Wtorek
09.03.2010
Penta Investments, właściciel sieci sklepów Żabka, wykupił 100 proc. udziałów firmy PR Market, która pod marką Koruna zarządza 45 supermarketami w Czechach.
 

- Prawie 2 lata temu rozpoczęliśmy rozwój sieci sklepów Żabka w Czechach. Obecnie działa tam 100 placówek. Naszą ambicją jest doprowadzenie do konsolidacji niezależnego rynku detalicznego w Polsce i Czechach. Zakup Koruny to pierwsza transakcja, ale przygotowujemy kolejne – mówi Jacek Roszyk, prezes Żabka Polska.

- Wraz z rozwojem formatu convenience sieci Żabka w Czechach, będziemy rozbudowywać także formaty supermarketów Koruna, zgodnie z modelem biznesowym projektów Freshmarket i Żabka - dodaje Jozef Janov, Partner Zarządzający Penta Investments w Polsce.

Obie czeskie marki (Żabka i Koruna) będą wykorzystywać efekt synergii ujednolicając rozwiązania logistyczne, technologie informatyczne i zarządzanie łańcuchem dostaw. Korzyścią dla klientów będzie poszerzenie asortymentu produktów i usług oraz wdrożenie dodatkowych promocji cenowych. W ciągu najbliższych miesięcy transakcję zatwierdzi Czeski Urząd Antymonopolowy.

Firma PR Market (Koruna) powstała w 1994 roku i utworzyło ją 8 prywatnych czeskich przedsiębiorców. Zarządza ona 45 supermarketami o powierzchni ok. 380 m2. Koruna oferuje asortyment artykułów spożywczych i innych produktów.

Żabka Polska powstała w 1998 roku i obecnie jest właścicielem ponad 2150 sklepów Żabka w formacie convenience oraz 15 Freshmarketów. W 2010 r. Żabka Polska planuje otworzyć 250 sklepów Żabka oraz 50 Freshmarketów. Firma zamierza rozwijać się w tym tempie przez następne 3-5 lat. Według wstępnych danych w 2009 r. firma osiągnęła dwucyfrowy wzrost sprzedaży (15,5 proc.), tym samym jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w swoim segmencie.

W 2008 roku model biznesowy sieci Żabka został przeniesiony na rynek czeski, gdzie z logo Żabki działa już 100 sklepów o średniej powierzchni 90 m2. Obecnie sieć sklepów Żabka jest najszybciej rozwijającą się niezależną siecią sprzedaży detalicznej w Czechach. W 2010 r. Żabka planuje na tamtym rynku otworzyć kolejnych 60 sklepów własnych. Placówki pod logo marki są zlokalizowane w Pradze i w Środkowo-Zachodnich Czechach. W ciągu najbliższych 3 lat Żabka zamierza otworzyć 250 punktów handlowych.

(agaka)


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz