Projekt ustawy o kredycie konsumenckim
Rzeczpospolita poinformowała, że banki i inne instytucje udzielające kredytów konsumenckich będą musiały podawać ich oprocentowanie według jednego, zawartego w przepisach wzoru - wynika z projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Dzięki temu oferty kredytodawców będą porównywalne i skończą się oszustwa związane z manipulowaniem kosztami pożyczek. Przewidywane w projekcie dokładne określenie danych, jakie powinna zawierać umowa, oraz możliwość wypowiedzenia jej bez podawania przyczyn przez trzy dni od zawarcia oznaczają - zdaniem specjalistów - dodatkowe gwarancje dla klienta i lepszą ochronę praw konsumenta.
Projekt ustawy o kredycie konsumenckim, nad którym obecnie pracuje sejmowa komisja prawa europejskiego, zawiera przepisy regulujące zasady i tryb zawierania umów o kredyt konsumencki, zasady ochrony konsumenta, który zawarł umowę o taki kredyt oraz obowiązki przedsiębiorcy, który udzielił takiego kredytu. Powodem wprowadzenia takich przepisów jest dyrektywa Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że ustawa zostanie uchwalona w najbliższym czasie.
Lepsza ochrona praw konsumenta oraz przejrzystość i porównywalność ofert instytucji udzielających kredyty konsumenckie to dwa najistotniejsze elementy uregulowane w projekcie tej ustawy. Ochronę praw konsumenta mają zapewnić m.in. przepisy precyzujące jak ma wyglądać umowa o kredyt, co ma zawierać. Przepisy precyzują też, które umowy należą do kategorii umów o kredyt konsumencki. W odróżnieniu od prawa UE, ustawa reguluje również działalność instytucji funkcjonujących w systemie argentyńskim (tworzenie przez klientów grup, które wpłacają ustalone składki i wzajemnie się z tych składek finansują).Ważnym elementem ustawy jest także zawarty w niej wzór na wyliczenie rzeczywistej rocznej stopy procentowej kredytu. Będzie on obowiązywał wszystkich kredytodawców. Dzięki temu klientom łatwo będzie porównać oferty. Ustawa reguluje też kwestię wcześniejszej spłaty kredytu i wszelkich związanych z tym konsekwencji finansowych, wprowadza również możliwość odstąpienia od zawartej wcześniej umowy (w ciągu trzech dni od jej zawarcia).
- Liczymy, że nowe prawo wyeliminuje sytuacje, kiedy to jedna z firm zajmująca się udzielaniem kredytów reklamowała oprocentowanie kredytu w wysokości 8 proc. w skali roku, a w rzeczywistości wynosiło ono 150 proc. - twierdzą specjaliści. Do dziś można zetknąć się z ofertami np. banków, które reklamując swoje okazjonalne kredyty, podają oprocentowanie o połowę niższe od realnego.
- Uważam, że projekt ustawy jest odpowiedni. Zawarliśmy w tych przepisach pewien kompromis, ale jest on rozsądny - powiedział dziennikowi prezes Związku Banków Polskich Andrzej Topiński. - To, co najważniejsze dla konsumenta, a więc możliwość rzetelnego porównania ofert znajdujących się na rynku, zostało we właściwy sposób zagwarantowane.
Proponowany projekt ustawy jest dobry dla konsumenta i jest w pełni zgodny ze stanowiskiem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji – powiedział Artura Socika, reprezentującego tę instytucję. - Projekt ustawy obejmuje wiele rozwiązań chroniących prawa konsumenta, decydującego się na podpisanie umowy o kredyt konsumencki. Postanowienia w nim zawarte regulują kompleksowo pojęcie takiego kredytu na rynku detalicznym, obejmując swoim zakresem instytucję kredytu nie tylko w rozumieniu przepisów prawa bankowego, ale również pozostałe formy kredytu.
Więcej: Aleksandra Myczkowska, Rzeczpospolita, 26 kwietnia 2001, s. B1
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Ile lat musi rosnąć choinka, żeby nadawała się do sprzedaży? I czy na plantacji choinek praca jest tylko w grudniu?
Z Atelier Herosima franczyzobiorcy mogą otworzyć lokale w kilku różnych formatach. A jakie wsparcie otrzymają od franczyzodawcy?
Kiedy krajowy rynek robi się za mały, franczyza może być kluczem do międzynarodowego sukcesu. Dowiedz się, jak rozwinąć biznes poza granicami Polski.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...