Jak zostać franczyzobiorcą McDonald's

W rękach centrali / Wyszukiwaniem miejsc na nowe restauracje i ich budową zajmuje się wyłącznie McDonald’s.
Poniedziałek
19.10.2020
Jeden franczyzobiorca McDonald's prowadzi średnio 5,5 restauracji. Jak kupić licencję na biznes od światowego potentata franczyzowego?
 

W tym roku najbardziej znana marka franczyzowa na świecie otworzyła w Polsce osiem nowych restauracji. Dzięki temu ma teraz 392 lokale franczyzowe i 57 własnych. Do końca 2020 r. ma jeszcze w planach 13 otwarć.

Lista wymagań

McDonald's ma wysokie wymagania w stosunku do kandydatów na franczyzobiorców. 

– Wymagamy wyższego wykształcenia. Zależy nam także, aby przyszli franczyzobiorcy wyróżniali się pod kątem cech nowoczesnego przedsiębiorcy. Powinni posiadać znajomość zagadnień finansowych, umiejętności analityczne i decyzyjne oraz doświadczenie w zarządzaniu sporym zespołem. Bardzo ważne są umiejętności interpersonalne, ułatwiające budowanie więzi z pracownikami, przedstawicielami McDonald's i dostawcami – mówi Krzysztof Stępień, senior franchising supervisor McDonald's Polska.

Franczyzobiorcy muszą również być gotowi do zmiany miejsca zamieszkania – w zależności od tego, w jakim miejscu centrala zaproponuje im objęcie restauracji.

Wysokie są też wymagania finansowe. W tej chwili barierą wejścia w biznes pod znakiem Złotych Łuków jest kwota 1,8 mln zł kapitału własnego i muszą to być środki nie obciążone w żaden sposób – czyli nie mogą pochodzić z pożyczki (nawet pod zastaw nieruchomości), nieoficjalnych darowizn, nie mogą to być udziały "cichego wspólnika". Kapitał własny mogą stanowić natomiast składniki majątku franczyzobiorcy (np.: firma, nieruchomość) przeznaczone na sprzedaż.

Centrala buduje

Wyszukiwaniem miejsc na nowe restauracje i ich budową zajmuje się wyłącznie McDonald’s. 

– Preferujemy budynki wolnostojące z linią McDrive, aczkolwiek w atrakcyjnych lokalizacjach będziemy otwierać restauracje w budynkach adaptowanych, np. w centrach dużych miast – dodaje Krzysztof Stępień.

Franczyzobiorca jest operatorem restauracji i co do zasady nie jest właścicielem nieruchomości, w której ją prowadzi. Początkujący licencjobiorca zawsze obejmuje już funkcjonującą placówkę, z historią sprzedaży. Kolejnymi restauracjami mogą być zarówno lokale już istniejące, jak też nowo otwierane. W tym drugim przypadku McDonald’s będzie budował restaurację, a franczyzobiorca jako operator będzie odpowiedzialny za zatrudnienie personelu, zakup wyposażenia, podpisanie wszelkich umów na usługi zewnętrzne etc.

Opłata wstępna to 2250 dolarów za każdy rok umowy franczyzy, która podpisywana jest na 20 lat. Opłaty miesięczne obliczane są od całkowitej sprzedaży netto: licencyjna 5 proc., marketingowa 4,4 proc. oraz bieżąca opłata zwana „rentem”, która wynosi najczęściej kilkanaście procent (wyliczana jest indywidualnie dla każdej restauracji).

Szerokie wsparcie

Oprócz możliwości prowadzenia biznesu pod jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek świata sama, franczyzobiorcy McDonald's zyskują też szerokie wsparcie od centrali. Same szkolenia licencjobiorców trwają kilka miesięcy. Ich program zakłada poznanie wszystkich stanowisk w strukturze restauracji: od szeregowego pracownika, przez menadżera po kierownika. Franczyzobiorcy mogą też liczyć m.in. na stałe konsultacje i pomoc w prowadzeniu restauracji, zarówno od strony operacyjnej i biznesowej. Zyskują wsparcie wyspecjalizowanej agencji marketingowej oraz w zakresie public relations. Korzystają ze stałych źródeł zaopatrzenia, mają dostęp do sieci firm serwisowych i usługodawców.

Aktualnie McDonald's ma 72 franczyzobiorców. Rekordzista prowadzi 15 restauracji.

 

WIZYTÓWKA MARKI MCDONALD'S

Sieć restauracji szybkiej obsługi.

McDonald's w Polsce

  • 392 lokale franczyzowe
  • 57 lokali własnych
  • kwota wejścia w biznes 1,8 mln zł nieobciążonego kapitału własnego

Licencja dla wybranych / Aktualnie McDonald's ma 72 franczyzobiorców.