Kolejna tarcza dla biznesu

Wigilia z pudełka / Koku Sushi wymyśliło pudełkową wigilię dla pracownika.
Sobota
12.12.2020
Przegląd tygodnia 6-12 grudnia. Sejm przyjął tarczę 6.0, a państwowy potentat przejmuje media regionalne.
 

Sejm przyjął tarczę antykryzysową 6.0. Z jej rozwiązań mogą skorzystać m.in. takie branże, jak gastronomia, rozrywka, rekreacja czy sprzedaż detaliczna. Po zgłoszonych przez Senat poprawkach lista beneficjentów została wydłużona m.in. o firmy działające w kateringu, transporcie, handlu czy sporcie. Sejm zgodził się także, by pomoc rozszerzyć również na działalność związaną z postprodukcją i dystrybucją filmów. Wsparcie dostanie też kultura. Chodzi o przyznanie prawa do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego osobom nieposiadającym innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, uzyskującym przychód z działalności twórczej, artystycznej, technicznej wspomagającej produkcję audiowizualną lub produkcję i wystawianie wydarzeń artystycznych, usług w zakresie architektury i usług świadczonych na rzecz muzeów na podstawie umowy cywilnoprawnej. Możliwość skorzystania z pomocy dano również pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym oraz pracownikom muzeów.

Sejm nie przystał na poprawkę, aby z pomocy mogły skorzystać firmy założone po 30 listopada 2019 r.

Główne rozwiązania tarczy to: zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; dotacja w wysokości do 5 tys. zł; zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku, za co wszystkie gminy otrzymają rekompensatę.

Sejm poparł też zmianę, która stworzy możliwość uzyskania wielokrotności tzw. postojowego.

Orlen bierze prasę

Orlen przejmuje należące dotąd do niemieckiej firmy Verlagsgruppe Passau wydawnictwo Polska Press.

Grupa Polska Press jest największym w kraju wydawcą mediów regionalnych. Posiada 20 dzienników regionalnych i ok. 150 tygodników lokalnych. Oprócz tego jest właścicielem serwisów internetowych, w tym serwisu naszemiasto.pl oraz 23 innych, w tym tematycznych. W listopadzie te witryny odwiedziło 17,4 mln użytkowników, co stanowi blisko 60 proc. polskich internautów.

Łącznie regionalne dzienniki Polska Press sprzedają się codziennie średnio w ponad 150 tys. egzemplarzy.

Dowozy zarobiły

W związku z prowadzoną właśnie emisją akcji, spółka Stava opublikowała częściowe wyniki finansowe za okres od 1 stycznia do 31 października 2020 oraz informacje o skumulowanej wartości sprzedaży w całej sieci franczyzowej (systemwide sales sieci) za okres od 1 stycznia do 30 listopada 2020.

Na koniec listopada 2020 roku systemwide sales całej sieci oddziałów Stava osiągnął poziom 15,43 mln zł, co stanowi przeszło 100 proc. planu na cały 2020 rok. Zarząd Stava S.A. prognozuje, że przy utrzymaniu listopadowego poziomu sprzedaży również w grudniu, łączne przychody sieci Stava ze sprzedaży usług (systemwide sales) za 2020 rok osiągną poziom ok. 17,2 mln zł. Stanowić to będzie ok. 195 proc. przychodów systemwide sales z 2019 roku.

Kebap się otwiera

Sieć Berlin Doner Kebap otworzyła nową restaurację, w Galerii Mazovia w Płocku. Jest to już 58. lokal marki.

– Obecna sytuacja mocno pokrzyżowała nasze plany. Realizacja inwestycji w trakcie pandemii okazała się trudniejsza i bardziej czasochłonna niż standardowo – mówi Karol Kostyrka, menedżer ds. rozwoju sieci Berlin Doner Kebap. – Od pierwszego dnia działalności prowadzimy sprzedaż zarówno na wynos, jak i w dostawie. Są to, w tym momencie, jedyne dostępne dla nas kanały sprzedaży. Mamy jednak nadzieję, że już niedługo sytuacja ulegnie zmianie i powrócimy do pełnej normalności, umożliwiając konsumpcję w strefie food court.

