Gatta wyszła na prostą
Na jakim etapie jest postępowanie restrukturyzacyjne i układ z wierzycielami spółki?
Postępowanie restrukturyzacyjne zmierza ku końcowi. Układ z wierzycielami został podpisany. To oznacza, że firma jest w odpowiedniej kondycji, aby zacząć spłacać zobowiązania, bez zakłócania bieżącego funkcjonowania. Na przełomie roku restrukturyzacja powinna dobiec końca.
Ile sklepów zamknięto podczas postępowania restrukturyzacyjnego?
Przez te dwa i pół roku zamknęliśmy blisko 30 salonów Gatta. Z czego większość stanowiły sklepy własne. Wśród zamkniętych lokalizacji były w tym czasie tylko trzy salony franczyzowe.
Jaka jest dalsza strategia rozwoju marki? czy skupicie się na otwieraniu sklepów franczyzowych czy własnych?
Zdecydowanie skupiamy się na dalszym rozwoju sieci poprzez salony franczyzowe. Od momentu restrukturyzacji zamknęły się – jak wspomniałem – trzy salony franczyzowe, natomiast otworzyło się ich aż 13, mimo tych bardzo trudnych i nieprzewidywalnych czasów. Salon własny w tym czasie otworzyliśmy tylko jeden. Mając świadomość, że w mniejszych lokalizacjach nie jesteśmy w stanie utrzymać się z salonem Gatty w monobrandowym wydaniu, dajemy obecnie możliwość łączenia naszej oferty z innymi markami, w formacie duo- lub multibrandowym. Takie rozwiązanie nie dość, że pozwala myśleć o otwarciach w mniejszych lokalizacjach, to dodatkowo pomaga zoptymalizować koszty utrzymania salonu. Zwłaszcza w dobie, gdy rosną one w zawrotnym tempie.
Ile wynosi obecnie inwestycja w sklep?
Inwestycja jest bardzo niska jak na obecne realia. Oczywiście w znacznym stopniu zależy od tego, w jakim stanie wyjściowym jest lokal. Jeżeli był już wcześniej użytkowany, to większość ostatnich otwarć opiewa na około 25 tys zł. W znacznym stopniu obniża koszty inwestycji fakt, że udostępniamy w bardzo niskiej cenie swoje używane meble, które wciąż są w dobrym stanie. Często pochodzą z salonów, które funkcjonowały raptem kilka lat, jednak zamknęliśmy je w trakcie restrukturyzacji ponieważ były nierentowne.
Jak oceniacie Państwo obecną sytuację branży odzieżowej? Z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć?
Pierwszy kwartał 2023 roku wyglądał bardzo obiecująco, ze sporymi przyrostami. Z końcem marca przyszła lekka zadyszka, która niestety trwa nadal. Po zakończonym lipcu mamy minimalny spadek w porównaniu do zeszłego roku. Na pewno bardzo zauważalny jest spadek wejść klientów. Zmieniają się też nawyki konsumenckie. Klienci kupują coraz rozważniej i z wielką świadomością. Teoretycznie płace rosną i mamy coraz więcej pieniędzy, w praktyce już to nie wygląda tak kolorowo. Inflacja, rosnące raty kredytów, wysokie ceny podstawowych produktów jak żywność i po prostu drogie życie sprawia, że wszyscy odpowiednio priorytetyzują swoje wydatki. Sam łapię się na tym, że będąc na zakupach rezygnuję z niektórych rzeczy i odkładam na półkę. Zastanawiam się, czy faktycznie jest mi to niezbędne. W sezonie letnim bardzo spadła sprzedaż kategorii produktowej jaką są kostiumy kąpielowe. Możliwe, że część osób zrezygnowała z wyjazdów bądź je poskracała, lub stwierdziła że zeszłoroczny kostium wciąż jest ok. Już teraz wyciągamy z tego wnioski i zastanawiamy się nad rozwiązaniami przyszłorocznymi. Na pewno taki trend jest niepokojący. W innych kategoriach produktowych, jak bielizna i rajstopy sytuacja jest zdecydowanie lepsza. Jesteśmy przekonani, że miesiące jesienno-zimowe spowodują powrót do trendów sporych wzrostów sprzedaży rok do roku. Oczywiście to wszystko utrudnia sytuację i kondycję salonów. Zawsze patrzymy jednak na biznes w ujęciu rocznym. Na szczęście nie odbija się to znacząco na rozwoju sieci. Nowych, konkretnych rozmów z kandydatami na franczyzobiorców jest naprawdę sporo. Wracają też do nas osoby, z którymi rozmawialiśmy np. pół roku czy rok temu, a nawet dawniej. Lepiej przygotowane i bardziej świadome biznesowo.
Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska
WIZYTÓWKA MARKI GATTA
Sieć salonów z bielizną.
- 120 salonów: 78 własnych, 42 franczyzowe
- inwestycja od 25 tys. zł
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Wrześniowy numer magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, o czym w nim przeczytasz.
Jaki biznes ma dziś przed sobą najlepsze perspektywy? Zamiast wróżyć z fusów, lepiej sprawdzić, którym konceptom franczyzowym dobrze się wiedzie. Kto może otworzyć restaurację McDonald's? Sprawdź w miesięczniku "Własny Biznes FRANCHISING".
Widmo powstania ustawy regulującej franczyzę, uruchomienie studiów Zarządzanie Franczyzą, powiększenie grona sygnatariuszy Kodeksu Dobrych Praktyk to zaledwie kilka z ważnych wydarzeń dla rynku franczyzy w Polsce w 2022 r.
Jak dobrze wystartować z biznesem, aby firma żyła długo i szczęśliwie? Jakich błędów unikać? I czy wszystko da się zaplanować? Sprawdź we wrześniowym numerze miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".
Planujesz otworzyć własną firmę ale nie masz pomysłu na biznes? Kup lutowy numer "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, w który biznes najbardziej opłaca się zainwestować.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Na rynku usług pralniczych działają międzynarodowe sieci, małe rodzinne pralnie i samoobsługowe. Inwestycja w każdym przypadku zaczyna się od 200 tys. zł.
Marka Wendy’s zamierza otworzyć setki restauracji na nowych europejskich rynkach. Chce też wejść do Polski.
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
POPULARNE NA FORUM
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Moodo- czy warto ?
hej, Warto wziąć pod uwagę współpracę z Moodo! Choćby dlatego, że to firma, która szybko się rozwija i ma dość ciekawy koncept. Często franczyzodawcy oferują...
Klienci patrzą na metkę
dzieki za info za ostrzeżenie. Teraz zwróce uwagę na typa na przyszłośc by sie nie dać nabrać. Fajnie ze ostrzegasz ludzi. Na pewno pomożesz wielu ludziom. Szacunek
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??
ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?
Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq
Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...
Klienci patrzą na metkę
Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...