Na co pieniądze / Wydatki początkowe to przede wszystkim zakup pojazdów oraz wyposażenia dla kierowców: smartfonów, terminali płatniczych, toreb termicznych oraz oczywiście wyposażenia biura. Na start placówki wystarczą cztery samochody, które licencjobiorca może wziąć w leasing.
Czwartek
25.10.2018
Stava wkrótce otwiera swój 13. oddział w Polsce i szuka pierwszego franczyzobiorcy w Niemczech. Jakie są warunki uruchomienia firmy w branży gastrokurierskiej?
 

Stava zajmuje się dowozem posiłków z lokali gastronomicznych do klientów. W listopadzie uruchomi swój 13. oddział – w Katowicach.
 Tym samym zrealizujemy ponad 100 proc. naszego planu na ten rok – podkreśla Grzegorz Aksamit z centrali Stava. W przyszłym roku zamierzamy uruchomić co najmniej 24 oddziały, z czego 10 już mamy zakontraktowanych i zaplanowanych w harmonogramie.
Te dziesięć zaplanowanych już oddziałów powstanie na Górnym Śląsku, m.in. w Sosnowcu, Chorzowie, Gliwicach. Uruchomi je jeden franczyzobiorca największa korporacja taksówkarska na Górnym Śląsku. Zbuduje równoległą do taksówek flotę pojazdów, dedykowanych dowozom jedzenia.
– Dostawaliśmy dużo zapytań od restauracji, odnośnie usługi dowozu jedzenia w formie kompleksowej obsługi. Do tej pory świadczyliśmy tego typu usługi doraźnie – mówi Michał Nowak, przedstawiciel Lider Taxi. Jednak oczywistym było, że kompleksowa obsługa dowozów jedzenia potrzebuje odpowiedniej infrastruktury. Dlatego zainteresowaliśmy się ofertą firmy Stava.

Oddziały na Górnym Śląsku powstaną do lipca przyszłego roku. Oprócz tego franczyzodawcy szczególnie zależy na uruchomieniu placówek w największych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście. We Wrocławiu Stava ma oddział własny, który też chce oddać w zarządzanie franczyzobiorcy. Poza tym firma zamierza utworzyć pierwsza placówkę zagraniczną.
Szukamy licencjobiorcy, który chciałby uruchomić placówkę franczyzową w Niemczech – informuje Grzegorz Aksamit. To bardzo dobry rynek, na którym jest miejsce na nasze usługi. Poszukujemy osoby dwujęzycznej, która porozumiewa się zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Najlepiej Polaka, który mieszka w Niemczech już długo i zna tamtejsze realia, przepisy.

Licencjodawca obliczy, ile będzie wynosiła inwestycja na niemieckim rynku. Generalnie na starcie franczyzobiorca Stavy potrzebuje kapitału w wysokości 50-75 tys. zł. W tym zawiera się już opłata licencyjna, która w zależności od wielkości miasta wynosi od 20 do 40 tys. zł. Wydatki początkowe to przede wszystkim zakup pojazdów oraz wyposażenia dla kierowców: smartfonów, terminali płatniczych, toreb termicznych oraz oczywiście wyposażenia biura.
Na start placówki wystarczą cztery samochody, które licencjobiorca może wziąć w leasing. Wtedy wydatki na flotę to kilka tysięcy złotych wkładu własnego plus miesięczne raty w wysokości 500-700 zł – dodaje Grzegorz Aksamit.

Uruchomienie oddziału trwa około 10 tygodni. W tym czasie franczyzobiorca przechodzi szkolenia, w już działających placówkach. Uczy się, jak wygląda praca dostawcy, koordynatora, sprzedaż usług, jak funkcjonuje cały oddział. Wspólnie z licencjodawcą odbywa też spotkania z restauratorami, czyli potencjalnymi klientami, w swoim mieście.
 Dzięki temu, że umowy z klientami podpisujemy jeszcze przed otwarciem oddziału, nowy franczyzobiorca nie rozpoczyna swojego biznesu „z niczym”, ale już w momencie startu ma rentowność operacyjną – podkreśla Grzegorz Aksamit.
Licencjobiorcy firmy Stava zarabiają bowiem na zrealizowanych dostawach zamówień z restauracji. Z czasem są zobowiązani do rozbudowy oddziału – tak, by maksymalnie wykorzystać potencjał danego miasta. Muszą dokupować kolejne auta i zatrudniać nowych pracowników.
Należy więc liczyć się z tym, że całkowity kapitał, wymagany na budowę oddziału, to kwoty od 75 do 400 tys. zł, w zależności od wielkości miasta – wyjaśnia Grzegorz Aksamit.


Szkolenia na start / Uruchomienie oddziału trwa około 10 tygodni. W tym czasie franczyzobiorca przechodzi szkolenia, w już działających placówkach. Uczy się, jak wygląda praca dostawcy, koordynatora, sprzedaż usług, jak funkcjonuje cały oddział.

POPULARNE NA FORUM

Z rodzinnego przepisu

Lody piccolo są pycha :)Gofrem też nie pogardzę :)

1 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2019
New York Hot Dog -> wózek gastronomiczny

Dzień Dobry, Czy są tu właściciele wózków pod franczyza NYHD i mogą opowiedzieć coś o współpracy i rentowności biznesu ?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Bardzo dobra sieć franczyzowa tylko fakt trzeba pracować nic samemu nie przychodzi.Lenistwem nie da się zarobić.Jak ktoś nie wie co to franczyza to nie otwieraj.Albo...

12 wypowiedzi
ostatnia 15.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

No tak kolejna dziwna wypowiedź jeśli jest taniej to po co pan kupował u nich trzeba było samemu skompletować iść do sanepidu nawiązać współpracę z hurtownią i...

12 wypowiedzi
ostatnia 11.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Lody Przygoda to jest wielka sciema Zalezy tylko na sprzedazy przyczepy z marza a mozna o 30 % taniej kupic sa na allegro dostepnin Po oddebranianiu przyczepy ma juz nas w...

12 wypowiedzi
ostatnia 10.03.2019
Pizza w dzień i w nocy

Rozwój dynamiczny, myślę nad nimi i innym konceptem gastro z Krakowa.

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
Spaghetti po nowemu

Czy rzeczywiście Makarun to taki dobry system franczyzowy? Rozmawiałem z kilkoma franczyzobiorcami i mam mieszane odczucia, szczególnie jeżeli chodzi o rentowność i o...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
"Jedzenie na wagę" krok po kroku

Zastanawiam się nad otwarciem restauracji ,jedzenie z bemarów. Chciałabym wstępnie oszacować koszty takiego lokalu.Jak duży musi być? Ile kosztuje podstawowy...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.01.2019