Pudełkowa Wigilia online

Koku Sushi wymyśliło pudełkową wigilię dla pracownika.

– Dzwonią do nas pracownicy dużych firm, które były naszymi stałymi świątecznymi klientami i w pełnej konspiracji podpytują czy w tym roku też dowieziemy im sushi – mówi Mariusz Olechno, współwłaściciel Koku Sushi, największej sieci sushi barów w Polsce. – Jak wiadomo potrzeba jest matką wynalazków. Proponujemy następujące rozwiązanie w tym przedziwnym 2020 roku. Szef może zamówić dla pracowników świąteczny zestaw sushi, podając liczbę osób i rozliczając się jedną fakturą za cały poczęstunek. W określonym dniu na podaną godzinę dowozimy pod wskazany adres pudełko z poczęstunkiem dla każdego pracownika. Oczywiście zachowując epidemiologiczne obostrzenia. Wszyscy mogą potem zasiąść do stołu i połączyć się online, by pożyczyć sobie spokojnych i zdrowych świąt.

Każdy pracownik dostanie oddzielnie zapakowane pudełko. Dostępne są trzy warianty poczęstunku  za 40, 50 i 60 zł.

Nowe markety

Bricomarché uruchomiło trzy nowe sklepy: w Świnoujściu, Gostyninie i Bytowie. Supermarkety sieci oferują około 25 tys. produktów z czterech głównych działów: majsterkowanie, budowlany, dekoracja i ogród. Dodatkowo w Gostyninie znajduje się dział z artykułami zoologicznymi. Muszkieterowie współpracują także z lokalnymi dostawcami – w bytowskim i gostynińskim Bricomarché można kupić od nich rośliny. Ponadto Grupa Muszkieterów oferuje klientom dodatkowe usługi – w zależności od lokalizacji są to np.: wycięcie otworów w zlewozmywakach, podcinanie drzwi, cięcie blatów i płyt oraz transport zamówionego towaru.

Łącznie marka ma już 171 sklepów.


Nowy kebap / Sieć Berlin Doner Kebap otworzyła nową restaurację, w Galerii Mazovia w Płocku.

POPULARNE NA FORUM

Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Cześć! Piszę mgr o franczyzie bankowej i niestety brakuję mi materiałów :( Ktoś poratuje ?

209 wypowiedzi
ostatnia 30.12.2020
Wolność kocham i rozumiem

Panie rzeczniku , chyba powinien Pan już przejść na zasłużoną emeryturę.

1 wypowiedzi
ostatnia 02.12.2020
Franczyzobiorcy zabki

Witam, jestem studentką FIR i proszę o wypełnienie ankiety na temat "franczyza jako źródła finansowania przedsiębiorstwa". Link...

1 wypowiedzi
ostatnia 31.10.2020
Klient może spać spokojnie

czy dotyczy to umów frnczyzowych podpisanych listownie

1 wypowiedzi
ostatnia 11.09.2020
Monitoring sklepu w niewielkiej miejscowości

Teraz alarm to podstawa, nie wyobrażam sobie sklepu bez systemu alarmowego. My tez oczywiście go mamy.

36 wypowiedzi
ostatnia 07.09.2020
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszy jest program do pełnej księgowości to zdecydowanie był świetny zakup.

31 wypowiedzi
ostatnia 20.05.2020
Prośba o pomoc w wypełnianiu ankiety do pracy licencjackiej

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

1 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020
Własny biznes z małym kapitałem

Szanowni Państwo, prowadzę badania wśród franczyzobiorców do pracy licencjackiej. Jeśli ktoś z Państwa zechciałby wypełnić moją krótką ankietę byłabym bardzo...

126 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2020