Marcin Latos, prezes zarządu Extrakantor.pl / "Kandydat na franczyzobiorcę przede wszystkim musi być osobą niekaraną".
Czwartek
15.04.2021
– Wielu Polaków likwiduje obecnie lokaty bankowe i inwestuje pieniądze w zakup waluty – mówi Marcin Latos, prezes zarządu Extrakantor.pl.
 

Czy w kantorach dał się odczuć odpływ klientów, spowodowany pandemią?

Na pewno ubyło tzw. klientów wakacyjnych, bo jednak mobilność ludzi ze względu na pandemię spadła. Jednak nasza sieć ma wielu stałych klientów, w tym biznesowych, jak np. komisy samochodowe czy firmy prowadzące handel zagraniczny, które nadal potrzebują wymiany walut. Podobnie jak Polacy pracujący za granicą czy ich rodziny. Da się też zauważyć, że wiele osób likwiduje lokaty bankowe i inwestuje pieniądze w zakup waluty. Poza tym nasze placówki mają szerszy zakres usług, niż tylko wymiana walutowa. Od stycznia jesteśmy oficjalnym partnerem Western Union na Polskę. W części kantorów już działa ta usługa, a sukcesywnie wprowadzimy ją do wszystkich. W niektórych placówkach jest też możliwość opłacania rachunków, we współpracy z Monetią. To także generuje ruch.

Jakie jest w tej chwili zainteresowanie państwą franczyzą?

Mamy 20 placówek, w tym sześć własnych. Na ten rok zaplanowaliśmy otwarcie dwóch kolejnych własnych kantorów, w przygotowaniu są również dwie placówki franczyzowe. Ciągle też dostajemy pytania od osób, zainteresowanych naszym konceptem.

Jakie warunki powinien spełniać kandydat na franczyzobiorcę?

Przede wszystkim musi być osobą niekaraną. Musi też być zmotywowany do pracy – i to zarówno jako kasjer w okienku, jak i osoba zarządzająca biznesem, prowadząca działania marketingowe.

Trzeba też chyba dysponować sporą gotówką na start?

Samo wyposażenie kantoru, w tym we wszystkie systemy zabezpieczające, to wydatek rzędu 25-30 tys. zł. Natomiast zdecydowanie więcej trzeba zainwestować w kupno waluty. Można zacząć od 100 tys. zł, ale optymalnie będzie 200-300 tys. zł. To powoli na obsługę klientów firmowych. Jednorazowa opłata za przystąpienie do naszej sieci wynosi 2,9 tys. zł. Miesięczna opłata to 4 proc. od zysku brutto.

Na jakie wsparcie mogą w zamian liczyć franczyzobiorcy?

Przede wszystkim dbamy o to, aby nasze placówki otwierały się i działały zgodnie z wszystkimi obowiązującymi uregulowaniami prawnymi. Nasza kancelaria na bieżąco śledzi zmiany w przepisach, wszelkie aktualizacje są wprowadzane do dokumentów, udostępnianych franczyzobiorcom. Organizujemy certyfikowane kursy na kasjerów walutowych, uczymy technik obsługi klientów, tak by transakcje przebiegały transparentnie, pokazujemy jak zarządzać walutą. Gwarantujemy dostęp do 35 walut, w tym takich, które nie są powszechnie dostępne na polskim rynku.

 

WIZYTÓWKA EXTRAKANTOR

Ogólnopolska sieć kantorów.

  • 20 placówek
  • inwestycja w lokal – 25-30 tys.
  • inwestycja w zakup waluty – min. 100 tys.

Sieć walutowa / Extrakantor ma obecnie 20 placówek, z czego sześć własnych.