Pizzerie w nowych lokalizacjach

Format do wyboru / Marka New York Pizza Department proponuje franczyzobiorcom cztery formaty lokali.
Środa
21.08.2019
New York Pizza Department właśnie otwiera pierwszy lokal w galerii handlowej. W planach na ten rok ma jeszcze kolejne osiem pizzerii.
 

Wasilków, Łódź i Legnica – w tych miastach w ciągu ostatnich trzech miesięcy otwarte zostały nowe pizzerie marki New York Pizza Department. Największa, bo aż 200-metrowa, powstała w Legnicy. 
– Sporą część, bo aż 60 metrów, zajmuje profesjonalny plac zabaw, m.in. z basenami kulkowymi, zjeżdżalniami – mówi Tomasz Jench, franczyzodawca New York Pizza Department. – Jest też monitorowany, dzięki czemu rodzice mogą spokojnie siedzieć przy stolikach i obserwować dzieci na obrazach z kamer.
Marka ma teraz bardzo intensywny okres. Właśnie otwiera (22 sierpnia) swój pierwszy lokal w galerii handlowej, także we franczyzie. Pizzeria powstaje w food courcie Galerii Tęcza w Kaliszu. 
– Znaleźliśmy lokal przystosowany już do potrzeb gastronomii, ze wszystkimi przyłączami i instalacjami, co pozwoliło zminimalizować koszty inwestycji – dodaje Tomasz Jench.
Na ten rok franczyzodawca ma jeszcze dużo planów. Podpisał umowy na kolejne osiem lokali: w Łodzi, w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Krotoszynie, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie i Sopocie. 
– Zakładamy, że wszystkie otwarcie uda się zrealizować w tym roku – informuje Tomasz Jench. – Dzięki temu mocno przekroczymy liczbę 30 lokali.

Marka proponuje franczyzobiorcom cztery formaty lokali. Pierwszy z nich to tradycyjna pizzeria z konsumpcją na miejscu i dowozami do klienta. Drugi format – express – to lokal bez konsumpcji na miejscu, realizujący zamówienia w dowozie lub z odbiorem własnym. Trzecia opcja, New York Pizza Department by Night, jest przeznaczona dla franczyzobiorców, którzy prowadzą już któryś z poprzednich konceptów. Mogą otworzyć dodatkowy biznes w postaci lokalu czynnego też w nocy, realizującego zamówienia w dowozie. Minimalna kwota inwestycji to 35 tys. zł w przypadku formuły NYPD Express i 55 tys. zł dla lokalu z salą konsumpcyjną. Ostatni z formatów, NYPD Express mini, jest natomiast propozycją ze znacznie obniżoną kwotą inwestycji. To lokal, który może rosnąć wraz ze wzrostem obrotów, dzięki zastosowaniu modułowych pieców do pizzy. Na początek wystarczy kupić jedną komorę, a gdy biznes się rozwinie, dołączać kolejne. Podobnie sukcesywnie można rozbudowywać np. stanowisko pracy pizzera. Szacowana przez licencjodawcę minimalna kwota inwestycji to 25 tys. zł netto.
W każdym z formatów opłata wstępna wynosi 5 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa w trzech pierwszych formatach to 1 tys. zł, a w wersji Express Mini 800 zł.
Franczyzodawca pomaga w wyborze lokalizacji, wspiera też licencjobiorców na etapie projektowania budynku i wystroju wnętrza, pomaga uzyskać certyfikaty i pozwolenia od sanepidu. Przekazuje wszystkie receptury na dania i wynegocjowane warunki współpracy z takimi portalami, jak Pyszne.pl i Pizzaportal.pl. Organizuje też dla licencjodawców trzydniowe szkolenie w centrali NYPD i prawie tygodniowy kurs na miejscu, w nowym lokalu, dla jego personelu.


Przepis na pizzę / New York Pizza Department przekazuje franczyzobiorcom wszystkie receptury dań i wynegocjowane warunki współpracy z takimi portalami, jak Pyszne.pl i Pizzaportal.pl.

POPULARNE NA FORUM

Bobby Burger

W burgerach Meet & Fit Slow Food jest też nie wesoło zamknęło się aż 14 lokali tej sieci jednak twoje opinie o Bobby burger ps. Prywaciarz nie są usuwane a o Meet &...

11 wypowiedzi
ostatnia 25.02.2020
Meet & Fit Slow Food

Wkrótce komentarz na temat zamknięcia lokali tej sieci zapewne zniknie - cenzura

2 wypowiedzi
ostatnia 25.02.2020
Meet & Fit Slow Food

Tej sieci franczyzowej zamknęło się aż 14 lokali czyli ten biznes jest wysoce ryzykowny i na pewno jak by był zwrot z inwestycji po 8 miesiącach jak się reklamują to...

2 wypowiedzi
ostatnia 25.02.2020
CHILI MILI biznes godny uwagi !!!!

nie polecam

6 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2020
CHILI MILI biznes godny uwagi !!!!

nie polecam , dużo większy koszt niż 180tys ! do tego bardzo wysoki food cost(do tego oplaty stale takie jak prąd), ciężko wyjść na 0 ,

6 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2020
Franczyza Ice and Roll/Cake and Roll

Pani Aleksandro, proszę zobaczyć wiadomości na fb, w folderze inne. Napisałem do Pani. Dziękuję bardzo za odzew. Pozdrawiam 😉

8 wypowiedzi
ostatnia 11.02.2020
Franczyza Ice and Roll/Cake and Roll

Witam też chcę dołączyć do tego biznesu ale dosłownie nic nie mogę znaleźć na ten temat nie wiem już czy jest to interes życia i po prostu ludzie nie chcą sobie...

8 wypowiedzi
ostatnia 09.02.2020
Franczyza Ice and Roll/Cake and Roll

Mijają już prawie 3 miesiące od mojego pierwszego posta na ten temat, i naprawdę nikt nic nie wie? 🧐 Czy dobrze, czy źle, czy jak? 😕

8 wypowiedzi
ostatnia 06.02.2020