Mateusz Monica, menadżer ds. franczyzy sieci z odzieżą sportową 4F
Poniedziałek
31.03.2008
O kierunkach rozwoju w branży odzieżowej mówi Mateusz Monica, menadżer ds. franczyzy 4F.
 

W ostatnich latach zmienił się sposób funkcjonowania sklepów odzieżowych w Polsce. W jakim kierunku idą zmiany?
Handel konsekwentnie przenosi się do popularnych galerii handlowych, a te z kolei powstają w coraz mniejszych miejscowościach. Centra handlowe zaczęły pełnić rolę multibrandowego punktu handlowego, stąd wiele firm decyduje się na zawężenie swojej działalności do sprzedaży odzieży jednej marki. Dogodnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji skorzystanie z systemu franczyzowego producentów. Ponadto coraz większy nacisk kładzie się na wystrój punktów handlowych oraz przyjazną dla klienta ekspozycję towaru. I tu również pomocna jest franczyza.

W jaki sposób producenci i dystrybutorzy odzieży konkurują ze sobą?
Firmy odzieżowe rywalizują ze sobą poszerzając gamę oferowanego asortymentu oraz podnosząc jakość swoich produktów. Producenci stawiają na niepowtarzalność oferowanych artykułów. Coraz popularniejsze stają się programy lojalnościowe, karty rabatowe dla stałych klientów, promocje oraz konkursy. W branży odzieży sportowej coraz częściej korzysta się z działań marketingowych mających na celu kojarzenie marki ze znanymi osobami bądź wydarzeniami sportowymi.

Od czego zatem zależy powodzenie sklepu odzieżowego?
Należy przede wszystkim postawić na wzornictwo oraz funkcjonalność produktów. Nie można też zapominać o korzystnej dla klienta relacji ceny do jakości oferowanych artykułów. Ponadto nie da się zbudować silnej marki bez dużych nakładów na działania marketingowe.

rozmawiała (aw)