Sprzedaż i usługa / Franczyzobiorca Sob-Drew poprowadzi salon sprzedaży i zajmie się montażem schodów i drzwi.
Poniedziałek
20.01.2020
– Mniej więcej po pół roku prowadzenia działalności nasz franczyzobiorca może liczyć na ok. 15 tys. zł netto miesięcznego zysku – mówi Tomasz Sobik, właściciel firmy Sob-Drew.
 

Jak długo istnieje na rynku firma Sob-Drew?

Jesteśmy stolarską, wielopokoleniową firmą rodzinną. Sob-Drew założył mój dziadek, Eryk Sobik, w połowie lat 50. Dziadek z zawodu był stolarzem, pracował na składzie drewna w kopalni. Niestety, uległ wypadkowi kolejowemu i stracił nogę. O powrocie do pracy nie było mowy. To wtedy wpadł na pomysł, aby samemu zająć się stolarstwem. Zaczynał w piwnicy, gdzie własnoręcznie robił taborety, krzesła, okna, boazerie itp. Z upływem czasu firma się rozbudowywała, produkcja przeniosła się do nowo wybudowanego zakładu. W latach 70. kierowanie przedsiębiorstwem przejął mój ojciec – Kazimierz. Zajmował się produkcją łóżek, półek itp., na dużą skalę.

Od niego nauczył się pan prowadzenia tego biznesu?

Tak, pod okiem ojca uczyłem się zawodu stolarza. Z czasem zacząłem zajmować się także obsługą klientów w biurze, robiłem pomiary, przygotowywałem oferty dla klientów. A blisko 20 lat temu zostałem właścicielem firmy.

Co produkuje firma Sob-Drew?

Wyspecjalizowaliśmy się w produkcji schodów i drzwi, które wykonujemy na indywidualne zamówienia. Obecnie firma zatrudnia 20 osób.

I właśnie zaczynacie budowę franczyzowej sieci sprzedaży.

Poszukujemy franczyzobiorców, których zadaniem będzie otwieranie salonów z ekspozycją schodów i drzwi. Każdy otrzyma wyłączność na prowadzenie działalności w danym mieście czy powiecie. Do obowiązków franczyzobiorcy będzie należało: nawiązanie kontaktów z klientami, przygotowanie pełnej dla nich oferty, przyjecie zamówienia, wykonanie pomiarów i przesłanie zamówienia do centrali firmy, która zajmie się jego realizacją. Następnie wyprodukowane schody bądź drzwi franczyzobiorca odbiera z centrali i montuje u klienta.

Franczyzobiorca powinien być stolarzem, czy wystarczy jeśli zatrudni stolarzy-montażystów?

Nie wymagamy doświadczenia w tej branży, przygotujemy naszych partnerów do pracy. Przyszli franczyzobiorcy przejdą szkolenie, które potrwa ok. 3-6 tygodni. Jego zakres obejmuje m.in.: wykonywanie pomiarów, montaż schodów i drzwi, obróbkę drewna oraz niezbędne zagadnienia z dziedziny stolarstwa. Licencjobiorcy zdobędą także wiedzę z zakresu sprzedaży i marketingu (przygotowywanie ofert, sporządzanie umów). Na początku działalności wystarczy jedna ekipa montażowa, w której powinien pracować także sam franczyzobiorca. Oferujemy produkty premium i bardzo mocno dbamy o standardy: terminowość i rzetelność wykonywanych usług. Tego samego wymagamy także od naszych licencjobiorców.

Jaki budżet trzeba przygotować na inwestycję?

Koszt produktów na ekspozycję w salonie to ok. 20 tys. zł. Na narzędzia do montażu trzeba wydać ok. 10 tys. zł. Potrzebny będzie jeszcze samochód dostawczy.

A na jakie zyski można liczyć?

Po około półrocznym okresie prowadzenia działalności licencjobiorca powinien pozyskiwać 3-4 zlecenia miesięcznie, co pozwala mu na osiągnięcie zysku ok. 15 tys. zł netto.

Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska

 

WIZYTÓWKA FIRMY SOB-DREW

Rodzinna firm stolarska, zajmująca się produkcją i montażem drzwi i schodów.

SOB-DREW w 2019 roku

  • 4 jednostki własne
  • 1 placówka franczyzowa
  • minimalna kwot inwestycji 30 tys. zł

Tomasz Sobik, właściciel Sob-Drew / Nie wymagamy doświadczenia w stolarstwie ani w montażu, przygotujemy naszych partnerów do pracy.