Pieniądze na start / Szacowana kwota inwestycji w NYPD Express Mini to 25 tys. zł netto. Menu będzie ograniczone w porównaniu z innymi formatami. Będzie w nim pizza, sałatki oraz kurczak.
Środa
06.03.2019
New York Pizza Department ma dla franczyzobiorców nowy format lokalu – o niższej kwocie inwestycji.
 

Sieć pizzerii pod szyldem New York Pizza Department liczy obecnie 20 lokali. Do tej pory franczyzobiorcy mogli wybierać z trzech formatów. Standardowy to tradycyjna pizzeria z salą konsumpcyjną i dowozami do klienta. Drugi format – express – to lokal bez konsumpcji na miejscu, realizujący zamówienia w dowozie lub z odbiorem własnym. Natomiast trzeci format to nocne pizzerie, czyli New York Pizza Department by Night. Powstał z myślą o franczyzobiorcach, którzy prowadzą już któryś z poprzednich konceptów. Mogą otworzyć dodatkowy biznes w postaci lokalu czynnego też w nocy, realizującego zamówienia w dowozie.

Minimalna kwota inwestycji to 35 tys. zł w przypadku formuły NYPD Express i 55 tys. zł dla formatu restauracyjnego. Teraz franczyzodawca proponuje jeszcze jedną opcję – NYPD Express Mini.
– W tym formacie udało nam się obniżyć kwotę inwestycji – wyjaśnia Tomasz Jench, franczyzodawca New York Pizza Department. – To będzie lokal, który może rosnąć wraz ze wzrostem obrotów, dzięki zastosowaniu modułowych pieców do pizzy. Na początek wystarczy kupić jedna komorę, a gdy biznes się rozwinie, dokupić kolejną, którą można po prostu dołączyć do poprzedniej. Podobnie sukcesywnie można rozbudowywać np. stanowisko pracy pizzera.
Na ten format potrzebny jest lokal wielkości 30-35 m2. Szacowana przez licencjodawcę minimalna kwota inwestycji to 25 tys. zł netto. Menu będzie ograniczone w porównaniu z innymi formatami. Będzie w nim pizza, sałatki oraz kurczak manhattan style chicken, natomiast zabraknie m.in. burgerów czy makaronów. Opłata wstępna jest taka sama, jak przy innych formatach, czyli 5 tys. zł. Niższa jest natomiast miesięczna opłata franczyzowa, która wynosi 800 zł.
– NYPD Express Mini to propozycja nie tylko dla osób, które szukają franczyzy o niskiej kwocie wejścia – podkreśla Tomasz Jench. – Np. ktoś, kto myśli o otwarciu formatu restauracyjnego może zamiast tego zainwestować w dwa lokale NYPD Express Mini. I podwoić swoje zyski. Ryzyko, że obydwie lokalizacje nie wypalą jest minimalne. Za to prowadzenie dwóch lokali pozwala np. rotować personelem czy zamówieniami. Ten format ogranicza też koszty stałe, bo wymaga mniejszego metrażu, mniejszej liczby pracowników.

W tej chwili NYPD przygotowuje się do otwarcia kolejnych dziewięciu pizzerii franczyzowych, w różnych formatach.
– Podpisaliśmy też z nowym licencjobiorcą umowę na wyłącznośc na otwarcie lokali w Szczecinie – mówi Tomasz Jench. – Docelowo w ciągu dwóch lat mają tam powstać minimum cztery lokale.


Tomasz Jench, franczyzodawca New York Pizza Department / "NYPD Express Mini to lokal, który może rosnąć wraz ze wzrostem obrotów, dzięki zastosowaniu modułowych pieców do pizzy".

POPULARNE NA FORUM

New York Hot Dog -> wózek gastronomiczny

Dzień Dobry, Czy są tu właściciele wózków pod franczyza NYHD i mogą opowiedzieć coś o współpracy i rentowności biznesu ?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Bardzo dobra sieć franczyzowa tylko fakt trzeba pracować nic samemu nie przychodzi.Lenistwem nie da się zarobić.Jak ktoś nie wie co to franczyza to nie otwieraj.Albo...

12 wypowiedzi
ostatnia 15.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

No tak kolejna dziwna wypowiedź jeśli jest taniej to po co pan kupował u nich trzeba było samemu skompletować iść do sanepidu nawiązać współpracę z hurtownią i...

12 wypowiedzi
ostatnia 11.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Lody Przygoda to jest wielka sciema Zalezy tylko na sprzedazy przyczepy z marza a mozna o 30 % taniej kupic sa na allegro dostepnin Po oddebranianiu przyczepy ma juz nas w...

12 wypowiedzi
ostatnia 10.03.2019
Pizza w dzień i w nocy

Rozwój dynamiczny, myślę nad nimi i innym konceptem gastro z Krakowa.

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
Spaghetti po nowemu

Czy rzeczywiście Makarun to taki dobry system franczyzowy? Rozmawiałem z kilkoma franczyzobiorcami i mam mieszane odczucia, szczególnie jeżeli chodzi o rentowność i o...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
"Jedzenie na wagę" krok po kroku

Zastanawiam się nad otwarciem restauracji ,jedzenie z bemarów. Chciałabym wstępnie oszacować koszty takiego lokalu.Jak duży musi być? Ile kosztuje podstawowy...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.01.2019
Piec do pizzy - jaki wybrać ?

Na polskim rynku ostatnio pojawiły się piece do pizzy z firmy Moretti Forni. Prawdziwy top topów pieców do pizzy. Dostępne są tutaj

29 wypowiedzi
ostatnia 28.12.2018