Fuzja na rynku biur nieruchomości

Duża sieć / W efekcie fuzji Freedom Nieruchomości i Investor Nieruchomości powstanie sieć licząca 123 biura.
Środa
20.09.2023
Freedom Nieruchomości i Investor Nieruchomości połączyły siły. Co to oznacza dla franczyzobiorców?
 

Połączenie Freedom Nieruchomości z Investorem Nieruchomości spowoduje, że powstanie sieć, która będzie liczyła 123 oddziały. W obu firmach pracuje blisko 700 agentów. Mają one około 7 tys. ofert na wyłączność.

Czas na integrację

Freedom Nieruchomości nabyło większościowy pakiet akcji Investor Nieruchomości. Dlatego też efektem transakcji będzie włączenie partnerów Investor Nieruchomości w struktury Freedom Nieruchomości. Zmiana logo partnerów działających pod szyldem Investor Nieruchomości nie odbędzie się jednak z dnia na dzień.

– Połączenie to przede wszystkim łączenie kultur organizacyjnych, modelu biznesowego, sposobu obsługi klienta oraz standardu w zakresie sprzedaży nieruchomości. Jest to proces bardzo wrażliwy i wymaga dobrego zrozumienia oraz wdrożenia przez partnerów franczyzowych a także współpracowników. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które należy zabezpieczyć, cały proces może potrwać do dwóch lat. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że w naszej organizacji trwają inne projekty – jak chociażby wdrażanie nowego CRM – które w sposób bezpośredni wpływają na proces łączenia sieci i dlatego też wymaga on dużej wrażliwości i spokoju – tłumaczy Agnieszka Dąbrowska, dyrektor franczyzy we Freedom Nieruchomości.

Przy tym partnerzy obu marek nie muszą się martwić o swoją przyszłość.

– Znacząca większość naszych lokalizacji się nie pokrywa. W wyniku fuzji będziemy mieli większe pokrycie rynku nieruchomości. Klienci skorzystają na tym, uzyskując szerszy wybór ofert nieruchomości, wystandaryzowaną obsługę w większej liczbie miast oraz dostęp do najnowszych technologii pozwalających na sprawniejszą komunikację czy weryfikację jakości obsługi – mówi Agnieszka Dąbrowska.

Natomiast punkty usytuowane w jednym miejscu będą miały możliwość realizowania transakcji w ramach jednej sieci, wykorzystywania wspólnej bazy klientów oraz dzielenia się kosztami promocji marki.

– Naszym głównym celem jest stworzenie optymalnych warunków do czerpania korzyści z połączenia, co przełoży się na lepsze wyniki finansowe każdej placówki – zapewnia Agnieszka Dąbrowska.

W grupie łatwiej

Freedom dzięki konsolidacji chce zwiększyć skalę działania, umocnić swoją pozycję na rynku i ograniczyć koszty.

– Połączenie zasobów, struktur i operacji pozwoli na osiągnięcie większej skali ekonomicznej i zredukowanie kosztów – przyznaje Agnieszka Dąbrowska.

Ponadto jest to odpowiedź na sytuację na rynku nieruchomości, gdzie panuje coraz większa konkurencja i pojawia się konieczność optymalizacji kosztów oraz dynamicznego rozwoju technologicznego.

– Dzięki fuzji z marką Investor jesteśmy w stanie przyspieszyć wzrost biznesu oraz zapewnić naszym partnerom i klientom lepszy serwis – mówi Agnieszka Dąbrowska.

Ponadto działanie w większej grupie w tak niepewnych czasach daje korzyści w postaci dostępu do szerszej oferty i bazy klientów, szybszej implementacji wiedzy oraz procesów szkoleniowych.

– Lokalna pozycja biura wzmacnia się znacznie szybciej, gdy działa ono w ramach większej grupy – zapewnia Agnieszka Dąbrowska.

Dodaje, że to pierwsza tak duża fuzja na rynku biur nieruchomości.

– Wychodzimy z założenia, że czas organicznego rozwoju minął. Dziś większą skuteczność w biznesie, także w kontekście dostarczania klientom satysfakcjonujących ich usług, można osiągnąć poprzez fuzje. Procesy konsolidacji, które zachodzą w innych branżach będą dotyczyć również biur nieruchomości – uważa Agnieszka Dąbrowska.

Po połączeniu firma chce ustabilizować procesy i zabezpieczyć standardy obsługi klienta.

– To pozwoli nam zrobić krok w kierunku budowania pozycji lidera pod względem udziału w transakcjach kupna-sprzedaży. Dodatkowo chcemy zbudować linię biznesową pośrednictwa kredytowego jako usługę uzupełniającą ofertę nieruchomości – zapowiada Agnieszka Dąbrowska.

 


Agnieszka Dąbrowska, dyrektor franczyzy we Freedom Nieruchomości / Znacząca większość lokalizacji biur Freedom Nieruchomości i Investor Nieruchomości się nie pokrywa. W wyniku fuzji będziemy mieli większe pokrycie rynku nieruchomości
Dominika Pronarska
dziennikarz