Najpopularniejsze danie / Pizza niezmiennie jest jednym z ulubionych dań Polaków. Według raportu „Polska na Talerzu 2018”, przygotowanego przez firmę Makro, pizzerie wybiera aż 69 proc. Polaków, jadających „na mieście”.
Sobota
08.09.2018
Gruby Benek otworzył dwa nowe lokale. Czy na rynku jest jeszcze miejsce na kolejne pizzerie?
 

W ponad 40 lokalach Grubego Benka można zjeść nie tylko pizzę (w amerykańskim stylu, na grubym cieście), ale też m.in. burgery, frytki, kurczaka, sałatki, tortille. Ostatnio sieć wzbogaciła się o dwie nowe pizzerie – w podwarszawskich Ząbkach oraz w Łodzi, w dzielnicy Teofilów. Franczyzodawca w obu przypadkach postawił na nowoczesne rozwiązania, które wprowadza od pewnego czasu do sieci. To m.in. wyświetlacze LCD, którymi zastąpiono tradycyjne menuboardy, stoły z ładowarkami indukcyjnymi, które umożliwiają klientom bezprzewodowe naładowanie smartfonów i tabletów.

Pizza niezmiennie jest jednym z ulubionych dań Polaków. Według raportu „Polska na Talerzu 2018”, przygotowanego przez firmę Makro, pizzerie wybiera aż 69 proc. Polaków, jadających „na mieście”.
– Jeszcze w tym roku zamierzamy otworzyć w Warszawie cztery nowe restauracje. Aktualnie jesteśmy już w trakcie realizacji inwestycji na warszawskich Bielanach. Lokal w Ząbkach został przyjęty przez klientów bardzo dobrze, trzy tygodnie po otwarciu, ruch nie maleje – mówi Katarzyna Włodarczyk- Pięta, członek zarządu ds. rozwoju sieci Gruby Benek. – To pokazuje, że Warszawa i jej okolice, choć konkurencja jest tutaj duża, to bardzo dobre miejsca na ekspansję.

Na inwestycję w przygotowanie lokalu pod szyldem Gruby Benek należy przeznaczyć minimum 60 tys. zł. Ostateczna kwota zależy od wyjściowego stanu lokalu, jego wielkości, zakresu prac do wykonania. Od kilku miesięcy wszystkie nowo otwierane lokale Grubego Benka wyposażane są w prezentery led. Podnosi to koszt inwestycji o kwotę od 2 do 8 tys. zł, jednak franczyzodawca zapewnia, że to się opłaca.
– Szacujemy, że system podnosi sprzedaż w lokalu o nawet 20 proc. – twierdzi Mateusz Szewczyk, prezes sieci gruby Benek.

Jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci wynosi 5 tys. zł, a miesięczna opłata franczyzowa 1,4 tys. zł. Franczyzodawca pomaga w wyborze lokalizacji i negocjacjach warunków najmu. Licencjobiorca otrzymuje projekt technologiczny i aranżacyjny lokalu oraz harmonogram prac, koniecznych do wykonania podczas przygotowania restauracji do otwarcia. Jest też pod opieką koordynatora regionalnego. Kandydaci na franczyzobiorców nie muszą mieć doświadczenia w gastronomii. Centrala zapewnia im szkolenia, które przygotują ich do prowadzenia lokalu (m.in. z technologii przygotowywania dań, zarządzania restauracją, standardów działania, obsługi klienta) oraz udostępnia system sprzedażowy.

 


Pieniądze na start / Na inwestycję w przygotowanie lokalu pod szyldem Gruby Benek należy przeznaczyć minimum 60 tys. zł. Ostateczna kwota zależy od wyjściowego stanu lokalu, jego wielkości, zakresu prac do wykonania.

POPULARNE NA FORUM

"Jedzenie na wagę" krok po kroku

Zastanawiam się nad otwarciem restauracji ,jedzenie z bemarów. Chciałabym wstępnie oszacować koszty takiego lokalu.Jak duży musi być? Ile kosztuje podstawowy...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.01.2019
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

A widzę, że https://fitking.pl/trojmiasto/ planuje również ekspansje na Sopot, Gdynia i Elbląg (widzę to w narzędziach do analizy konkurencji).

21 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

Na pewno jest to opłacalne widać, że teraz 'bycie fit' jest modne, a z drugiej strony ludzie nie mają czasu gotować (kilkanaście godzin w pracy, później zamiast stać...

21 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Gastronomię czeka świetlana przyszłość

Ludzie coraz bardziej przywiązują wage do tego co jedzą więc modna sa teraz jakies ekokuchnie itd.

5 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2019
Piec do pizzy - jaki wybrać ?

Na polskim rynku ostatnio pojawiły się piece do pizzy z firmy Moretti Forni. Prawdziwy top topów pieców do pizzy. Dostępne są tutaj

29 wypowiedzi
ostatnia 28.12.2018
Da Grasso - opinie o franczyzie ?

BartS i jak zdecydowałeś się? Ja ciągle myślę od Dagrasso, ale też roważam Biesiadowo i New York Pizza Department. W te dwa pozostałe koncepty dużo niższe koszty...

2 wypowiedzi
ostatnia 22.12.2018
Da Grasso - opinie o franczyzie ?

Cześć, Zastanawiam się nad franczyzą Da Grasso, czy jakiś obecny franczyzobiorca mógłby się wypowiedzieć czy warto ? Jak współpraca z centralą ? Atmosfera tejże...

2 wypowiedzi
ostatnia 23.11.2018
Gastronomia w szkole.

Witam, mój syn chodzi do szkoły Zawodowej na Ul.Gintrowskiego 38 w Warszawie, przyjrzałem się, że jest tak sklepik z żywnością. Zastanawiam się ile taka pani czy pan...

1 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2018