Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
- Marche to po francusku rynek, bazar. Skąd w takim razie Muszkieterowie?
- Od samego początku miało to być stowarzyszenie równych sobie, niezależnych przedsiębiorców. A ponieważ idea wywodzi się z Francji, pomysłodawcy szukali w historii takiego odnośnika, który dobrze oddawałby ducha tego, co tych ludzi by połączyło. Wybór padł na muszkieterów z przewodnim hasłem "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Wokół tej dewizy zaczęto budować filozofię działania firmy.
- Ideologia działania różni się więc od innych, zwykłych sieci handlowych...
- Tak, ponieważ jest to przede wszystkim grupa ludzi. Nie grupa kapitału czy sklepów, ale właśnie ludzi, a dokładnie niezależnych kupców. (...) Tworzymy rodzinne przedsiębiorstwa w kategorii małe i średnie. Mamy przy tym określoną wiedzę i umiejętności. I jeśli ktoś ma trochę kapitału i przede wszystkim chce nadal być niezależnym przedsiębiorcą, to może do nas przystąpić. Jesteśmy kupcami, sklepikarzami. Operujemy na rynku supermarketów i osiedlowych małych marketów. (...)
- Czym ta formuła handlu różni się od franchisingu?
- To pytanie na pracę doktorską (śmiech). Nasza forma jest szersza niż franchising. Franchisobiorca nie ma bowiem wpływu na licencję, którą kupuje, jego zadaniem jest tylko aplikowanie formuły, która została wymyślona i prawdopodobnie bardzo dobrze się sprawdza. W naszej formule dochodzi coś, co my nazywamy "regułą jednej trzeciej czasu pracy". Zakłada ona, że dwa dni w tygodniu jesteśmy zobowiązani do aktywnego uczestniczenia we współzarządzaniu grupą.
- Na czym to polega?
- Przedstawię to na konkretnym przykładzie: proszę sobie wyobrazić właściciela sklepu Intermarche, który jest jednocześnie dyrektorem ds. zakupu napojów na potrzeby całej sieci. Sam jestem właścicielem sklepu w Swarzędzu i jednocześnie odpowiadam za dział informacji i komunikacji Muszkieterów w całej Polsce.
Tym samym czas pracy dzielimy na dwie trzecie dla siebie i jedną trzecią dla nas wszystkich. Dzięki temu mamy bezpośredni wpływ na to, co dzieje się w Grupie, wg zasady „nic o nas bez nas”. (...)
- Na jakim etapie Pana zdaniem znajduje się obecnie polski handel?
- Polski handel zmienia się bardzo gwałtownie. Rozwój oznacza nie tylko narastanie problemu ilościowego, ale również postępowanie zmian jakościowych. Rośnie liczba hipermarketów i supermarketów i – co ciekawe – nie zmienia się liczba małych sklepów. Można zatem wysnuć wniosek, że mały handel znajduje swoje nisze i potrafi funkcjonować obok tego dużego. W wielu krajach europejskich wielkie sieci handlowe wypchnęły z rynku drobny handel, być może w Polsce będziemy potrafili znaleźć swoją własną drogę "współistnienia".
Zbigniew Kuś, 42 lata, jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Karierę zawodową rozpoczął w banku Pekao SA. Później pracował m.in. w firmnie polonijnej Introl i różnych firmach związanych z grupą Banku Staropolskiego. Od 1992 r. związany z ITM Polska Sp. z o.o. (Grupa Muszkieterów). Od 1999 r. jest członkiem Grupy Muszkieterów i właścicielem supermarketu Intermarche w Swarzędzu. W ITM Polska koordynuje Dyrekcję Informacji i Komunikacji oraz Promex (finansowanie projektów Muszkieterów). Jest również członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Informacji i Komunikacji Muszkieterów, działającej w Paryżu.
Więcej: Mariusz Żakowski, Home&Market, nr 7-8, lipiec-sierpień 2003PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Co zrobić, by dorobić się majątku, prowadząc własną firmę? Ciężka praca, odwaga, elastyczność, wyczucie rynku – może to truizmy, ale to też najlepsza droga do biznesowego sukcesu.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...