Biznes dobrze policzony

Po japońsku / Zajęcia w szkołach AMAKids prowadzone są japońską metodą arytmetyki mentalnej, która ma rozwinąć dziecko intelektualnie. Jest skierowana do uczniów w wieku 4-16 lat.
Wtorek
28.08.2018
AMAKids proponuje franczyzobiorcom prowadzenie zajęć matematycznych, opartych na oryginalnej metodzie. I obiecuje szybki zwrot z inwestycji.
 

AMAKids to koncept, który narodził się w Rosji.
– Na polskim rynku brakowało zajęć z matematyki dla dzieci. Dlatego właściciele marki postanowili rozwinąć u nas sieć franczyzową. Jesteśmy masterfranczyzobiorcami w Polsce od 2016 roku – mówi Alona Suchodolska z AMAKids.
Zajęcia w szkołach AMAKids prowadzone są japońską metodą arytmetyki mentalnej, która ma rozwinąć dziecko intelektualnie. Jest skierowana do uczniów w wieku 4-16 lat. Z zajęć skorzystają zarówno uzdolnieni matematycy, jak i najmłodsi, którzy mają problemy z liczeniem. Dzieci korzystają na zajęciach ze specjalnych liczydeł Soroban, doskonaląc koncentrację uwagi, umiejętność twórczego myślenia, wyobraźnię i pamięć. Na kolejnym etapie zajęć powoli rezygnują z liczydeł i do podstawowych obliczeń wykorzystują własną wyobraźnię.
- Uczniowie kojarzą poszczególne liczby z konkretnym ułożeniem koralików na Soroban i w ten sposób liczą szybciej – wyjaśnia Alona Suchodolska. - Dzieci zaczynają od lekcji w klasie, potem ćwiczą w domu pod okiem rodziców. Żeby osiągnąć oczekiwane efekty, powinny poświęcić na powtarzanie co najmniej 15 minut dziennie. Korzystają przy tym ze specjalnej platformy do ćwiczeń online, z konkursami, grami i animacją 3D, a także z papierowych materiałów i liczydełka. Zachęcamy, żeby rodzice wyznaczyli dzieciom konkretną porę dnia na ćwiczenia. W ten sposób efekty treningów będą zauważalne po 2-3 miesiącach zajęć. Po dwuletnim kursie uczniowie potrafią uaktywniać dwie półkule mózgu na raz, na przykład liczyć i mówić wiersz jednocześnie.

Krok po kroku do franczyzy

W sieci AMAKids działają obecnie 23 placówki własne i 430 franczyzowych. Kandydat na franczyzobiorcę przechodzi kilka etapów rekrutacji. Na start przesyła właścicielom swoje zgłoszenie. W odpowiedzi specjalista z AMAKids kontaktuje się z nim i sprawdza predyspozycje do prowadzenia biznesu. Następnie przygotowuje umowę i wyznacza personalnego menedżera dla konkretnego licencjobiorcy. Na koniec udostępnia biorcy patentu na biznes materiały, niezbędne do prowadzenia zajęć.
Franczyzobiorca musi zarejestrować działalność gospodarczą, związaną z edukacją bądź szkoleniami. Dużym atutem przyszłego partnera będzie umiejętność zarządzania i organizacji, a także kreatywność i komunikatywność. Ważne, by rynek edukacyjny nie był mu obcy. Jeśli ma wykształcenie pedagogiczne, może prowadzić zajęcia z dziećmi. Jeśli nie, jest zobowiązany do zatrudnienia jednego nauczyciela.
– Zazwyczaj partnerzy AMAKids prowadzą pierwsze lekcje w wynajętych salach szkolnych. W ciągu dwóch kolejnych miesięcy muszą jednak wynająć lub otworzyć własny lokal. Powierzchnia sali AMAKids ma sięgać minimum 30 m2. W środku znajduje się sześć ławek szkolnych, komputer i rzutnik – opisuje Alona Suchodolska.
Franczyzodawcy dają partnerom dostęp do źródeł wiedzy o japońskiej metodzie nauczania. W tym program działalności na dwa lata i scenariusz zajęć. Nauczyciele dowiadują się więcej o arytmetyce mentalnej podczas szkoleń wstępnych. Trener przyjeżdża do siedziby franczyzobiorcy i szkoli całą załogę. Dzięki firmowej platformie online nauczyciel pobiera materiały do prowadzenia zajęć, wzory dokumentów firmowych i materiały reklamowe. Franczyzodawcy pomagają w otwarciu szkoły i zdobyciu pierwszych klientów. Sugerują także najlepszą metodę poszukiwania pracowników. W trakcie prowadzenia szkoły wspierają partnera pod kątem metodycznym i menedżerskim. Licencjobiorca ma zagwarantowaną wyłączność terytorialną - w mieście do 100 tys. mieszkańców może działać tylko jeden franczyzobiorca.

