Biznes rodem z Hiszpanii

Niezbędne minimum / Przyszli partnerzy szkoły La Mancha muszą znać język hiszpański minimum na poziomie B1, jeżeli nie mają zamiaru prowadzić zajęć.
Środa
12.04.2023
Hiszpański w Polsce zyskuje na popularności. Czy warto otworzyć szkołę, która nauczy tego języka?
 

La Mancha to szkoła języka hiszpańskiego, którą od 2011 roku w Gdyni prowadzi Liliana Poszumska. W czasach studenckich w ramach programu Erazmus wyjechała do Hiszpanii. Wróciła po roku zakochana w hiszpańskim i kulturze krajów hiszpańskojęzycznych.

Język i kultura

Przez dwa lata pracowała w konsulacie, ale zawsze marzyła, żeby otworzyć własną szkołę.

– Chciałam, żeby to było miejsce oferujące wysokiej jakości naukę, ale także możliwość obcowania z kulturą krajów hiszpańskojęzycznych – mówi Liliana Poszumska.

Szkoła La Mancha ruszyła w Gdyni w 2011 roku. Na początku zajęcia odbywały się w jednej salce. Dzisiaj La Mancha posiada budynek o powierzchni 240 m2, w którym mieści się 9 sal, na zajęcia uczęszcza kilkuset uczniów a lekcje prowadzi piętnastu lektorów.

– To nie jest tylko szkoła, ale także miejsce spotkań, w którym jest możliwość obcowania z kulturą krajów hiszpańskojęzycznych – mówi Liliana Poszumska. Przy tym, jak dodaje, nie chodzi jedynie o Hiszpanię. W wielu krajach Ameryki Łacińskiej ludzie także posługują się hiszpańskim.

– Swego czasu dużo podróżowaliśmy z mężem do Chile, Argentyny i wielu innych krajów Ameryki Łacińskiej. Ich kultura całkowicie mnie pochłonęła – mówi Liliana Poszumska.

Nie myślała o rozwoju we franczyzie, dopóki takiego rozwiązania nie zaproponowała jej studentka.

– Przyszła do mnie z pytaniem, czy nie mogłaby otworzyć partnerskiej placówki w Gdańsku. Wcześniej nie brałam pod uwagę tego kierunku rozwoju, ale stwierdziłam, że skoro sama do mnie przyszła, to spróbuję – mówi Liliana Poszumska.

Trudne czasy

Gdańska placówka działa już trzeci rok. Umowę podpisała na dziesięć. Współpraca zakłada dostęp do know-how, wspólne działania marketingowe i zatrudnianie lektorów.

– Jedynie księgowość moja franczyzobiorczyni prowadzi oddzielnie. Wszystko inne jej zapewniam – mówi Liliana Poszumska.

Placówka partnerska działa z sukcesem, pomimo że ruszyła tuż przed pandemią. To był czas, kiedy wszystko się zamknęło. Sytuacja wymusiła przejście na zajęcia online.

– Nie było to takie złe, bo zmotywowało nas do zrobienia czegoś, o czym dawno myśleliśmy. Stworzyliśmy platformę i dzięki temu mamy możliwość prowadzenia zajęć zdalnie – mówi Liliana Poszumska.

Choć generalnie szkoła dobrze sobie radzi, to też odczuwa spadek zainteresowania zajęciami w obecnej sytuacji.

– To nie jest produkt pierwszej potrzeby. Mieliśmy 500 uczniów, a teraz jest ich blisko 400. Ale nie poddajemy się i liczymy, że dalej będziemy się rozwijać. Tym bardziej, że język hiszpański w Polsce zyskuje na popularności. To coraz częściej język drugiego wyboru, który wypiera niemiecki ze szkół – tłumaczy Liliana Poszumska.

Jej szkoła nie zamyka się też na naukę innych języków. – Wiodący jest hiszpański, ale jak ktoś chce uczyć angielskiego, włoskiego, czy francuskiego, to taką możliwość też dajemy – mówi Liliana Poszumska.

Nawiązanie współpracy z La Manchą wiąże się z opłatą wejściową rzędu 10 tys. zł. Natomiast w trakcie współpracy jest to 15 proc. miesięcznie od przychodu. Przyszli partnerzy muszą znać język hiszpański minimum na poziomie B1, jeżeli nie mają zamiaru prowadzić zajęć.

– To jest poziom, który umożliwi im dogadanie się z lektorami – mówi Liliana Poszumska.

Ponadto wymagana jest salka z zapleczem socjalnym. Firma szuka partnerów w miejscowościach powyżej 100 tys. mieszkańców, w całej Polsce.

Jej klienci to przedszkola, szkoły i firmy.

WIZYTÓWKA LA MANCHA

Szkoła języka hiszpańskiego.

  • zakup licencji: 10 tys. zł
  • liczba placówek franczyzowych – 1
  • opłaty miesięczne – 15 proc. od przychodu

Liliana Poszumska, właścicielka szkoły La Mancha / „Język hiszpański w Polsce zyskuje na popularności. To coraz częściej język drugiego wyboru, który wypiera niemiecki ze szkół”.
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Praca licencjacja - franczyza McDonald's

Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2021
Akademia Bystrzaka

Podłączam się do pytania.

2 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Akademia Bystrzaka

Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?

2 wypowiedzi
ostatnia 21.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...

2 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...

2 wypowiedzi
ostatnia 07.02.2020
Czy warto zainwestować w szkołę językową?

Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...

21 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2019
Z korepetytora na dyrektora

Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Z korepetytora na dyrektora

Hm, ciekawe - i pracować z dziećmi mogą osoby bez przygotowania pedagogicznego? Trochę to dziwne...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018