszych firmowych informatyków.

Inwestycja w pizzerie pod szyldem Gruby Benek zaczyna się od 60 tys. zł. Jej ostateczna wysokość uzależniona jest od stanu lokalu, metrażu oraz zakresu prac jakie należy wykonać. Wstępna opłata licencyjna wynosi 5 tys. zł, a franczyzowa opłata miesięczna 1,4 tys. zł.


Ile za pizzerię? / Inwestycja w pizzerie pod szyldem Gruby Benek zaczyna się od 60 tys. zł. Jej ostateczna wysokość uzależniona jest od stanu lokalu, metrażu oraz zakresu prac jakie należy wykonać.

POPULARNE NA FORUM

Z rodzinnego przepisu

Lody piccolo są pycha :)Gofrem też nie pogardzę :)

1 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2019
New York Hot Dog -> wózek gastronomiczny

Dzień Dobry, Czy są tu właściciele wózków pod franczyza NYHD i mogą opowiedzieć coś o współpracy i rentowności biznesu ?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Bardzo dobra sieć franczyzowa tylko fakt trzeba pracować nic samemu nie przychodzi.Lenistwem nie da się zarobić.Jak ktoś nie wie co to franczyza to nie otwieraj.Albo...

12 wypowiedzi
ostatnia 15.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

No tak kolejna dziwna wypowiedź jeśli jest taniej to po co pan kupował u nich trzeba było samemu skompletować iść do sanepidu nawiązać współpracę z hurtownią i...

12 wypowiedzi
ostatnia 11.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Lody Przygoda to jest wielka sciema Zalezy tylko na sprzedazy przyczepy z marza a mozna o 30 % taniej kupic sa na allegro dostepnin Po oddebranianiu przyczepy ma juz nas w...

12 wypowiedzi
ostatnia 10.03.2019
Pizza w dzień i w nocy

Rozwój dynamiczny, myślę nad nimi i innym konceptem gastro z Krakowa.

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
Spaghetti po nowemu

Czy rzeczywiście Makarun to taki dobry system franczyzowy? Rozmawiałem z kilkoma franczyzobiorcami i mam mieszane odczucia, szczególnie jeżeli chodzi o rentowność i o...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
"Jedzenie na wagę" krok po kroku

Zastanawiam się nad otwarciem restauracji ,jedzenie z bemarów. Chciałabym wstępnie oszacować koszty takiego lokalu.Jak duży musi być? Ile kosztuje podstawowy...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.01.2019