Inwestycje i zyski

Biznes z AMAKids jest wolny od wstępnej opłaty franczyzowej i opłat marketingowych. Koszt inwestycji sięga 16 tys. zł plus podatek VAT. Za tę kwotę licencjobiorca dostaje projekty materiałów reklamowych do druku, konspekty lekcji, duże liczydło dla nauczyciela, a także dostęp do platformy online i metody nauczania. Franczyzodawca zapewnia również szkolenie dla trzech osób. Jeśli partner chce wyszkolić więcej pracowników, musi dopłacić. Dodatkowo licencjobiorca AMAKids potrzebuje kapitału na wyposażenie sali w meble, zakup liczydeł i podręczników dla dzieci oraz wynajem pomieszczenia. Franczyzodawcy co miesiąc pobierają 12 proc. prowizji od każdego ucznia. Koszt miesięcznego kursu dla jednego dziecka waha się w zależności od miasta. W Częstochowie wyniesie 250 zł, podczas gdy w Warszawie nawet 380 zł za miesiąc. Pełen kurs arytmetyki mentalnej trwa dwa lata. Właściciele przekonują, że już w ciągu pierwszego miesiąca franczyzobiorca może wygenerować zysk. Zwrot z inwestycji - według ich zapewnień - następuje od 4 do 6 miesięcy od uruchomienia firmy.

Oprócz Polski AMAKids sprzedaje swój koncept w 14 krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Azji, m.in. na Słowacji, w Kazachstanie czy Rosji. Poszerza też swoją ofertę zajęć.
– Zaczęliśmy prowadzić kursy na uniwersytecie trzeciego wieku, jako urozmaicenie czasu albo profilaktykę przeciw Alzheimerowi. Mamy też ofertę kolonii wakacyjnych dla dzieci, zarówno z arytmetyki, jak również z szybkiego czytania i zapamiętywania. Na razie to propozycje naszych oddziałów własnych, ale jeśli franczyzobiorca wyrazi chęć, też może podjąć się organizacji takich zajęć – dodaje Alona Suchodolska.


Liczydło to podstawa / Dzieci korzystają na zajęciach ze specjalnych liczydeł Soroban, doskonaląc koncentrację uwagi, umiejętność twórczego myślenia, wyobraźnię i pamięć. Na kolejnym etapie zajęć powoli rezygnują z liczydeł i do podstawowych obliczeń wykorzystują własną wyobraźnię.

POPULARNE NA FORUM

Z korepetytora na dyrektora

Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Z korepetytora na dyrektora

Hm, ciekawe - i pracować z dziećmi mogą osoby bez przygotowania pedagogicznego? Trochę to dziwne...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Szkolenia biznesowe?

Jasne, że się opłaca! W ogóle branża szkoleniowa daje dużo satysfakcji - i organizatorom, i uczestnikom :)

2 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Firma szkoleniowa - pomysły na aktywizację uczestników

Jest dużo metod - praca projektowa, case study. Dobre efekty daje też odrobina rywalizacji na zajęciach :)

5 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Półkolonie dają zysk

Fakt, na półkoloniach mozna się dorobić. Z tym, że sezonowo. Chyba, że ktoś myśli nad dodatkową organizacją także warsztatów całorocznych :)

2 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Szkolenia biznesowe?

The more taught we are the less demanding it is to settle on educated choices and our aptitudes and capacities are much looked for after by businesses. An a valid example would...

2 wypowiedzi
ostatnia 15.08.2018
Półkolonie dają zysk

Moja córka w tym roku jedzie na półkolonię do Warszawy, organizowana przez Akademię Nauki. Jest tematyczna 'Tytus, Romek i Atomek', są terminy na lipiec i sierpień. Jak...

2 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

Moja znajoma kiedys korzystala i z tego co pamiętam to była zadowolona:)

1 wypowiedzi
ostatnia 24.04.2018