W sieci raźniej / w większości na przejście pod szyld Travelplanet.pl decydują się biura turystyczne już działające na rynku, niezrzeszone do tej pory w żadnej sieci.
Piątek
24.05.2019
Od początku roku Travelplanet otwiera po 3-4 biura tygodniowo. Czy w branży turystycznej zarabia się sezonowo czy przez cały rok?
 

W sieci Travelplanet działa obecnie ok. 160 salonów. Część z nich we franczyzie, część w systemie partnerskim, który pozwala zachować biurom własny szyld, do którego należy dołączyć tabliczkę „autoryzowany partner Travelplanet”.
– Każdy moment jest dobry na decyzję o wejściu do sieci. Kolejne nasze biura otwierają się przez cały rok – zapewnia Bartłomiej Szymczak-Pomianowski, menedżer ds. rozwoju sieci franczyzowej Travelplanet. – Od początku tego roku tygodniowo otwieramy 3-4 placówki.
Jak mówi przedstawiciel Travelplanet, w większości na przejście pod szyld marki decydują się biura turystyczne już działające na rynku, niezrzeszone do tej pory w żadnej sieci. Ok. 30 proc. to natomiast placówki otwierane od podstaw, zwykle przez dotychczasowych pracowników branży, którzy chcą przejść na swoje.
– Samodzielnie działającym biurom jest na rynku coraz trudniej – mówi Bartłomiej Szymczak-Pomianowski. – Rozpoznawalna marka daje gwarancję wzrostu liczby klientów. Mamy franczyzobiorców, którzy prowadząc wcześniej samodzielne biuro, byli już bliscy decyzji o jego zamknięciu. A odkąd dołączyli do naszej sieci sytuacja diametralnie się zmieniła, są nawet w dwudziestce naszych najlepiej działających placówek.

W dużym i małym mieście

Biura Travelplanet funkcjonują w różnej wielkości miejscowościach.
– Dobrze radzą sobie np. placówki zlokalizowane w mniejszych miejscowościach, będących sypialniami dużych miast, jak chociażby w okolicach stolicy: Grójec, Grodzisk Mazowiecki, Błonie, Brwinów – wylicza menedżer ds. franczyzy Travelplanet.
Konkretne lokalizacje też są bardzo różne: duże centra handlowe i mniejsze osiedlowe galerie, ale wiele jest również biur w lokalizacjach przyulicznych. Sieć opiera się tu na doświadczeniu franczyzobiorców i ich znajomości lokalnego rynku.

Wstępna opłata licencyjna wynosi 3,5 tys. zł. Wchodząc do sieci trzeba też podpisać weksel zabezpieczający na 100 tys. zł. Właściciel biura dostaje wytyczne co do tego, jak powinien je urządzić, by spełniało standardy marki. Według informacji franczyzodawcy można to zrobić już za 10-20 tys. zł. W przypadku współpracy partnerskiej trzeba kupić tylko zewnętrzny baner oraz urządzić witrynę zgodnie z wymogami sieci.
Nie ma żadnych miesięcznych opłat franczyzowych. Franczyzobiorcy zarabiają na prowizji od sprzedanych ofert, która jest wypłacana co miesiąc, niezależnie od tego, czy klienci wpłacili całe kwoty za wyjazd, czy tylko zaliczki. Partnerzy obsługują nie tylko klientów, którzy osobiście przychodzą do biura, lecz także tych pozyskanych on-line (poszczególne biura obsługują czat na stronie internetowej Travelplanet i tą drogą także zbierają zamówienia).

Franczyzobiorcy i partnerzy Travelplanet uzyskują dostęp do oferty kilkudziesięciu touroperatorów. Razem z pracownikami przechodzą szkolenia w centrali firmy, trwające dwa tygodnie.
– Poznają standardy sieci, kwestie systemowe, ścieżki sprzedaży, zapoznają się z nasza pełną ofertą, odbywają spotkania ze wszystkimi działami w firmie – informuje Bartłomiej Szymczak-Pomianowski.

Franczyzodawca zapewnia, że sezonowość w turystyce od jakiegoś czasu jest coraz mniej odczuwalna i sprzedaż ofert odbywa się przez cały rok.
– W tej chwili jest to już biznes całoroczny – przekonuje Bartłomiej Szymczak-Pomianowski. – Duża część klientów kupuje wakacje w first minute. Bywało tak, że sprzedażowo listopad był lepszy od lipca. Wiele osób musi wcześnie planować urlopy, bo tego wymaga pracodawca. Już zimą mamy pełną ofertę na lato, a latem – na kolejną zimę.


Zgodnie ze standardami / Właściciel biura dostaje wytyczne co do tego, jak powinien je urządzić, by spełniało standardy marki. Według informacji franczyzodawcy można to zrobić już za 10-20 tys. zł.

POPULARNE NA FORUM

Wakacje.pl czy się opłaca

Zastanawiam się nad franczyzą z wakacji.pl Byłby to drugi punkt tej sieci w moim mieście (200 tys. mieszkańców), lokal zwykły (nie w galerii handlowej) ale przy kilku...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.02.2022
Własny ośrodek wypoczynkowy nad morzem :)

ej Forumowicze! Od paru lat z mężem zastanawialiśmy się nad zakupem bądź wybudowaniem własnego ośrodka wypoczynkowego nad morzem, nic wielkie taki mini pensjonat 20-30...

1 wypowiedzi
ostatnia 14.08.2020
Czy warto zainwestować w pensjonat, apartamenty?

Pewnie, że tak. Własny apartament to bardzo fajna sprawa, gdyż o każdej porze roku pojechać sobie możemy do niego i odpocząć od codziennych obowiązków. Z drugiej...

15 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2019
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Wynająłem samochód na kilka dni za 360 zł przez internet. Na drugi dzień pojechałem po odbiór na drugi koniec miasta i dowiedziałem się, że rezerwacja została...

34 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2019
Kajaki, tratwy, namioty - podróżowanie

Możecie pochwalić się miejscami do których udajecie się na wypoczynek ?

1 wypowiedzi
ostatnia 03.01.2019
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Witam, jestem kolejnym klientem oszukanym przez Global. Mechanizm juz opisany wczesniej przez innych na forum. Chetnie przystapie do pozwu zbiorowego lub zawiadomienia o...

34 wypowiedzi
ostatnia 14.12.2018
Pensjonat - warto czy nie?

Największą rolę odgrywa miejsce. Jak jest miejsce turystyczne to zawsze ma sens.

3 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Firma Global Rent a Car to najwieksze oszustwo z jakim sie spotkalam w moim 34 letnium zycziu. Wypozyczam z mezem samochody pare razy jesli nie wiecej w roku w roznych krajach...

34 wypowiedzi
ostatnia 09.11.2018