Piękno w pięknie
Gazeta Wyborcza poinformowała, że w zabytkowym pałacyku na Mokotowie szkolą się kosmetyczki, a w podziemiach budynku są testowane nowe produkty firmy Eris. Odnowiony niedawno pałacyk na Henrykowie to prawdziwa perełka. Na pierwszy rzut oka nie przypomina miejsca, w którym specjaliści prowadzą badania naukowe. Ten odrestaurowany XIX-wieczny pałacyk kojarzy się raczej z wielkomiejską rezydencją. W saloniku (z widokiem na ogromny taras) stoją stylizowane na XIX wiek meble. Jest też kominek, wielkie lustro i rozwieszone na ścianach obrazy.
Tuż obok kawiarenka utrzymana w podobnym stylu. Przychodzą głównie odwiedzający centrum goście i szkolące się tu kosmetyczki. Jest też sklepik w którym kupić można kosmetyki Eris. Są pokoje zarządu i wreszcie wzorcowy .
– Nie mamy ambicji, by być szkołą kosmetyczną – opowiada Wiesława Przybylska, szefowa centrum, kosmetyczka z wieloletnią praktyką. – Przecież mamy do czynienia z kosmetyczkami, które dobrze znają swój zawód. Chcemy tylko przekazywać wiedzę i doświadczenie związane z naszymi produktami.
Dla osób zainteresowanych szkoleniem przeznaczone są sale konferencyjne i sala szkolenia praktycznego – z sześcioma stanowiskami – fotelami kosmetycznymi. Szkolenie praktyczne (zajmujące 80-90 proc. czasu) polega na wykonywaniu na sobie zabiegów firmowych pod czujnym okiem kosmetyczki trenerki. Są też szkolenia, na których większość czasu poświęca się na teorię, zwłaszcza gdy omawiany jest problem podejście do klienta, standardów obsługi w gabinecie czy sztuki załatwiania reklamacji.
Serce bije w podziemiach. Tu dermatolodzy, biolodzy molekularni i alergolodzy testują nowe preparaty . Na razie na ochotniczkach, ale już wkrótce na wyhodowanych specjalnie komórkach skóry. Komórek na razie jest niewiele – do ich produkcji potrzebne są super sterylne warunki. Tymczasem firm wprowadziła się do pałacyku na początku kwietnia i wszędzie pachnie jeszcze farbą.
- Teraz hodujemy fibroblasty. Myślimy też o hodowli komórek śródbłonka naczyniowego, by testować na nich preparaty do skóry z pękającymi naczynkami – opowiada dr Maria Noszczyk zajmująca się w firmie m.in. badaniami naukowymi. Pokazuje dojrzewające w cieplarce ( temperaturze 36,5 st.C ) komórki.
Reakcje skóry bądź komórek na testowany preparat bądź jego składniki są dokładnie obserwowane. Naukowcy chcą wiedzieć nie tylko, czy po zastosowaniu jakiegoś składnika wzrasta żywotność komórek, lecz prowadzić także bardziej zaawansowane prace, np. obserwować aktywność genów i związaną z tym produkcją elastyny czy uwalniania kolagenu.
- Podobne badania prowadzi niewiele firm, gdyż są dość drogie, a efektów można się najwcześniej po pięciu-sześciu latach. - dodaje.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...