Biznes rodem z politechniki

Zajęcia dostosowane do wieku / Zajęcia z robotyki są podzielone na kilka grup wiekowych. W młodszej uczą się maluchy od 4 do 6 lat, w starszej dzieci od 7 do 13 lat. Wszystkie lekcje są przygotowane zarówno przez pedagogów, jak i inżynierów firmy.
Poniedziałek
17.09.2018
Franczyzobiorca Misji Robotyki musi posiadać 18 tys. zł, żeby ruszyć z biznesem. Jeśli mu się powiedzie, czeka go kolejna inwestycja.
 

Robotyka wkradła się do szkół i prywatnych placówek edukacyjnych. Za promocją tej metody nauczania stoją między innymi franczyzobiorcy firmy Misja Robotyka. Właściciele tworzą autorskie cykle zajęć z programowania i budowy robotów, które następnie przekazują franczyzobiorcom. Do tej pory rozwineli sieć franczyzową w pięciu miastach w Polsce.

Pierwszym miastem, w którym pojawiła się Misja Robotyka, był Białystok. – Firmę założyli dwaj studenci mechatroniki. Program lekcji od początku został stworzony przez nich. Na początku było 70 uczniów, po pół roku już 300. Po dwóch latach otworzyły się pierwsze jednostki franczyzowe, najpierw w Łukowie i w Warszawie – opisuje Bartłomiej Podgórski z Misja Robotyka.

Zajęcia z robotyki są podzielone na kilka grup wiekowych. W młodszej uczą się maluchy od 4 do 6 lat, w starszej dzieci od 7 do 13 lat. Wszystkie lekcje są przygotowane zarówno przez pedagogów, jak i inżynierów firmy. Osoba chętna do zarządzania punktem franczyzowym nie musi posiadać wykształcenia pedagogicznego i innych specjalnych umiejętności. Od franczyzodawców dostaje opracowany koncept biznesowy. Powinna natomiast prowadzić działalność gospodarczą i posiadać własny samochód. To niezbędne, żeby przewozić klocki do budowy robotów między kilkoma szkołami w mieście, gdzie będą prowadzone lekcje. W miastach od 100 tys. mieszkańców franczyzobiorcy skupiają od 150 do 300 uczniów. Poszczególne lekcje są organizowane dla 10-osobowych grup.

Franczyzobiorca może podjąć się jednego z dwóch sposobów prowadzenia firmy. Na start najczęściej wybiera działalność mobilną i uczy dzieci w wynajętych salach szkolnych. W tym czasie zatrudnia jedną osobę do pomocy. Dzięki temu redukuje wydatki o koszt wynajmu lokalu. – Polecamy pracować w salach szkolnych. To gwarantuje stały dostęp do klientów. Własne pomieszczenie to tylko dodatkowa opcja, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb licencjobiorcy – mówi Bartłomiej Podgórski. Gdy biznes zaczyna się kręcić, licencjobiorcy często wynajmują własny lokal. Oprócz regularnych zajęć pozalekcyjnych, organizują półkolonie i urodziny dla dzieciaków. Niektórych franczyzobiorców nie ciągnie jednak do zmian i pozostają przy biznesie mobilnym.

Franczyzodawca pomaga franczyzobiorcy w wyborze i zakupie odpowiedniego sprzętu do nauki robotyki. Przygotowuje również pakiet materiałów edukacyjnych, wspierających przyswajanie wiedzy. Do pakietów należy: We Do, zestaw zajęć dla najmłodszych, Lego Mindstorms, lekcje dla dzieci w szkole podstawowej, i Scratch, kurs oparty na tworzeniu gier komputerowych. Dzieci mogą uczyć się w Misji Robotyka przez kilka lat, zajęcia są rozpisane na kilka semestrów. Dodatkowo, franczyzodawcy piszą scenariusze urodzin oraz kolonii i półkolonii z robotami. Wiedzę na temat prowadzenia firmy przekazują podczas jednodniowych szkoleń marketingowych i produktowych. – Szkolenie trwa tylko jeden dzień, w który wszystko opisujemy. Bardziej szczegółowe instrukcje prowadzenia biznesu są zawarte w poradnikach, które przekazujemy licencjobiorcy – tłumaczy Bartłomiej Podgórski. W razie potrzeby franczyzobiorca może wziąć udział w lekcji pilotażowej.

Partner, który dołącza do sieci, potrzebuje 18 tys. zł na start firmy. Kwota pokrywa zakup jednego zestawu klocków i materiałów marketingowych. Jeśli licencjobiorca chce starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej, może poprosić o wsparcie licencjodawcę. W zależności od liczby uczniów licencjobiorca płaci właścicielowi marki odpowiednią miesięczną opłatę franczyzową. Prowizja od przychodu waha się od 8,5 proc. do 6,5 proc. Im więcej dzieci, tym niższy procent. Zwrot z inwestycji następuje zazwyczaj po 3 miesiącach prowadzenia działalności.

Licencjobiorca może posiłkować się materiałami marketingowymi ze strony właścicieli. Akcje promocyjne organizuje sam. Dawcy licencji na biznes są otwarci na propozycje zmian w programie zajęć. Sami natomiast modyfikują ofertę franczyzową. – Obniżamy koszty franczyzowe i ułatwiamy prowadzenie działalności. Dzięki temu nasza propozycja jest bardziej atrakcyjna dla potencjalnych kandydatów na franczyzobiorców – mówi Bartłomiej Podgórski.


Urodziny z robotami / Dzieci mogą uczyć się w Misji Robotyka przez kilka lat, zajęcia są rozpisane na kilka semestrów. Dodatkowo, franczyzodawca pisze scenariusze urodzin oraz kolonii i półkolonii z robotami.

POPULARNE NA FORUM

Z korepetytora na dyrektora

Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Z korepetytora na dyrektora

Hm, ciekawe - i pracować z dziećmi mogą osoby bez przygotowania pedagogicznego? Trochę to dziwne...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Szkolenia biznesowe?

Jasne, że się opłaca! W ogóle branża szkoleniowa daje dużo satysfakcji - i organizatorom, i uczestnikom :)

2 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Firma szkoleniowa - pomysły na aktywizację uczestników

Jest dużo metod - praca projektowa, case study. Dobre efekty daje też odrobina rywalizacji na zajęciach :)

5 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Półkolonie dają zysk

Fakt, na półkoloniach mozna się dorobić. Z tym, że sezonowo. Chyba, że ktoś myśli nad dodatkową organizacją także warsztatów całorocznych :)

2 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Szkolenia biznesowe?

The more taught we are the less demanding it is to settle on educated choices and our aptitudes and capacities are much looked for after by businesses. An a valid example would...

2 wypowiedzi
ostatnia 15.08.2018
Półkolonie dają zysk

Moja córka w tym roku jedzie na półkolonię do Warszawy, organizowana przez Akademię Nauki. Jest tematyczna 'Tytus, Romek i Atomek', są terminy na lipiec i sierpień. Jak...

2 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Szkolenia inżynierskie?

Moja znajoma kiedys korzystala i z tego co pamiętam to była zadowolona:)

1 wypowiedzi
ostatnia 24.04.2018